3 rzeczy, które warto wiedzieć o szczeniakach

Małe puchate kuleczki, które wywołują radość na twarzy nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Tak w skrócie można opisać szczeniaki. Myślisz o adoptowaniu jednego z nich? Za nim się na to zdecydujesz, musisz dowiedzieć się kilku rzeczy, które pomogą Ci przygotować się odpowiednio na przybycie nowego lokatora.

Szczeniaki najchętniej jadłyby wszystko

Szczeniaki uwielbiają jeść. Nie jest to związane z niepowstrzymanym apetytem, a bardziej z ciekawością wobec otaczającego ich świata. Dla małych piesków interesujące jest nie tylko to, co ma w miseczce, ale także to, co je jego opiekun, a nawet takie elementy jak ubrania, koce, chusteczki, kartony, butelki i inne przedmioty codziennego użytku. Pierwsze tygodnie pobytu psiego malucha trzeba wykorzystać na naukę, w tym na pokazanie pupilowi co wolno jeść, a czego już nie. Od czego zacząć? Pies powinien mieć swoją miseczkę (ustawioną w jednym, stałym miejscu) oraz pełnowartościową karmę dla szczeniaków, którą można kupić w sklepie zoologicznym, np. https://www.naszezoo.pl. Posiłki muszą być dostosowane do wagi malucha (informacja od producenta na opakowaniu) oraz podawane w regularnych porach. Wraz ze wzrostem można wprowadzać przekąski. Jak ognia należy unikać dokarmiania tzw. resztkami z obiadu. Kluczowe znaczenie będą miały też spacery – w przypadku szczeniaka trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo niekiedy śmieci są dla malucha ciekawsze niż posiłek w domu.

Szczeniaki lubią gryźć

Musisz przygotować się na to, że szczeniak może uszkodzić meble lub obicia kanap. Wszystko dlatego, że wraz z wyżynającymi się ząbkami, maluchowi dokuczają swędzące dziąsła. Jak temu zaradzić? Najlepiej już na starcie wyposażyć go w gryzaki i gumowe zabawki, na których będzie mógł przetrenować pierwsze zęby. Fantastycznym wyborem są piłeczki z miętą – zawarty mentol ochłodzi nieco spuchnięte i podrażnione dziąsła. Można też spróbować z warzywami, np. marchewką lub cukinią – zamrożone będą idealnym ukojeniem dla uporczywego bólu.

Szczeniaki nie kontrolują oddawania moczu

To, coś z czego nie do końca zdają sobie sprawę potencjalni właściciele. Szczeniaki często oddają mocz. I nie zawsze robią to na spacerze. Zdarza się, że tuż po wejściu do domu z dworu chowają się w ulubionym kącie i sikają. Nie wynika to ze złośliwości. Małe psy po prostu nie kontrolują swojego pęcherza. Decydując się na takiego malucha, trzeba uzbroić się w cierpliwość – wymagane będzie co najmniej kilka spacerów dziennie. Przyda się też spray lub płyn neutralizujący nieprzyjemne zapachy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Uśmiechnij się :)  1 lutego 2018 17:25

    W tamtym roku urodziło nam się 7 szczeniaczków, tak wyszło, że zostały z nami dwa i mama. Rzeczywiście, mop był wiecznie w użyciu, bo pieski sikały tam, gdzie stanęły. Ojj ile nagryzły się butów, bielizny i poduszek, rozwalały kosze na śmieci wygrzebując z nich wszystko. Teraz mają już ponad rok i nauczyły się, żeby prosić o wypuszczenie na dwór, mają swoje gryzaki, kostki (oraz skórzanego buta ;)). Co do jedzenia resztek, jestem zdania, że pies też człowiek, mieliśmy w życiu kilka psów i każdy był nauczony jeść ludzkie jedzenie. Nie uważam, że jest to dla nich niezdrowe. Nienawidzę wyrzucania jedzenia, a pieski są łase na wylizanie każdego talerza.

    Odpowiedz
  2. nevermind9  3 lutego 2018 11:58

    szczeniaczki są super 😀

    Odpowiedz
  3. martucha180  3 lutego 2018 17:16

    Nic nowego.

    Odpowiedz
    • Aneta  6 lutego 2018 13:37

      Hah, to prawda 😀

      Odpowiedz
  4. Hidari11  5 lutego 2018 06:01

    Szczeniaki są bardzo kochane, ale to cecha większości młodych zwierzątek. Lubię oglądać programy na Animal Planet typu 'Wszystko o psach’, 'Słodkie dziedziństwo’, które podają zawsze informacje, jak opiekować się pieskiem, czym charakteryzują się poszczególne rasy, jak wychować nowych członków rodziny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany