12 rzeczy które powinno się codziennie czyścić, by uniknąć kontaktu z niebezpiecznymi bakteriami i grzybami. Sprawdź, czy to robisz!

Spis treści:

Na fali trwającej pandemii, wiele z nas zaczęło przykładać ogromną wagę do drobiazgowej higieny. Mimo to, w naszych kuchniach, łazienkach czy kosmetyczkach nie potrafimy często zachować wystarczającej czystości. Nie chodzi nawet o niedbałość czy brak czasu. Po prostu nie zawsze mamy świadomość, że są rzeczy które powinno się codziennie czyścić. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy więc, o jakich obowiązkowych punktach nie można zapominać i stworzyliśmy krótki poradnik z podpowiedziami, jak je dezynfekować. Zapraszamy do zajrzenia!

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

źródło: www.pixabay.com

12 rzeczy które powinno się codziennie czyścić, by uniknąć kontaktu z niebezpiecznymi bakteriami i grzybami. Sprawdź, czy to robisz!

 

1. Pierścionki i obrączki

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

www.pixabay.com

Codziennie myjemy ręce od kilku do kilkunastu razy. Mimo to na skórze dłoni, w miejscach ukrytych pod pierścionkami i obrączkami skrywa się brud i bakterie, które częstokroć zabieramy ze sobą na przykład do łóżka. Jeśli chcesz zapobiec ciągłemu kontaktowi Twojej skóry z drobnoustrojami powinnaś więc raz dziennie przemywać pierścionki, zanurzając je w wodzie z mydłem.

 

2. Kierownica

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

www.pixabay.com

Kierownica samochodu czy roweru to miejsce, na którym każdego dnia zbiera się pot i łój, a co za tym idzie także sól i martwe komórki naskórka. To dlatego z czasem jej powierzchnia ulega wytarciu i widocznemu zużyciu. Nie trzeba chyba dodawać, że wiąże się to z obecnością bakterii i grzybów, które migrują na nią wprost z naszych dłoni. By nie roznosić ich dalej, przed każdym ruszeniem z parkingu powinniśmy przecierać kierownicę mokrą ściereczką (na przykład taką z gotowych pakiecików do czyszczenia wnętrza samochodu).

 

3. Telefon komórkowy

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

www.pixabay.com

Smartphony i iphony zaliczają się do najbardziej brudnych przedmiotów na świecie. Codzienne przecieranie ich ściereczkami do dezynfekcji to absolutne minimum dbania o higienę naszego otoczenia. Chyba, że chcecie, by wędrowały na nich bakterie i wirusy, zawleczone na przykład ze sklepu czy toalety.

Rzeczy które powinno się codziennie czyścić

4. Klawiatura komputera, myszka i pady

przedmioty do czyszczenia

www.pixabay.com

Klawiatura, myszki i pasy do konsoli to prawdziwe siedliska bakterii, wirusów i grzybów. Wynika to zarówno z częstego dotykania klawiszy palcami, jak i z gromadzącego się na ich powierzchni kurzu, który elektryczne urządzenia bardzo łatwo przyciągają. Wreszcie trzeba pamiętać o zalegających w klawiaturach resztkach jedzenia, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Na wszelki wypadek warto więc codziennie na szybko przeczyścić te narzędzia pracy i rozrywki. Zacznij od odwrócenia klawiatury do góry nogami i delikatnego wytrzepania z niej okruszków. Następnie – jeśli posiadasz – użyj mini odkurzacza do klawiatury i przetrzyj ją ściereczką nasączoną płynem do dezynfekcji. Do oczyszczenia ekranu komputera użyj zaś specjalnego preparatu, dedykowanego plazmowym powierzchniom. Pady i myszki wystarczy przetrzeć wilgotnymi ściereczkami z delikatnym detergentem.

 

5. Klamki

czyszczenie klamki

www.pixabay.com

Klamki wewnątrz mieszkania, których dotykają domownicy i ich goście to bardzo podatny grunt do rozwoju i bytowania bakterii czy wirusów. Każdy, kto ma z nimi styczność, zostawia na nich swój ślad i przyczynia się do przenoszenia drobnoustrojów na inne osoby. Na wszelki wypadek powinno się więc przecierać je codziennie ściereczką nasączoną płynem do dezynfekcji. Nigdy nie wiesz, co niosą na dłoniach odwiedzający Cię goście.

 

6. Włączniki światła

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

www.pixabay.com

To kolejne po klamkach, często „odwiedzane” powierzchnie, o których czyszczeniu pamiętamy jednak dość rzadko. A przecież wystarczy zaledwie parę sekund, by pozbyć się niebezpiecznych drobnoustrojów z ich gładkiej faktury. Postaraj się, by ich przecieranie stało się jednym z codziennych nawyków.

 

7. Klucze

czyszczenie kluczy

www.pixabay.com

Nieregularna powierzchnia kluczy i ich kształt sprawiają, że często nie myślimy o nich w kategoriach powierzchni, które należy regularnie czyścić. Tym bardziej, że stykają się głównie ze strukturą zamków w drzwiach. Czy jednak na pewno? Zastanów się, ile razy miałaś je w dłoniach w tym tygodniu. Dodaj do tego także miejsca, w których kładłaś klucze, na przykład tuż po przyjściu do domu. Niezbyt przyjemna wizja, prawda? Pamiętaj, by codziennie spryskiwać je płynem do dezynfekcji w sprayu.

