3 wskazówki, jak wybrać odpowiedni garnek do kuchni

Wybór odpowiedniego garnka do kuchni może okazać się nie lada wyzwaniem. Na rynku znajduje się bardzo wiele produktów, dlatego jeśli nie jesteśmy szefem kuchni, możemy nie mieć specjalistycznej wiedzy na temat tego, jaki garnek najlepiej spełni nasze oczekiwania. W tym artykule przedstawimy 3 najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, aby gotowanie stało się przyjemnością, a zakupiony produkt posłużył przez wiele lat.

3 wskazówki, jak wybrać odpowiedni garnek do kuchni

 

1. Czy rodzaj kuchenki ma znaczenie?

Oczywiście! Jest to pierwsze kryterium, które musimy wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego garnka do kuchni. Na rynku co prawda znajdziemy produkty uniwersalne, które można stosować na wszystkich kuchenkach, jednak znacznie lepiej sprawdzą się produkty dedykowane dla konkretnego rodzaju kuchenki. Jeśli posiadamy w domu płytę indukcyjną, powinniśmy znaleźć garnek, który jest przeznaczony do tego rodzaju płyt, ponieważ specyfika podgrzewania potraw znacznie różni się od podgrzewania na kuchenkach gazowych. Garnki przystosowane do płyt indukcyjnych mają grubsze dna, i nie nagrzewają się podczas gotowania. Takie garnki nie sprawdzą się w przypadku kuchenek gazowych, ponieważ okres nagrzewania będzie znacznie wydłużony. Z kolei garnki przeznaczone do kuchenek gazowych nie powinny być w ogóle stosowane na płytach indukcyjnych, ponieważ zwyczajnie nie zadziałają. Niezależnie od tego jaki rodzaj kuchenki mamy, warto zadbać o to, aby produkt był dobry jakościowo, co sprawi że nie zużyje się za szybko. Bardzo dobrym wyborem będą np. garnki Tefal, do produkcji których używane są tylko materiały najwyższej jakości.

 

2. Mały czy duży garnek?

Kiedy już dobór produktu do rodzaju kuchenki mamy za sobą, pozostaje zastanowić się jak dużego potrzebujemy garnka, żeby spełnił nasze oczekiwania. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej zaopatrzyć się w zestaw garnków, w skład którego wchodzą garnki o różnych pojemnościach. W sytuacji, gdy gotujemy sporadycznie i nie potrzebujemy dużych zestawów składających się z wielu elementów, możemy rozejrzeć się za średnim gankiem, który sprawdzi się zarówno w sytuacjach kiedy potrzebujemy ugotować małe rzeczy, jak i w sytuacjach kiedy nasze potrzeby są większe.

 

3. Funkcjonalność przede wszystkim!

Myśląc o doborze idealnego garnka, myślimy głównie o tym, że posłuży on do przyrządzania potraw. Jest to oczywiście prawda, jednak producenci przy produkcji garnków wprowadzają ciekawe udogodnienia, które znacznie mogą ułatwić wykonywanie codziennych czynności. Warto zwrócić uwagę na to czy garnek nadaje się do mycia w zmywarce, ponieważ nie wszystkie produkty są do tego przystosowane. Jeśli posiadamy w domu zmywarkę, zakup garnka który można myć w zmywarce, będzie idealnym rozwiązaniem ponieważ nie będzie konieczności ręcznego zmywania. Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest możliwość stosowania garnka w piekarniku. Jest to spore ułatwienie, nie tylko ze względu na to, że nie ma konieczności przekładania potrawy do specjalnej formy, aby ją zapiec, ale także oszczędność kosztów ponieważ posiadając tego rodzaju garnek, nie musimy kupować oddzielnych naczyń przystosowanych tylko do pieczenia. Warto zwrócić uwagę także na to, czy produkt, który chcemy zakupić, ma odpinaną rączkę. Takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w sytuacji, kiedy mamy mało miejsca do przechowywania, ale również jeśli zdarza nam się ugotowane potrawy wkładać na noc do lodówki.

Naczynia miedziane – mercedes wśród naczyń kuchennych

Naczynia miedziane – mercedes wśród naczyń kuchennych

Coraz częściej do naszych kuchni powracają stare, wypróbowane jeszcze przez nasze babcie- miedziane naczynia kuchenne. Ich przewodnictwo cieplne, korzystny wpływ na zdrowie, a przede wszystkim cena sprawiają, że określa się je mianem "mercedesa wśród naczyń

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (40 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Magdalena  30 czerwca 2022 14:11

  Nie wiedziałam, że nie wszystkie garnki nadają się na piec gazowy.

  Odpowiedz
 2. Władek  13 lipca 2022 19:33

  To nie tak, ze na gaz nie możesz używać wszystkich garnków. Po prostu te na indukcję są mało optymalne z powodu swojej konstrukcji – grubszego dna. Gaz jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Ja tam wolę go niż indukcję. Jakoś lepiej mi się gotuje. A w takich nowych, nowoczesnych płytach, jak te od Solgazu, to już zupełnie inna klasa. Tam można nawet ustawić sobie temperaturę gotowania, co jak na gazówkę jest właściwie niespotykane.

  Odpowiedz
 3. szklanek  19 sierpnia 2023 03:28

  Co w przypadku gdy powstaną przypalenia? Jakie stosować środki do czyszczenia? Czy zwykły płyn lub balsam do mycia naczyń da radę? A może środki czyszczące z Niemiec?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany