5 ciekawych książek dla kobiet, które warto przeczytać

Statystyki pokazują, że kobiety czytają znacznie częściej i więcej niż mężczyźni. Mimo, że przypisywana jest im zazwyczaj literatura romantyczna, to chętnie sięgają również po bardziej ambitne pozycje książkowe. Trudno jednak zaprzeczyć, że klasyka romansu świetnie sprawdza się w chwilach odprężenia, kiedy nie mamy ochoty wnikliwie analizować każdego akapitu. Poniżej krótka lista ciekawych tytułów literatury kobiecej, które odbiły się głośnym echem, większość z nich otrzymała również prestiżowe wyróżnienia, być może któraś z Pań odnajdzie wśród niej propozycję wręcz stworzoną dla siebie.

5 ciekawych książek dla kobiet, które warto przeczytać

Polecamy! „Upór i przekora” – niezwykła książka o 52 kobietach, które zmieniły świat

Polecamy! „Upór i przekora” – niezwykła książka o 52 kobietach, które zmieniły świat

Słyszałaś o kobietach, które dokonały przełomowego odkrycia, jednak dziwnym trafem to ktoś inny dostał za nie nagrodę Nobla? Twój mąż profesor dostał posadę na prestiżowej uczelni, a Tobie zaproponowano tylko pracę sekretarki? Opatentowałaś nowatorskie medyczne

 

1. Cristina Sánchez-Andrade, „Coco”

Cristina Sánchez-Andrade, "Coco"

 

To powieść obyczajowa dedykowana szczególnie miłośniczkom mody, które pasjonuje postać legendarnej aczkolwiek kontrowersyjnej Coco Chanel. Akcja toczy się w Paryżu w I połowie XX wieku. Historia pełna jest wzlotów i upadków znanej projektantki odzieży kobiecej, którą talent i upór doprowadziły na szczyt. Jej droga do sławy nie była usłana różami, wręcz przeciwnie- dziewczynka wychowana w biedzie, w internacie, gdzie dokuczała jej samotność, pewnego dnia ucieka w wielki świat. Czy uda jej się znaleźć spełnienie? Ta książka to swego rodzaju portret jednej z niewielu kobiet sukcesu tamtych czasów. Mimo, że Chanel pod koniec życia posiada niemal wszystko- sławę, uznanie, majątek to z trudem można odnaleźć w niej radość, za to bardzo widoczne jest odczucie osamotnienia, które towarzyszy jej na każdym kroku. Czy Coco zasłużyła na taki los? Odpowiedzi musimy poszukać na stronach książki.

 

2. Kamil Janicki, “Żelazne Damy. Kobiety, które zbudowały Polskę”

Kamil Janicki, “Żelazne Damy. Kobiety, które zbudowały Polskę”

 

“Za sukcesem każdego mężczyzny, stoi jego kobieta” to przysłowie wydaje się być podstawą książki Kamila Janickiego, który od lat stara się popularyzować historię Polski. Tym razem skupia się na średniowieczu, a ściślej mówiąc, na początkach państwa polskiego oraz dwóch jego władcach. Autor zwraca uwagę na postacie kobiece, które do tej pory były pomijane w kontekście rządzenia, a ich rola była raczej ograniczona do funkcji reprezentatywnej. Janicki idzie o krok dalej i wysuwa tezę zgodnie z którą sukcesy obu, pierwszych władców Polski były uzależnione od ich żon. W książce poznamy lepiej historię Dobrawy- żony Mieszka, Ody oraz Emnildy. Książka wybrzmiewa bardzo feministycznie jednak ciężko oprzeć się wrażeniu, że balansuje pomiędzy faktem historycznym, a przypuszczeniami i fantazją autora.

 

3. Colleen Hoover, “Maybe Someday”

Colleen Hoover, “Maybe Someday”

 

W zestawieniu nie może zabraknąć klasycznego romansu. Maybe Someday to poruszająca historia miłosna, która została uznana przez New York Timesa za bestseller. Mimo, że znajdziemy w niej mało oryginalną parę- chłopaka grającego na gitarze i dziewczynę z pasją do jego muzyki, to cała powieść napisana jest w zupełnie niebanalny sposób. Postacie również nie będą tak schematyczne, jak mogłoby się wydawać. Jedni je pokochają, inni potępią, zwłaszcza za rozterki, które nimi targają. Czy można krzywdzić innych w imię miłości? Czy o uczucie należy walczyć do końca? I czy nadzieja na pewno umiera ostatnia? To tylko kilka pytań, na które znajdziemy odpowiedź w tej książce. Cała historia została okraszona subtelnym językiem i świetnym stylem autorki.

4. Olga Tokarczuk, “Ostatnie historie”

Olga Tokarczuk, “Ostatnie historie”

Pozycja dla fanek tzw. wyciskaczy łez. Co prawda, nie jest to romans, a raczej

współczesna saga opowiadająca o relacjach międzyludzkich. W tej książce, kobieta w każdym wieku znajdzie coś dla siebie, szczególnie, że składają się na nie trzy historie- babki, matki i córki, które oprócz pokrewieństwa nie łączy praktycznie nic. Każdy, kto zna powieści Olgi Tokarczuk, doskonale wie, że na próżno szukać w nich radości i bezmyślnej rozrywki, Ostatnie historie nie są w tym odosobnione. Pełno w nich nostalgii, smutku, a nawet śmierci, którą każda z bohaterek spotyka na swojej drodze. Ta książka to niemalże namacalne świadectwo przemijania i utraty opowiedziane w piękny, unikalny sposób, to także lekcja dbałości o rodzinne relacje.