 

Rzeczy które powinno się codziennie czyścić

8. Pędzle i blendery do makijażu

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

www.pixabay.com

Makijaż robiony w pośpiechu i niedbale rzucony na umywalkę, toaletkę lub dno kosmetyczki pędzel – znasz to? Jeśli zwykłaś tak robić, czas zerwać z przyzwyczajeniem zgubnym zarówno dla cery, jak i ogólnego stanu zdrowia! Na końcach pędzli, którymi dotykasz swojej twarzy gromadzi się bowiem nie tylko puder, róż czy rozświetlacz, ale także łój z Twojej skóry, martwe komórki naskórka i kurz. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jak korzystne  jest tworzone w ten sposób środowisko dla rozwoju drobnoustrojów! Na wszelki wypadek przemywaj więc codziennie używane pędzle wodą z odrobiną szamponu bądź odżywki. Możesz to robić wieczorami – do rana pędzle spokojnie wyschną!

 

9. Umywalka

mycie umywalki

www.pixabay.com

Wiele osób traktuje domową umywalkę po macoszemu, zakładając, że przecież „sama się myje” przy okazji przemywania twarzy czy mycia rąk. Tymczasem badania jednoznacznie pokazują, że na umywalce gromadzi się więcej bakterii niż… na muszli klozetowej. Musimy tu bowiem uwzględnić brud z naszych rąk, sebum zmywane z twarzy, włosy, martwe komórki naskórka, ślinę, kamień, kurz i osady z mydła, pasty do zębów czy żeli do mycia. Codziennie przecieraj umywalkę ściereczką ze specjalnym preparatem albo myj ją wodą z octem. Wystarczą 3 minuty!

 

10. Szczoteczka do zębów

szczoteczka do zębów

www.pixabay.com

Na włosiu szczoteczki do zębów gromadzi się nie tylko ściągana z powierzchni szkliwa płytka nazębna czy osad z naszego języka ale także kamień z wody kranowej. Nie mówiąc już o bakteriach, krążących w powietrzu łazienki, w której spłukujemy wodę czy bierzemy prysznic. W efekcie na główkach szczoteczek znajduje się niekiedy nawet 10 milionów różnych bakterii! Płukanie włosia pod silnym strumieniem wody będzie więc niezłym pomysłem, ale może nie wystarczyć. najlepiej połączyć je z cotygodniowym wyparzaniem szczoteczki. Możesz także wymaczać codziennie szczoteczkę w płynie do dezynfekcji jamy ustnej. Wystarczy minuta w kubeczku z płynem i jej dokładne opłukanie pod bieżącą wodą. Zaawansowanym paniom domu polecamy też zakup sanitazera UV lub specjalnego środka dezynfekującego do szczoteczek z apteki – np. Redeseptu czy preparatu Barbicide.

 

11. Gąbki kuchenne

rzeczy które powinno się codziennie czyścić

www.pixabay.com

Gąbki kuchenne często gromadzą na sobie miliony bakterii i grzybów. Długo pozostają przecież wilgotne, a niedokładnie spłukiwane, noszą na sobie resztki jedzenia z talerzy czy sztućców. Wystarczy jednak raz dziennie włożyć gąbkę do mikrofalówki na 1-2 minuty. Na wierzchu tak dezynfekowanej gąbki można wtedy położyć plasterek cytryny.

 

12. Deski do krojenia

deska do krojenia

www.pixabay.com

Często lekceważymy konieczność częstego czyszczenia desek do krojenia. Wydaje się przecież, że skoro leżą na blacie od dwóch dni i służą tylko do krojenia chleba, nie może być mowy o ich zabrudzeniu. Tymczasem szybko niszcząca się pod wpływem kontaktu z ostrzem powierzchnia lubi zbierać drobnoustroje i grzyby w ledwie widocznych rowkach. Na wszelki wypadek staraj się więc codziennie czyścić deskę, zanurzając ją w roztworze wody i octu na kilka minut, a następnie wycierając. Jeśli się spieszysz, przynajmniej wyparz jej powierzchnię wrzątkiem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  3 września 2020 08:25

  Od dawna przywiązuję dużą wagę do odkażania różnych powierzchni i przedmiotów. Używam do tego spirytusu, octu czy wrzątku. Do listy mogę dodać także okulary.

  Odpowiedz
 2. Biomedka  3 września 2020 12:41

  Telefon to jest istna skarbnica bakterii. Aż strach się bać… Trzeba pamiętać o tym, by często dezynfekowac ekran swojego smartfonu.

  Odpowiedz
  • janka1312  4 września 2020 06:25

   ja telefon codziennie czyszczę płynem dezynfekującym

   Odpowiedz
 3. luna341  3 września 2020 16:40

  Bez przesady z tym odkazniem na potęgę bo zniszczymy przy okazji tak zwane dobre bakterie.

  Odpowiedz
  • ewalub  13 grudnia 2020 13:05

   Zgadzam się. Zachowajmy zdrowy rozsądek

   Odpowiedz
 4. TwojaRównowaga.PL  7 września 2020 08:22

  bardzo przydatny wpis, zwłaszcza w czasach covid-19

  Odpowiedz
 5. arunia  4 stycznia 2021 21:32

  Uważam, że to lekka przesada, żeby codziennie dezynfekować te wszystkie rzeczy. Nigdy nie robię tego tak często, a mimo tego nie choruję ja ani moja rodzinna. Należy zachować we wszystkim umiar i zdrowy rozsądek, bo inaczej staniemy się maniakami i zwariujemy. To tak samo jak zbyt częste kąpiele czy branie prysznica i zmywanie z siebie tej warstwy ochronnej nie podnoszą, ale wręczobniżają naszą odporność…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany