3 ćwiczenia na ból karku i głowy na krótką przerwę w pracy
Kilkugodzinny sen, podobnie jak długie siedzenie przy biurku w jednej pozycji, potrafią wywołać bolesne napięcie karku. Dzieje się tak, ponieważ unieruchomienie bardzo źle wpływa na mięśnie podtrzymujące odcinek szyjny kręgosłupa. Mocno się wówczas napinają i uciskają zakończenia nerwowe, które wywołują ból promieniujący do głowy. Przedstawiamy kilka łatwych i szybkich w wykonywaniu ćwiczeń, pozwalających zniwelować te przykre objawy!
Bolący, sztywny kark i ucisk w głowie potrafią skutecznie wyeliminować nas ze wszelkich codziennych aktywności. Przedstawiamy trzy łatwe ćwiczenia na ból karku i głowy, które zajmą zaledwie parę minut, a naprawdę przyniosą Ci ulgę! Możesz wykonywać je w biurze, stojąc w kuchni nad skwierczącą patelnią albo oglądając telewizję!
3 ćwiczenia na ból karku i głowy na krótką przerwę w pracy
Koszyczek z dłoni
To ćwiczenie ma zbawienny wpływ na wzmacnianie mięśni położonych wzdłuż kręgosłupa szyjnego, a przy okazji także barków, wewnętrznej części ramion i klatki piersiowej. Aby poprawnie je wykonać, usiądź na krześle, wyprostuj plecy i oprzyj się. Stopy ułóż swobodnie na podłodze (jeżeli krzesło jest na to za wysokie, podłóż pod stopy jakiś płaski przedmiot). Spleć obie dłonie z tyłu głowy na kształt koszyczka, a łokcie odchyl mocno na boki (ustawiając tak, by były na wysokości uszu). Delikatnie naciskaj rękami na tył głowy, starając się jednocześnie stawiać głową opór. Odlicz do 10 i zwolnij nacisk, a później policz do 5, ponownie naciskając i znów zwolnij ucisk. Ćwiczenie powtarzaj 10-12 razy. Po każdej ze skończonych serii rozluźnij na chwilę mięśnie, „strzepując ramiona”.
Pamiętaj, że podczas ćwiczenia powinnaś cały czas patrzeć przed siebie, tak jakbyś oglądała daleki horyzont.
Przepychanie czoła
To ćwiczenie skutecznie niweluje ból mięśni karku, a przy okazji delikatnie masuje okolice zatok czołowych, dlatego jest zalecane wszystkim tym, którzy borykają się z przewlekłym katarem czy bólami zatok. By je wykonać, stań w niewielkim rozkroku, pozostawiając ok. 20 centymetrów między jedną a drugą stopą. Oprzyj obie dłonie na czole, trzymając je pionowo (palce powinny wysunąć się ponad czoło) i staraj się dość mocno popychać głowę, a jednocześnie stawiać nią opór. Powoli odlicz do 10 i odpuść, licząc do 5, po czym powtórz ćwiczenie jeszcze 10 razy. Możesz również urozmaicić ćwiczenie, naciskając na głowę raz jedną, a raz drugą dłonią.
Przeciąganie głowy
Ostatnie ćwiczenie, regularnie wykonywane nie tylko złagodzi ból, ale także zwiększy ruchomość szyi, lepiej chroniąc ją przed ewentualnymi urazami. By je wykonać usiądź po turecku, wyprostuj plecy i unieś lekko głowę. Obejmij głowę lewą ręką od góry w taki sposób, by dotykała prawego ucha. Ostrożnie pociągnij głowę w lewo aż poczujesz lekkie ciągnięcie (ale nie ból!). Możesz też spróbować spojrzeć pod pachę, lekko skręcając szyję. Wytrzymaj, odliczając do 10, po czym powoli puść głowę. Zmień rękę. Ćwiczenie powtarzaj po 5-6 razy na każdą stronę głowy. Kiedy skończysz, kilka razy wzrusz ramionami, aby je rozluźnić.