13 stycznia 2023, czyli pierwszy piątek trzynastego tego roku! Czy jest się czym stresować?

Data, która u niektórych budzi lęk i zwiększa poziom stresu to piątek trzynastego. Ten dzień jest uważany za najbardziej pechowy i nieszczęśliwy w roku. W 2022 roku przypadał tylko raz – w maju. W nowym roku będziemy mieli okazję przekonać się o jego sile dwa razy i to już za chwilę! Już w styczniu 13 dzień miesiąca przypada właśnie na piątek. Czy jest się czym stresować?

Spis treści:

W 2023 roku mamy więcej powodów do obaw niż w zeszłym! Piątek 13 pojawia się w kalendarzu aż dwa razy! Po raz pierwszy już w styczniu, dokładnie 13.01.2023. Na kolejny nieszczęśliwy piątek będziemy musieli poczekać dziewięć miesięcy, bo drugi piątek trzynastego mamy dopiero w październiku.

Piątek trzynastego w styczniu 2023

Data piątek 13. w ciągu każdego roku przypada co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. W tym roku pechowy piątek pojawi się w naszym kalendarz dwa razy. Przesąd jest powszechny m.in. w naszej części Europy – w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Estonii, a także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Portugalii, Brazylii, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Islandii, Słowenii czy Bułgarii. Piątek trzynastego przynosi pecha w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckich słów paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) i fobia (strach).

Dlaczego piątek trzynastego uznaje się za pechowy?

Piątek trzynastego to dzień, który wprawia w niepokój nawet osoby, które nie wierzą w przesądy. Skąd wziął się ten lęk przed piątkiem trzynastego? Jedna z teorii mówi, że piątek trzynastego uważany jest za pechowy dzień z powodu historii templariuszy. Król Francji Filip IV fałszywie oskarżył templariuszy m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. W porozumieniu z papieżem Klemensem wydał polecenie aresztowania i zgładzenia przywódców zakonu. 13 października doszło do aresztowań. Jacques de Molay, ostatni wielki mistrz zakonu, przed spaleniem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Inna teoria wiąże przesądy związane z piątkiem trzynastym z Ostatnią Wieczerzą, w której uczestniczyło 13 osób w nocy przed ukrzyżowaniem Jezusa w Wielki Piątek. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii – to nadaje trzynastce wymiar demoniczny. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że życie człowieka dzieli się na dwanaście etapów, trzynastym jest śmierć.

Szokujące przepowiednie na 2023. Sprawdź, co powiedzieli najwięksi wróżbici i mistycy o nadchodzącym roku

Szokujące przepowiednie na 2023. Sprawdź, co powiedzieli najwięksi wróżbici i mistycy o nadchodzącym roku

Początek nowego roku zawsze skłania do refleksji nad tym, co wydarzyło się w naszym życiu i co się wydarzy. To również czas, gdy wiele z nas szuka odpowiedzi na to, co czeka losy naszego świata.

Wiara w pechowość piątku 13 nie była niegdyś zjawiskiem powszechnym. Wzrost jej popularności nastąpił na początku XX w. Na wszelki wypadek 13 stycznia 2023 nie przechodźcie pod drabiną i uważajcie na lustra!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. luna341  13 stycznia 2023 08:28

  Nie wierzę w przesądy, to data jak każda inna i tak powinniśmy do tego podchodzić.

  Odpowiedz
 2. janka1312  13 stycznia 2023 22:26

  e tam ja się zawsze nastawiam, że to będzie szczęśliwy dzień 🙂

  Odpowiedz
  • Magdalena  25 stycznia 2023 02:05

   Dzień jak każdy inny 😉

   Odpowiedz
 3. arunia  13 stycznia 2023 23:07

  Wszystko jest w naszej głowie, trzeba nastawiać się pozytywnie

  Odpowiedz
 4. Hidari11  14 stycznia 2023 08:30

  Przesądy to forma ubarwienia sobie codzienności jako wytwory naszej bujnej wyobraźni. Piątek trzynastego funkcjonuje jako wymówka, żeby czegoś nie zrobić. W szkole zwalniał z pisania kartkówki, sprawdzianu. 🙂

  Odpowiedz
 5. Magdalena  25 stycznia 2023 02:04

  Nie zwracam na to uwagi

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany