5 naturalnych metod, aby zadbać o siebie latem
Wszyscy kochamy lato! Uwielbiamy słoneczne dni, długie wieczory, wypoczynek na świeżym powietrzu, a nawet ciepły, letni deszcz. Lato to również idealny czas, aby zadbać o siebie, poczuć się rześko i zdrowo. Jak sprawić, żeby latem mieć energię do działania, dobre samopoczucie i mnóstwo entuzjazmu? Oto 5 naturalnych metod, które każdy może zastosować bez większego wysiłku!
1. Ruch na świeżym powietrzu
Lato to najlepszy czas do wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu. Bieganie, jazda na rowerze, długie spacery, pływanie w jeziorze – to tylko część z aktywności, które można uprawiać latem. Ruch, oprócz pozytywnego wpływu na ciało człowieka, jest również bardzo ważny dla umysłu. Podczas wysiłku więcej tlenu dociera do całego ciała, w tym do mózgu, który ma dzięki temu szansę na regenerację i „naładowanie baterii”. Nie można zapomnieć również o dobrym samopoczuciu, które w trakcie wysiłku i już po jego zakończeniu pojawia się pod wpływem wydzielania się endorfin, czyli hormonów szczęścia.
2. Odpoczynek
W życiu potrzebna jest równowaga. Jeśli więc uprawia się sport lub aktywność fizyczną, trzeba – już po zakończeniu – pozwolić sobie na odpoczynek. Ten, powinien być jednak wysokiej jakości. Nie spędzony na kanapie, z pilotem w ręce. Latem idealnie jest się wyciszyć na łonie przyrody – może być to medytacja, joga lub nawet krótka drzemka w hamaku. Ważne jest, aby odpoczynek był czasem, w którym nic nie rozprasza. Wystarczy kilkanaście minut dziennie takiego wyciszenia, aby nabrać sił, uspokoić i znów nabrać ochoty, na korzystanie z uroków pięknej pogody.
3. Dieta
O tym, jak wielki wpływ na człowieka ma jego dieta, nie trzeba nikogo przekonywać. Kluczem zdrowego żywienia jest dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Jak zrobić to w sposób smaczny? Zdecydowanie warto polecić bakalie – te sprawdzą się świetnie, jako pełnoprawna, lekka przekąska, nieskończenie lepsza niż wszelkie słone przekąski, pełna wartości odżywczych i wyjątkowego smaku. Wybierając suszone owoce czy orzechy warto zwracać uwagę na ich pochodzenie. Ciekawym trendem w żywieniu są w ostatnim czasie produkty BIO. Oznacza to, że owoce i orzechy pochodzą z ekologicznych upraw. Na plantacjach nie używa się środków ochrony roślin i nawozów innych niż naturalne. Produkty bio nie zawierają barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku.
4. Nawodnienie organizmu
Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest ważne przez cały rok, ale to właśnie latem trzeba do tego podchodzić ze szczególną uwagą. Przede wszystkim dlatego, że przy upalnej pogodzie odwodnienie może okazać się wręcz niebezpieczne. Najlepiej pić czystą wodę źródlaną lub mineralną. Unikać należy z kolei słodzonych napojów gazowanych – zawierają w sobie sztuczne barwniki i bardzo dużą ilość cukru, przez co prawie w ogóle nie gaszą pragnienia. Uważać trzeba też, na wody smakowe, które mają niewiele mniej cukru niż te kolorowe. Alternatywą może być samodzielnie przygotowana woda z wyciśniętym do niej sokiem z cytryny. Niewielką butelkę takiej „mikstury” dobrze jest mieć latem zawsze przy sobie.
5. Sen
Odpowiednia ilość snu, to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Latem, gdy noce są bardzo ciepłe, jakość snu może być gorsza, często trudniej również usnąć. Warto więc poświęcić każdego dnia trochę czasu, aby odpowiednio przygotować się do spania. Przede wszystkim, przed snem należy wywietrzyć sypialnię, zrobić nawet krótki przeciąg, aby „wymienić” powietrze. Dobrze jest też dobrać odpowiednią pościel, najlepiej z naturalnego pierza, które przepuszcza powietrze i nie nagrzewa się tak, jak syntetyczne materiały. Nie jest dobrze natomiast spać przy włączonej klimatyzacji – bardzo wysusza powietrze, a tym samym śluzówki i pomimo tego, że jest o wiele chłodniej, komfort snu wcale nie jest większy.
Zadbaj o siebie latem! Jak? Naturalnie!
Lato to czas największego rozkwitu przyrody i najlepsza okazja, żeby zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie i dobry nastrój. To również idealna pora, aby naładować baterie na cały rok. Najlepiej osiągnąć to naturalnymi, łatwo dostępnymi i prostymi w zastosowaniu metodami. Czy podejmiesz wyzwanie?