5 miejsc, które warto zobaczyć w Polskich górach — krótki przewodnik
Planujemy wycieczkę w góry? Nie wiemy, który masyw, a tym bardziej który szlak wybrać, by był on z jednej strony dopasowany do naszych umiejętności i predyspozycji, a z drugiej oferował atrakcyjne krajobrazy? Warto sprawdzić subiektywną propozycję 5 najpiękniejszych miejsc rozsianych w różnych masywach polskich gór.
Spis treści:
Klasyk nad klasykami – Morskie Oko
Co przychodzi nam na myśl jako pierwsze, gdy myślimy o Tatrach? Z pewnością wielu z nas ma teraz w pamięci legendarny, owiany wieloma kontrowersjami, ale niezmiennie oblegany szlak na Morskie Oko. Choć sama trasa nie należy do zbyt ekscytujących (oprócz przystanku przy Wodogrzmotach Mickiewicza), to jednak trud 2-godzinnej wędrówki wynagrodzi nam absolutnie obłędny widok polodowcowego jeziora położonego na wysokości 1395 m n.p.m.
Morskie Oko to prawdziwa perełka Tatr, wokół którego ogniskuje się uwaga tysięcy turystów wybierających góry. Tam również możemy przysiąść w schronisku i napawać się pięknym widokiem. Nigdy nie byliście nad Morskim Okiem? Musicie to szybko nadrobić.
Legendarna Matka Niepogód – Babia Góra
Czas na miejsce, które słynie z niezwykle kapryśnej pogody. Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, zaliczana do Korony Gór Polskich to świetny sposób na aktywne spędzenie całego dnia. Piękne krajobrazy, malownicze widoki i kilka szlaków o różnym stopniu trudności do wyboru – to czeka na osoby, które decydują się na zdobycie szczytu.
Przed wejściem na Matkę Niepogód warto dobrze się przygotować – buty wodoodporne, kurtka przeciwdeszczowa i coś cieplejszego może przydać się w każdej chwili.
Alpejska roślinność? Tylko na Śnieżce
Karkonosze to masyw górski, który cieszy się ogromną popularnością, głównie ze względu na bliskość sporych ośrodków turystycznych, takich jak Karpacz. Jednak planując wejście na Śnieżkę, musimy nastawić się na brak wygód i prawdziwą bliskość natury – alpejskiej, której nie sposób dojrzeć podczas wędrówek innymi masywami.
Śnieżka jako najwyższy szczyt Karkonoszy cechuje się niesamowitym klimatem oraz niezwykle charakterystyczną budowlą na szczycie – obserwatorium meteorologicznym. Jeśli planujemy ciekawą trasę na śnieżkę, warto postawić na tę, która rozpoczyna się w Świątyni Wang.
Owiana tajemnicą Łysica
Góry to nie zawsze imponujące wysokości nad poziomem morza i ogromny wysiłek kondycyjny. Dowodzi temu Łysica – najniższy ze szczytów Korony Gór Polski, który mieszcząc się w Górach Świętokrzyskich, osiąga wysokość raptem 614 m n.p.m.
Łysica to szczyt, który według dawnych opowiadań stanowił centrum sabatów czarownic i wiedźm. Co do prawdziwości legend możemy mieć zastrzeżenia, jednak nie ulega wątpliwości, że w dawnych czasach Łysica był miejscem kultu Słowian. Na górze znajdziemy też sanktuarium wzbogacone o relikwie drzewa Świętego Krzyża. Chcemy wyciągnąć coś więcej z wyprawy w góry niż tylko trud i zmęczenie? Łysica to strzał w dziesiątkę.
Idealne na rodzinną wycieczkę – Trzy Korony
Na sam koniec Pieniny, góry, które dopiero od kilkunastu lat zaczęły być naprawdę doceniane przez turystów. A jest ku temu kilka powodów. Jeden z nich to Trzy Korony – masyw złożony z Okrąglicy, Płaskiej Skały i Pańskiej Skały. Każdy z nich wygląda nieco inaczej, jednak niezmiennie wszystkie oferują piękne widoki.
Za wyborem trasy na Trzy Korony przemawia przede wszystkim łatwość trasy (dzieci mile widziane), a także możliwość łatwego rozpoczęcia wędrówki z popularnej Szczawnicy.