 

5. Dawn Barker, “Pęknięte odbicie”

Dawn Barker, “Pęknięte odbicie”

 

Anna, główna bohaterka książki cierpi na depresję poporodową, która całkowicie zmienia jej osobowość lecz jej otoczenie zdaje się tego nie dostrzegać. W efekcie młoda mama pozostawiona sama sobie popada w otchłań choroby psychicznej, która doprowadza do tragedii. Bardzo trudny temat, który do tej pory był pomijany w literaturze. Powieść Dawna Barkera to poszukiwanie odpowiedzi na skomplikowane pytania, to także próba obalenia stereotypów dotyczących relacji na linii matka-dziecko. Bez wątpienia może poruszyć do głębi i zmusić do przemyśleń. Wbrew pozorom, książka nie jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet, chociaż najlepiej zrozumieją ją właśnie matki.

Powyższe pozycje to bestsellery książkowe, które powinna znać każda z Pań. Jeżeli jeszcze ich czytałyście, to koniecznie musicie nadrobić zaległości!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  6 lutego 2017 06:42

  Ja też mogę polecić moje ostatnie biblioteczne odkrycie- Cheryl Strayed i jej „Dzika droga.” Wciągająca, cały czas zaciekawia, co będzie dalej. Ogólnie mówiąc, to książka o oczyszczającej emocjonalnie podróży, o przygodzie, która ma pomóc odnaleźć się na nowo.

  Odpowiedz
 2. Hidari11  6 lutego 2017 06:43

  Powyższych książek nie czytałam jeszcze.

  Odpowiedz
 3. dziewczyna  6 lutego 2017 07:09

  Chętnie bym którąś z tych książek przeczytała.Zapowiadają się bardzo ciekawie. Bardzo lubię dobrą lekturę, czytam tyle, ile czas mi pozwala.ale minimum dwie na miesiąc czytam.

  Odpowiedz
 4. ewka  6 lutego 2017 07:58

  Książka nr 3 i 5 to dla mnie, a pozostałe propozycje sobie na pewno odpuszczę

  Odpowiedz
 5. macierzanka  6 lutego 2017 08:45

  Ja też jestem miłośniczką książek i czytam je codziennie.Ulubieni autorzy to Henning Mankell,Marek Koper,Remigiusz Mróz.Z proponowanych książek przeczytam „Ostatnie Historie” -Olgi Tokarczuk.

  Odpowiedz
 6. Aneta  6 lutego 2017 10:49

  Żadnej z przedstawionych książek nie czytałam, choć ogółem to już ich tyle w życiu połknęłam, że ho ho! 🙂 Muszę koniecznie ponadrabiać zaległości 🙂

  Odpowiedz
 7. moonika91  6 lutego 2017 12:16

  Żadnej z nich niestety nie czytałam, ale z przyjemnością nadrobię zaległości 😉

  Odpowiedz
 8. sylwiawes  6 lutego 2017 14:36

  Żadnej z tych książek nie czytała , ale na pewno sięgnę po te pozycje niedługo 🙂

  Odpowiedz
 9. martucha180  6 lutego 2017 16:33

  Nie znam, ale znam wiele innych bestsellerów dla pań, które powinny znać!

  Odpowiedz
 10. nilkaa3  6 lutego 2017 16:40

  Nie słyszałam o żadnej z nich, ale patrząc chociaż na okładkę mam ochotę na „Maybe Someday” i „Może nie teraz, podczas sesji, ale w najbliższej przyszłości po nie sięgnę. Ciekawi mnie przedstawienie historii mało oryginalnej pary w niebanalny sposób. W książkach uwielbiam oczywistość, która okazuje się mało oczywista 😀

  Odpowiedz
 11. kate85  7 lutego 2017 09:48

  Pozycję nr 5 czytałam i faktycznie godna jest polecenia. Pokazuje, że depresja poporodowa to nie jest banalny problem, ale poważna sprawa. Czytałam inne pozycje Colleen Hoover i były bardzo fajne, więc podejrzewam, że ta proponowana też będzie fajna.

  Odpowiedz
 12. AnnStyl  8 lutego 2017 00:06

  Coco Chanel to rzeczywiście bardzo barwna i ciekawa postać. Mam film nakręcony na podstawie jej biografii i jest bardzo ciekawy. Podejrzewam, że ta książka musi być też bardzo ciekawa. A zabawne jest to skąd się wziął ten przydomek „Coco” i pewnie w książce też to wyjaśnią. Pozostałe pozycje też warte uwagi i przeczytania.

  Odpowiedz
 13. lilkawodna  8 lutego 2017 11:34

  Nie czytałam żadnej z tych książek chociaż czytam codziennie. Wpisalam.wszysko a te pozycje na moją liste książek do przeczytania..na pewno przeczytam skoro Ś polecane muszą być dobre

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany