3 napary na wzmocnienie płuc w dobie koronawirusa
W dobie koronawirusa nad naszymi głowami nieustannie wisi widmo zakażenia. Naukowcy donoszą, że najbardziej narażone są osoby z cukrzycą, wadami serca i chorobami płuc, dlatego zwracamy szczególną uwagę na dbałość o naszych bliskich, szczególnie rodziców i dziadków. Na szczęście istnieją domowe sposoby, by wesprzeć prawidłową pracę poszczególnych narządów i wzmocnić organizm, lepiej przygotowując go do walki. Dziś podpowiadamy Wam, jak sporządzić napary wspierające nasze płuca!
Spis treści:
Przeciwwirusowe zioła, które wzmacniają płuca
Przedstawiamy 3 przepisy na łatwe domowe napary na wzmocnienie płuc! Jeśli starasz się budować odporność swoją i domowników w oparciu o przeciwwirusowe zioła oraz dietę, dołącz do tego regularne picie zdrowotnych herbatek. Do ich przygotowania potrzebujesz zaledwie kilku popularnych składników! Poniżej znajdziesz inne rady, jak wzmocnić organizm naturalnymi sposobami.
3 napary na wzmocnienie płuc – domowa profilaktyka
Napar z zielonej herbaty z lipą
Ten napar, spożywany regularnie w godzinach porannych, skutecznie wspiera prawidłową pracę płuc, a dodatkowo ma bardzo przyjemny smak. Dzięki antyoksydacyjnym właściwościom zielonej herbaty i rozkurczowemu działaniu lipy ułatwia odprowadzanie toksyn i odpręża, ułatwiając oddychanie. Jego przyrządzenie jest zaś niezwykle proste i wymaga tylko dwóch, powszechnie dostępnych roślin!
Składniki:
- 20 g zielonej herbaty,
- 20 g suszonych liści lipy,
- łyżka miodu,
- 200 ml wody
Przygotowanie:
Zagotuj wodę w rondelku, a gdy już będzie bulgotać dodaj do niej zieloną herbatę i liście lipy. Zdejmij rondelek z ognia i odstaw wywar na 10 minut do zaparzenia i przestudzenia. Przelej napar do kubka i dodaj do niego łyżeczkę miodu. Pij na zdrowie, najlepiej do śniadania!
Napar z kasztanowca
Kasztanowiec to roślina pomagająca skutecznie oczyszczać płuca i podtrzymać ich sprawność. Z tego względu jest zalecana nałogowym palaczom, którzy pragną zregenerować spustoszenia poczynione przez tytoń i smoliste substancje, ale także muzykom i sportowcom, dla których pojemność płuc i wydolność ma wyjątkowe znaczenie. Jeśli więc zastanawiasz się nad domowymi formami profilaktyki chroniącej przed zachorowaniem na koronawirusa, sięgnij po napar z liści tego niedocenianego drzewa!
Składniki:
- łyżka suszonych liści kasztanowca
- szklanka wrzątku
Przygotowanie:
Zalej wrzątkiem suszone liście kasztanowca. Zaparzaj herbatkę pod przykryciem przez kilka minut, a następnie lekko przestudź. Gdy osiągnie temperaturę zdatną do spożywania, odcedź listki na sitku. Gotowe!
Napar z kasztanowca zaleca się spożywać 3 razy w tygodniu. Pomocny okaże się zwłaszcza w tych okresach, gdy zmagamy się z uporczywym kaszlem, astmą czy chorobami oskrzeli.
Napar z tymianku i pokrzywy
Tymianek to ziele, które powszechnie stosuje się do łagodzenia infekcji dróg oddechowych, a w połączeniu z podbiałem – także stanów zapalnych gardła i krtani. Producenci leków kierują się przy tym jego wykrztuśnymi i antyseptycznymi właściwościami, dzięki którym tymianek bardzo dobrze radzi sobie ze zwalczaniem bakterii i patogenów, a dodatkowo oczyszcza płuca. Pokrzywa tymczasem to skarbnica witamin i minerałów, takich jak żelazo, krzem, wapń czy magnez. Już od starożytności wykorzystuje się ją do wzmacniania organizmu, ale nie każdy wie, że posiada także zdolność do oczyszczania krwi oraz płuc. Warto przypomnieć sobie o tych zaletach zwłaszcza teraz, gdy jedni z nas potrzebują skutecznej rekonwalescencji, a inni dobrej profilaktyki. Połącz dwie zielone moce natury i przygotuj napar wspierający siłę Twojego oddechu!
Składniki:
- 30 g pokrzywy
- 30 g tymianku
- łyżka miodu
- szklanka wody
Przygotowanie:
Zagotuj wodę w rondelku i zmniejsz ogień. Wrzuć do niej pokrzywę i tymianek. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie zdejmij rondel z kuchenki i odstaw napar do przestudzenia. Herbatkę wlej do filiżanki i osłodź miodem. Pij powoli, wdychając ulatniającą się znad filiżanki parę.
Napar z pokrzywy i tymianku możesz spożywać nawet 2 razy dziennie.