10 właściwości zdrowotnych jarzębiny. Te jarzębinowe przetwory je zapewnią!

Spis treści:

Chyba każdy zna refren piosenki „Jarzębino czerwona”, ale mało kto wie, jakie niezwykłe właściwości kryje w sobie piękna roślina a przepisy na przetwory z jarzębiny nie są zbyt popularne. A szkoda, bo poza walorami ozdobnymi, posiada ona też szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Jarzębina to cenne naturalne źródło witamin oraz soli mineralnych. Jakie inne ma jarzębina właściwości zdrowotne?  Jakie przetwory z jarzębiny można zrobić? Sprawdźcie!

10 właściwości zdrowotnych jarzębiny

 

Właściwości lecznicze jarzębiny

Owoce jarzębiny mają w swoim składzie karotenoidy, magnez, miedź, witaminy C, PP i A, garbniki oraz kwasy organiczne i węglowodany (najważniejszy to sorbitol). Warto zwrócić uwagę, na stosunkowo wysoką zawartość witaminy C w jarzębinie a także dużą ilość beta-karotenu. Posiada go dwa razy więcej niż marchewka!

Kwiaty jarzębiny zawierają znacznie mniej cennych związków. Możemy wymienić tutaj karotenoidy i antocyjany.

Jeśli interesują Cię inne naturalne owoce i ich lecznicze właściwości – odkryj z nami rokitnika i pigwę:

Skład owoców jarzębiny, który zapewnia następujące właściwości lecznicze

  1. Stymulacja pracy jelit – wpływ na zaparcia, wzdęcia
  2. Oddziaływanie przeciwzapalny na jelita i błony śluzowe żołądka
  3. Działanie moczopędne (kwiaty)
  4. Wpływ łagodzący na podrażnienia wątroby – odtruwanie
  5. Działanie przeczyszczające (kwas parasorbowy)
  6. Zapobieganie infekcjom dróg moczowych
  7. Działanie antybakteryjne – zapobiegawczo przeciw grypie i przeziębieniu
  8. Działanie przeciwmiażdżycowe.
  9. Jako składnik kosmetyków zmniejsza opuchliznę
  10. Zmniejsza rozszerzone naczynka

Jak widać owoce jarzębiny  leczą i wzmacniają, są więc składnikiem preparatów wzmacniających i witaminowych. Szukajcie ich w składach. Jeśli natomiast macie ochotę na własne przetwory z jarzębiny – poniżej znajdziecie kilka interesujących receptur

UWAGA! Nie jedź surowych owoców!

Nie należy  jeść owoców jarzębiny na surowo, gdyż mogą powodować wymioty i biegunkę. Jest to spowodowane obecnością kwasu parasorbowego, który jednakże rozkłada się podczas suszenia, gotowania, mrożenia lub sporządzania wyciągów z rośliny.

Przepisy na przetwory z jarzębiny

Napar z jarzębiny

Składniki: łyżka posiekanych owoców jarzębiny, woda

Przygotowanie: owoce zalać 1 szklanką letniej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut pod przykryciem. Następnie odstawić na 15 minut i odcedzić. Napar pić 2 razy dziennie.

Nalewka z jarzębiny

Przepis na wersję leczniczą nalewki  a także popularny jarzębiak znajdziesz w naszych przepisach:

 

Owoce jarzębiny dla smaku

Przepisy na przetwory z jarzębiny

Polska kuchnia zna mnóstwo przepisów z wykorzystaniem jarzębiny. Z rośliny można robić marmolady, syropy, musy, galaretki, przeciery, likiery, nalewki, sosy do serów i wędlin. Piękne owoce mogą być dekoracją dań na słono lub słodko. Wiele osób zachwala sobie wódkę z jarzębiną („jarzębiak”). Warto włączyć owoce rośliny do jesiennego menu, bo mają sporo witamin oraz minerałów. Wzmacniają odporność, a także regulują pracę jelit.

Na przetwory należy przetrzymać owoce 1-2 dni w zamrażalce, lub zbierać je dopiero po przymrozkach, gdyż mają wtedy łagodniejszy smak.

Konfitura z jarzębiny

Składniki: 1 kg owoców jarzębiny, 0,5 kg jabłek, 1 kg cukru

Przygotowanie: umyte owoce gotować z niewielką ilością wody. Kiedy zaczną pękać, dodać cukier i gotować dalej, delikatnie mieszając. Następnie dodać pokrojone w drobną kostkę jabłka i gotować do chwili, kiedy owoce będą szkliste. Tak powstałą masę przełożyć do wyparzonych słoików, zakręć i odwróć do góry dnem. Gdy wystygną, połóż je w ciemne i chłodne miejsce.

Jarzębina dla urody

Jarzębina dla urody

 

Owoce rośliny to świetny naturalny kosmetyk. Zawierają m.in. witaminę C, flawonoidy, które zapobiegają starzeniu, niszczą wolne rodniki. Działają ściągająco, antybakteryjnie, odżywczo. Kosmetyki z dodatkiem jarzębiny zmniejszają opuchliznę i likwidują cienie pod oczami. Roślina pomaga zmniejszyć zmiany skórne, leczy trudno gojące się rany, zmniejsza rozszerzone naczynka. Hamuje rozwój bakterii, odżywia skórę, sprawiając, że cera jest promienna, a naskórek gładki.

Maseczka na niedoskonałości cery i cienie pod oczami

Składniki: rozgniecione owoce

Przygotowanie: Rozgniecione owoce nałóż na twarz i pod oczy. Trzymaj 10 minut. Stosuj 1-2 razy dziennie.

Tonik dla cery tłustej

Składniki: owoce jarzębiny, alkohol 40%, olej jojoba

Przygotowanie: owoce jarzębiny zalać wrzątkiem, rozgnieść. Po od 15 min. dodać niewielką ilość alkoholu. Dla wzmocnienia działania toniku, można dodać łyżeczkę oleju jojoba.

Jak widać jarzębina ma naprawdę wszechstronne zastosowanie a jej właściwości nie są jeszcze w pełni doceniane. Przeczytaj o innych, mniej znanych roślinach które warto włączyć do swojej diety:

Stosujecie jarzębinę w swoich rodzinach? Napiszcie!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...