3 sposoby jak przyśpieszyć metabolizm podczas odchudzania ?

Trzymasz się noworocznych postanowień, ale zaczynają Ci dokuczać wątpliwości, tempo metabolizmu spada, a Ty masz ochotę na wielką porcję jedzenia? Wspólnie z mgr farmacji Ewą Kłosowską z Apteki Medicover radzimy jak przyśpieszyć metabolizm, podczas odchudzania ?

Dieta i dobre samopoczucie

fot. goffkein, Freepik

 Jak przyśpieszyć metabolizm podczas odchudzania – Cheat Meal

Podczas długotrwałego odchudzania i diety nasz metabolizm może nieco stracić rozpęd. Dlatego poleca się zjedzenie tzw. „cheat mealu”. Jest to posiłek o dużej wartości kalorycznej nawet do 1000 kcal), który spożywamy raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Przyspiesza on na nowo nasz metabolizm spoczynkowy, który spada wraz ze spadkiem masy ciała. Pojedynczy „cheat meal” nie jest w stanie wpłynąć na poziom leptyny, czyli tzw. hormonu tkanki tłuszczowej, który odgrywa ogromną rolę w regulacji metabolizmu. Następnego dnia musimy się liczyć ze wzrostem masy ciała, lecz jest to tylko woda, która nagromadziła się przez zwiększoną ilość węglowodanów prostych w diecie. Po kilku dniach waga wróci do normy.

 Jak przyśpieszyć metabolizm podczas odchudzania – Termogeniki

Metabolizm możemy również stymulować dodając do posiłków ostre przyprawy takie jak chili, pieprz czy imbir (termogeniki). Powodują one podniesienie termogenezy (produkcja ciepła) i ułatwiają utratę wagi. Jeśli nie jesteśmy wielbicielami pikantnych potraw możemy zaopatrzyć się w preparaty zawierające ekstrakty roślinne w kapsułkach.

 Jak przyśpieszyć metabolizm podczas odchudzania – Probiotyki 

W aptece warto zaopatrzyć się w odpowiedniej, jakości probiotyki. Istnieje korelacja między stanem naszej flory bakteryjnej a otyłością. Przeprowadzono kilka badań, w których podawano odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakteryjne występujące u osób szczupłych osobom otyłym. Następował u nich większy spadek wagi niż u grupy przyjmującej placebo bądź inne szczepy bakterii. Wyjałowiony przez liczne kuracje antybiotykowe jak i nieodpowiednią dietę nasz mikrobiom często potrzebuje wsparcia z zewnątrz w odbudowaniu właściwych proporcji i populacji bakterii jelitowych.

Naszą dietę możemy wspomóc kilkoma dodatkowymi sztuczkami, które pozwolą nam zjeść każdej porcji mniej, co przekłada się na zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii. Pamiętajmy żeby wybierać jak najmniejsze talerze. Nasz mózg odbiera taką potrawę, jako większą i wywołuje szybsze poczucie sytości. Zastosowanie tej zasady pozwala na zjedzenie nawet do 20% mniej. Pokrojenie potrawy przed zjedzeniem na mniejsze kawałki również wywołuje wrażenie obfitości na talerzu.

Wybieraj również talerze w kolorze niebieskim. Jest to kolor, który nie kojarzy się nam z jedzeniem i dzięki temu unikniemy objadania się i niepotrzebnych dokładek.  Warto też przed posiłkiem wypić szklankę wody. Zapewni nam szybsze uczucie sytości.

Podobnie, by przyśpieszyć poranny metabolizm warto na pusty żołądek wypić szklankę wody z cytryną. Uwolni Cię od zaparć!

A może macie swoje sposoby na przyspieszenie metabolizmu u siebie?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (214 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...