3 ćwiczenia na ból karku i głowy na krótką przerwę w pracy

Kilkugodzinny sen, podobnie jak długie siedzenie przy biurku w jednej pozycji, potrafią wywołać bolesne napięcie karku. Dzieje się tak, ponieważ unieruchomienie bardzo źle wpływa na mięśnie podtrzymujące odcinek szyjny kręgosłupa. Mocno się wówczas napinają i uciskają zakończenia nerwowe, które wywołują ból promieniujący do głowy. Przedstawiamy kilka łatwych i szybkich w wykonywaniu ćwiczeń, pozwalających zniwelować te przykre objawy!

Bolący, sztywny kark i ucisk w głowie potrafią skutecznie wyeliminować nas ze wszelkich codziennych aktywności. Przedstawiamy trzy łatwe ćwiczenia na ból karku i głowy, które zajmą zaledwie parę minut, a naprawdę przyniosą Ci ulgę! Możesz wykonywać je w biurze, stojąc w kuchni nad skwierczącą patelnią albo oglądając telewizję!

3 ćwiczenia na ból karku i głowy na krótką przerwę w pracy

Koszyczek z dłoni 

To ćwiczenie ma zbawienny wpływ na wzmacnianie mięśni położonych wzdłuż kręgosłupa szyjnego, a przy okazji także barków, wewnętrznej części ramion i klatki piersiowej. Aby poprawnie je wykonać, usiądź na krześle, wyprostuj plecy i oprzyj się. Stopy ułóż swobodnie na podłodze (jeżeli krzesło jest na to za wysokie, podłóż pod stopy jakiś płaski przedmiot). Spleć obie dłonie z tyłu głowy na kształt koszyczka, a łokcie odchyl mocno na boki (ustawiając tak, by były na wysokości uszu). Delikatnie naciskaj rękami na tył głowy, starając się jednocześnie stawiać głową opór. Odlicz do 10 i zwolnij nacisk, a później policz do 5, ponownie naciskając i znów zwolnij ucisk. Ćwiczenie powtarzaj 10-12 razy. Po każdej ze skończonych serii rozluźnij na chwilę mięśnie, „strzepując ramiona”.

Pamiętaj, że podczas ćwiczenia powinnaś cały czas patrzeć przed siebie, tak jakbyś oglądała daleki horyzont.

Przepychanie czoła

To ćwiczenie skutecznie niweluje ból mięśni karku, a przy okazji delikatnie masuje okolice zatok czołowych, dlatego jest zalecane wszystkim tym, którzy borykają się z przewlekłym katarem czy bólami zatok. By je wykonać, stań w niewielkim rozkroku, pozostawiając ok. 20 centymetrów między jedną a drugą stopą. Oprzyj obie dłonie na czole, trzymając je pionowo (palce powinny wysunąć się ponad czoło) i staraj się dość mocno popychać głowę, a jednocześnie stawiać nią opór. Powoli odlicz do 10 i odpuść, licząc do 5, po czym powtórz ćwiczenie jeszcze 10 razy. Możesz również urozmaicić ćwiczenie, naciskając na głowę raz jedną, a raz drugą dłonią. 

Przeciąganie głowy

Ostatnie ćwiczenie, regularnie wykonywane nie tylko złagodzi ból, ale także zwiększy ruchomość szyi, lepiej chroniąc ją przed ewentualnymi urazami. By je wykonać usiądź po turecku, wyprostuj plecy i unieś lekko głowę. Obejmij głowę lewą ręką od góry w taki sposób, by dotykała prawego ucha. Ostrożnie pociągnij głowę w lewo aż poczujesz lekkie ciągnięcie (ale nie ból!). Możesz też spróbować spojrzeć pod pachę, lekko skręcając szyję. Wytrzymaj, odliczając do 10, po czym powoli puść głowę. Zmień rękę. Ćwiczenie powtarzaj po 5-6 razy na każdą stronę głowy. Kiedy skończysz, kilka razy wzrusz ramionami, aby je rozluźnić. 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  16 czerwca 2018 13:22

  Ćwiczenia się przydadzą.

  Odpowiedz
 2. Jaworka  17 czerwca 2018 18:55

  Siedzimy co raz więcej w pracy przy biurku, samochód, a w domu czasem nie ma siły na nic, więc warto się zmotywować i poćwiczyć nawet robiąc sobie na 5 minut przerwę w pracy

  Odpowiedz
  • ewalub  18 czerwca 2018 19:22

   Mam biuro na trzecim piętrze bez windy, więc czy chcę czy nie to parę chwil ruchu wpada, ponieważ czasem kilka razy w ciągu dnia zbiegnąć na dół 🙂

   Odpowiedz
 3. TheSzmidka  18 czerwca 2018 07:56

  Ja mam pracę siedzącą, więc muszę wypróbować

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany