5 faktów, jak zostać cukrzykiem – antyporadnik

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony osób, na całym świecie ponad 300 milionów. A ta liczba stale rośnie! I wcale nie tak trudno dołączyć do grona diabetyków. Jeśli kierujesz się chociaż jedną z poniższych wskazówek, uważaj – cukrzyca może wystąpić także u ciebie!

dieta która prowadzi do cukrzycy

fot. freepik

1. Nie przykładaj wagi do diety: jedz słodycze, nie stroń od fast foodów, pij słodkie napoje i słódź herbatę na potęgę.

Nawet nie zaglądaj do etykiet opakowaniowych i nie przejmuj się tym, co mógłbyś tam znaleźć. – Dosładzanie produktów to obecnie nagminny proceder w przemyśle spożywczym. Zaniechanie eliminacji cukru z codziennej diety czy szukania dla niego zdrowych alternatyw prowadzi do epidemii otyłości. A stąd już tylko krok do cukrzycy typu 2 – mówi Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl, centrum wiedzy o stewii – zdrowym zamienniku cukru.

2. Nie ćwicz, nie spaceruj, nie jeźdź na rowerze.

Nie ruszaj się w ogóle, najlepiej nie wstawaj z kanapy. Jeśli nawet wychodzisz z domu, to schody zastąp windą, a do najbliższego sklepu wybierz się samochodem. Strzeż się ruchu, strzeż się wagi – bo ruch to zdrowie, a utrzymanie dobrej wagi zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy. Nie wiesz, co to BMI? I bardzo dobrze!

3. Nie martw się o własne zdrowie.

Unikaj wizyt u lekarza i nie badaj się systematycznie. Nie przejmuj się zwłaszcza tym, że masz nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu lub cukru we krwi. – Cukrzyca nie ma wyraźnych, widocznych, czy bolesnych objawów. Szacuje się, że nawet 1/3 chorych na cukrzycę jest nieświadoma swojej choroby! Dlatego w profilaktyce cukrzycy, oprócz diety i kontroli wagi, bardzo ważne są badania poziomu cukru we krwi! – zaznacza Straszewska ze Stewiarnia.pl.

4. Ignoruj wszystkie wypadki zachorowań na cukrzycę w twojej rodzinie!

To nic, że naukowcy odkryli, że cukrzyca ma uwarunkowania genetyczne i u osób spokrewnionych z chorymi, ryzyko wystąpienia cukrzycy wzrasta kilkakrotnie. Takie osoby powinny szczególnie dbać o zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną i badania, ale co tam.

5. Pij i pal

Nadmierne spożywanie alkoholu może zaburzyć pracę trzustki i doprowadzić do cukrzycy. Palenie tytoniu zwiększa stężenie cukru we krwi. Paczka papierosów dziennie przybliża cię wielkimi krokami do cukrzycy.

Parę dni temu – 27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny, obchodzony był w Polsce Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.  Z tej okazji zrób coś dla siebie i przeciwstaw się wszystkim wyżej wymienionym wskazówkom. To wcale nie musi być trudne.

 

Bezpieczne ćwiczenia dla cukrzyków

Bezpieczne ćwiczenia dla cukrzyków

Według szacunków WHO nawet 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę. Oprócz przyjmowanych leków, ścisłej diety w życiu cukrzyka bardzo istotne są również ćwiczenia fizyczne. Pozwalają nie tylko na kontrolę wagi, ale również regulację poziomu cukru

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. szoszeni  2 lipca 2014 07:19

  6. Nie przygotowuj sobie samodzielnie posilkow w domu, absolutnie nie gotuj, po co bedziesz wiedziec co jesz, najlepsze sa gotowe obiady ze sklepu.

  7. Nigdy, ale to nigdy, nie jedz sniadan, jak zglodniejesz kolo poludnia- najlepszy bedzie batonik.

  8. Nie dbaj takze o to, co jedza twoje dzieci, przeciez one same wiedza co im potrzeba… 10ta paczka chipsow? nie ma sprawy, w koncu jak zachorujecie razem bedzie z kim dzielic mysli.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  2 lipca 2014 08:14

  🙂 Świetny ten anty poradnik.

  Odpowiedz
 3. as_sa  2 lipca 2014 16:09

  szoszeni Twoje dodatkowe antyrady też są świetne ;D

  Odpowiedz
 4. bbo  2 lipca 2014 20:11

  Mam w rodzinie kilka osób z cukrzycą.

  Odpowiedz
 5. Magdalena  13 lipca 2022 23:44

  Niestety to prawda ale z drugiej strony cukier jest dodawany praktycznie do wszystkiego i ciężko go całkiem uniknąć. Już nie mówiąc o tym, że silnie uzależnia 🙁

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany