10 przykazań kierowcy w zimowych warunkach drogowych

Spis treści:

Siarczysty mróz, gołoledź, marznąca mżawka, nieustannie padający śnieg, zaspy i śliska nawierzchnia – to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają nas na drogach podczas zimowej aury. Jak się przygotować do prowadzenia auta w tak trudnych warunkach?

10 przykazań kierowcy w zimowych warunkach drogowych

„Biała” pora roku wyjątkowo nie sprzyja kierowcom i ich pojazdom, przez co w trakcie zimowych miesięcy mamy o wiele więcej stłuczek, wypadków i kolizji niż o każdej innej porze roku. Brak zimowych opon czy odpowiedniego płynu do spryskiwaczy należą do głównych grzechów nieodpowiedzialnych kierowców.

 

Podstawowe wyposażenie auta

Jak zatem zadbać o samochód i własne bezpieczeństwo zimą, by móc korzystać z pojazdu niezależnie od panującej na zewnątrz pogody? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do zimowych miesięcy poprzez: zrobienie przeglądu, wymianę opon, zakupienie zimowego płynu do spryskiwaczy i kupienie niezbędnych akcesoriów, które ułatwią walkę ze śniegiem i lodem. Taki samochodowy obowiązkowy zestaw akcesoriów zawiera m.in. skrobaczki do szyb, odmrażacze do zamków i szyb, zgarniacze śniegu, zimowy płyn do spryskiwaczy, a nawet łańcuchy, jeśli planujemy wyjazd w wyżej położone tereny. Warto również sprawdzić stan wycieraczek, gdyż bez ich prawidłowego działania jazda w zimowych warunkach będzie praktycznie niemożliwa.

 

Zdrowy rozsądek na drodze

Kolejnym ważnym, o ile nie najważniejszym elementem, jest nasze podejście do kierowania pojazdem w tym trudnym zimowym okresie. – Najistotniejszy jest oczywiście zdrowy rozsądek i odpowiednie zachowanie na drodze – tłumaczy Eryk Biskupski z firmy Amervox. – Należy pamiętać o nieprzekraczaniu dozwolonej prędkości, gdyż śliska nawierzchnia nie pozwoli na odpowiednie manewrowanie pojazdem i może przyczynić się do wypadków i kolizji. Lepiej też spuścić nogę z gazu, nawet jeśli do celu naszej podróży nie dotrzemy na czas. Czasem warto poćwiczyć swoje umiejętności wychodzenia z trudnych drogowych sytuacji na pustych polach, drogach czy zamkniętych placach. Profesjonalne szkolenia oferują natomiast szkoły doskonalenia techniki jazdy. Możemy tam doświadczyć trudnych drogowych warunków, których na pewno nie pokażą nam na standardowym kursie prawa jazdy (kontrolowane poślizgi, odpowiednie hamowanie przy dużych prędkościach czy „kręcenie” kierownicą).

 

Drogi i systemy

Na szczęście stan naszych dróg się poprawia, a pojazdy coraz częściej wyposażane są w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, jak systemy kontroli trakcji, ABS, ESP (układ elektroniczny stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętu) i inne, dzięki czemu jazda zimą nie musi być wcale niebezpieczna.

Niezależnie od posiadanych systemów ułatwiających jazdę, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na odpowiednią odległość od innych pojazdów. Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić też stan ogumienia (w tym również ciśnienie w oponach), hamulców i wycieraczek oraz innych elementów, które mogą zaważyć nie tylko na komforcie poruszania się po drogach, ale i naszym życiu – dodaje Eryk Biskupski. Stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie to ważne wsparcie, ale jednak tylko wsparcie dla zdrowego rozsądku.

 

10 zimowych przykazań kierowcy:

1. Dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych

2. Zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzających pojazdów

3. Załóż dobre opony zimowe, tudzież łańcuchy

4. Pamiętaj, że droga hamowania jest dłuższa na lodzie

5. Odśnież auto

6. Unikaj wysokich obrotów silnika

7. Nie dokonuj gwałtownych skrętów kierownicą

8. Nie panikuj w przypadku poślizgu

9. Prowadź ze zdrowym rozsądkiem

10. Włącz zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...