4 nuty zapachowe, które pojawiają się zarówno w męskich i damskich perfumach! Poznaj je!

Na rynku dostępne są perfumy dla mężczyzn, dla kobiet, a także produkty określane jako unisex, czyli takie, które mogą stosować przedstawiciele obu płci. Na każdy z zapachów składają się nuty głowy, serca oraz bazy. Końcowy efekt produktu to między innymi kombinacja aromatów kwiatowych, owocowych, czy orientalnych. Które z tych składników pojawiają się zarówno w zapachach dla kobiet, jak i mężczyzn?

Co pokochali zarówno panowie, jak i panie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście. Dowiesz się również, jak działają te składniki i dlaczego je wybieramy!

Bergamotka – działa kojąco na zmysły!

Pierwszym składnikiem jest bergamotka, który w rzeczywistości stanowi wiecznie zielone i kwitnące dwa razy w roku drzewo. Jej liście przypominają liście cytryny, a owoce limonki. Nie uprawia się jej po to, aby zbierać jej owoce (nie można ich spożywać).

Tutaj najcenniejsze są skórka owocu i jej liście. To z nich powstaje ważny olejek, który później wykorzystywany jest do wytwarzania perfum. Jak działa? Wspiera układ hormonalny, działa uspokajająco i antybakteryjnie. Przykładem takiego zapachu są perfumy Dolce Gabbana – The Only Eau de Parfum.

Irys – czy także dla mężczyzn?

Pudrowa nuta irysa zazwyczaj pojawia się w zapachach dedykowanych dla kobiet. W perfumach męskich obecna jest zdecydowanie rzadziej, ale jednak w nich występuje, np. w Dior Homme. Produkt ten to ponadto nuty ambry, kardamonu i lawendy.

Za co cenimy perfumy z irysem? Głównym składnikiem takiego olejku jest iron – subtelny, pudrowo-kremowy aromat fiołkowy. Aromat ma właściwości uspokajające, relaksujące i odprężające. Olejek z irysa stosowany jest przy produkcji luksusowych zapachów po to, aby utrwalić dany aromat. Przykład produktu dla kobiet to kosmetyk Dolce Gabbana, a konkretnie Dolce & Gabbana The Only Eau de Parfum.

Ambra – dary prosto z głębin!

Składnik ten to woskowata, substancja zapachowa, powstająca z wydzieliny przewodu pokarmowego kaszalota. Pozyskiwało się ją w rejonach Nowej Kaledonii, Nowej Zelandii i Australii. Wysuszona i podzielona na małe kawałki ambra zostaje poddana działaniu alkoholu etylowego, ten proces może nawet trwać kilkanaście miesięcy. Później przechodzi też inne etapy, między innymi oczyszczania.

W przemyśle perfumeryjnym poza balsamicznym zapachem ambry wykorzystuje się jej właściwości jako doskonałego utrwalacza. Przykładem jest zapach Dolce Gabbana, a dokładnie Light Blue Pour Homme Eau Intensive. To cytrusowy koktajl z grejpfruta oraz mandarynki, który dodatkowo został jeszcze wzbogacony aromatycznym jałowcem.

Paczula – prawdziwe utrwalenie zapachu

Paczula to roślina, która ma właściwości przeciwdepresyjne oraz antyseptyczne. Co więcej, pobudza libido człowieka poprzez działanie na jego ośrodkowy układ nerwowy. W przemyśle kosmetycznym taki olejek stosowany jest jako utrwalacz zapachów. Zarówno tych męskich, jak i przeznaczonych dla kobiet.

Dodatkowym działaniem jest zwiększenie percepcji innych nut. To bardzo popularny składnik, który występuje w sporej części dobrych zapachów dostępnych na rynku. Znajdziesz go między innymi w zapachu od Dolce Gabbana The Only 2 Eau de Parfum. Tam występuje w towarzystwie: gruszki, frezji, czerwonych owoców (nuta głowy), fiołka, kawy i róży (nuta serca), tasoli tonka (baza).

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...