5 faktów, które musisz wiedzieć o perfumach gourmand

Każdy, kto używa perfum, powinien mieć choć elementarną wiedzę na temat ich stosowania. Lubisz słodkie zapachy? Koniecznie sięgnij po perfumy gourmand, ale zanim to zrobisz, poznaj interesujących 5 faktów na ich temat. Co oznacza gourmand, kiedy można stosować takie perfumy i czym się charakteryzują?

1. Gourmand – co to znaczy?

Po pierwsze trzeba wiedzieć, czym jest kategoria gourmand. To rodzina zapachowa pachnąca jadalnymi składnikami. Gourmand to z francuskiego ktoś łakomy na słodycze – po prostu łasuch. W nutach zapachowych takich wód toaletowych i perfumowanych kryją się takie łakocie jak czekolada, praliny, wata cukrowa, pianki marshmallow, kokosy, miód i wanilia. Słodkie perfumy gourmand pachną więc jak cukiernia z najlepszym wyborem słodkości. Jest apetycznie i pysznie. Oczywiście mogą mieć też inne składniki, takie jak ostre przyprawy i zapachy żywiczne, ale słodkość to ich cecha wyróżniająca.

2. Na jaką porę roku pasują słodkie perfumy?

Słodkie perfumy są otulające i przytulne. Kojarzą się z ciepłym kocem i kubkiem gorącej czekolady. Kiedy masz ochotę na takie połączenie? Oczywiście, że nie w lecie – tylko w chłodniejsze dni. Wtedy możesz sięgnąć po perfumy z czekoladą lub wanilią, które przyjemnie otulą Twoje ciało. Oczywiście niektóre lżejsze kompozycje o zapachu wanilii mogą być też używane wiosną i latem. Uważa się, że zapachy nie powinny być stosowane na formalne okazje. Śmiało możesz po nie sięgać przed randką (dlaczego? sprawdź punkt 4.) i na niezobowiązujące spotkania. Do pracy lepiej używać delikatnych kwiatowych i świeżych cytrusowych zapachów.

3. Najmodniejsze zapachy od trzech dekad

Czy wiesz, że perfumy gourmand rządzą na rynku od lat 90.? Wszystko zaczęło się od aldehydowego Angela Thierry’ego Muglera, który zrewolucjonizował perfumeryjną branżę. Wcześniej modne były bowiem ciężkie, kwiatowe zapachy. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły wiele słodkich zapachów, które rządzą na rynku po dziś dzień.

4. Słodkie perfumy działają na facetów

Czy wiesz, że nie tylko kobiety lubią słodkie zapachy? Za słodyczą na kobiecym ciele przepadają też mężczyźni. Słodycze przywołują wspomnienia o beztroskim dzieciństwem. Najbardziej na nich działa jednak zapach wanilii, który kojarzą im się… z mlekiem matki. Wanilia jest więc uznawana za afrodyzjak – budzi w mężczyznach pożądanie. Poza tym niektórzy panowie uważają, że słodkie perfumy pasują do subtelnej natury kobiecej.

5. Najładniejsze perfumy gourmand

Jakie są najlepsze perfumy z kategorii gourmand? To kwestia gustu, ale o pewnych faworytach na pewno słyszałaś. Na przykład La Vie Est Belle – już kultowy wręcz zapach Lancome, dla niektórych pachnący czystym szczęściem. Inny popularny, słodki zapach to Prada Candy. Już sama nazwa wskazuje, że pachnie słodyczą. A dokładniej jak karmelki z najdroższej cukierni świata!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (199 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany