4 sposoby na utratę głosu. Co zrobić, gdy chrypka nie daje Ci ani chwili wytchnienia?

Z dnia na dzień straciłaś głos? Zdarza się. I o ile chodzi o jego nadwyrężenie czy delikatne zapalenie – może obejść się bez wizyty u laryngologa. Wystarczy kilka domowych sprawdzonych sposobów.

Nazywana jest chorobą nauczycieli oraz wokalistów. Okazuje się jednak, że ostra chrypka doskwiera nie tylko pedagogom i muzykom, a może dopaść każdą z nas. Przyczyn nie trzeba daleko szukać – przykładowo jedną z nich jest zmienna pogoda, z którą właśnie teraz mamy do czynienia, a która obfituje w krążące w powietrzu wirusy. A poza tym: alkohol, imprezy do późna, palenie papierosów, szeroko pojęte nadwyrężanie strun głosowych, alergie, a nawet nadmierny stres. Oczywiście jeśli ani domowe rozwiązania, ani leki nie pomagają, a chrypka utrzymuje się kolejny tydzień – konieczna będzie wizyta u lekarza. Wówczas może bowiem chodzić o coś o wiele poważniejszego. Póki co jednak nie zapomnij o nawadnianiu, a oprócz tego przedstawiamy 4 sposoby na utratę głosu.

źródło: www.pixabay.com

4 sposoby na utratę głosu. Co zrobić, gdy chrypka nie daje Ci ani chwili wytchnienia?

4 sposoby na utratę głosu:

Domowe sposoby na utratę głosu: Mleko i miód

https://www.instagram.com/p/BouJwcMBIW-/

Twoje struny głosowe złagodnieją i poczują ulgę po spotkaniu mleka i miodu – w pysznym towarzystwie. Przede wszystkim dlatego, że miód działa antybakteryjnie. Najłatwiej i najsmaczniej podać go wraz z ciepłym mlekiem. Pamiętaj jednak, aby nie było zbyt gorące. W 30 stopniach C miód traci bowiem swoje cenne właściwości i nie pomoże na gardło.

 

Domowe sposoby na utratę głosu: Solna płukanka

Płukanka z soli, choć niezbyt smaczna jest sprawdzonym sposobem na odzyskanie głosu. Wystarczy dwie łyżki soli rozpuścić w szklance letniej wody i taką oto miksturą płukać usta, nawet 3 razy dziennie. Sól zadziałą odkażająco i antybakteryjnie, oczyszczając i lecząc struny głosowe.

 

Domowe sposoby na utratę głosu: Kogel mogel

Pijąc jajka swoje głosy odzyskują m.in. zawodowi aktorzy i śpiewacy. Surowe zwierają bowiem między innymi witaminy A i D, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych. Smaczniej smakują jednak w postaci znanego już z kuchni naszych babć deseru – kogla mogla. Jedno żółtko mieszamy energicznie  z dodatkiem 2 łyżeczek cukru i gotowe!

 

Domowe sposoby na utratę głosu: Syrop z cebuli

https://www.instagram.com/p/Bugplu3Fx3R/

Syrop z cebuli to nie tylko rozwiązanie na kaszel. Pomoże też na bolące gardło i chrypkę – nawet w najbardziej zaawansowanym stadium. Połączenie cebuli, miodu i cytryny oczyści struny głosowe, które zostaną nasączone witaminami: A. C, PP, a także cynkiem, fosforem, magnezem oraz fosforem i zaczną odzyskiwać siły witalne. Jak ów eliksir przygotować? Dwie duże cebule pokrój w pióra i zalej miodem, dodaj kilka plastrów cytryny i odstaw na kilka godzin zamykając pojemnik. Gdy warzywo puści sok – lekarstwo będzie gotowe.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  16 marca 2019 08:44

    Syrop z cebuli dobry także na kaszel

    Odpowiedz
  2. kate1980  19 marca 2019 14:21

    popieram płukanka z soli przynosi zdumiewające efekty

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany