10 oznak, że pijesz za mało wody
Woda jest kluczowym związkiem chemicznym w naszym organizmie. Bez niej nie moglibyśmy żyć. Wiele z nas pije jej jednak zbyt mało i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Co może świadczyć o odwodnieniu? Podpowiadamy!
Ilo powinno się pić wody dziennie?
Według amerykańskich naukowców należy pić 9-10 szklanek wody dziennie, a w upalne dni nawet więcej. Zbyt małe dawki dobowe płynów niosą za sobą wiele przykrych następstw – nie tylko dla zdrowia, ale też samopoczucia i urody! Nigdy nie zapominaj więc o kilku szklankach wody dziennie, gdyż mogą Cię czekać nieprzyjemne konsekwencje. Oto 10 oznak, że pijesz za mało wody. Tych objawów nie powinnaś lekceważyć!
10 oznak, że pijesz za mało wody
Nalej sobie szklankę wody… i przystąp do lektury. Oto 10 oznak, że pijesz za mało wody!
1) Czujesz suchość w ustach
Suchość w jamie ustnej może być spowodowana niską produkcją śliny. Woda nawilża błony śluzowe, dlatego warto jej pić więcej. Płyn chroni przed problemami z przełykiem i gardłem. Postaw na źródlaną lub mineralną wodę, gdyż słodkie soki dają chwilowy efekt oraz mogą pogłębiać problem odwodnienia.
2) Masz brzydki oddech
Nieprzyjemny oddech jest związany z suchością w jamie ustnej. Jeśli brakuje wody, brak też śliny, która pomaga usuwać nadmiar bakterii. Dlatego też warto często pić wodę, by zapobiec ich nadmiernemu rozwojowi i powstawaniu brzydkiego zapachu.
3) Kolor moczu jest inny
Zmiana koloru moczu to jedna z głównych oznak odwodnienia. Ciemnożółty lub bursztynowy może oznaczać, że za mało pijesz. Dobrze nawodniony organizm wydala jasny mocz!
4) Odczuwasz często głód
Nagłe napady głodu i częsta chęć na coś słodkiego mogą sygnalizować, że jesteś spragniona. Organizm często wysyła fałszywe sygnały, gdy mu czegoś brakuje. W przypadku silnej chęci zjedzenia kolejnego posiłku, spróbuj najpierw napić się wody lub zjedź przekąskę bogatą w H2O – truskawki, melona, arbuza.
5) Czujesz zmęczenie
Brak wody obniża ciśnienie krwi, przez co sprawia, że czujesz się senna, rozkojarzona i ciągle zmęczona. Najczęściej nagły spadek odczuwa się po południu, zwykle jednak sięgamy wtedy po kawę, a nie wodę – to błąd, bo aromatyczny napój z kofeiną może dodatkowo odwadniać! Najlepiej sięgnąć w takim momencie po szklankę H2O.
6) Męczy Cię ból głowy
Częste, uporczywe bóle głowy (szczególnie nasilające się przy ruchu) i migreny mogą być spowodowane zbyt małą ilością wypijanej wody. Zacznij uzupełniać płyny, a zobaczysz szybką poprawę. Podobnie może być z problemami z koncentracją – to też bywa efektem odwodnienia.
7) Masz zaparcia
Zaparcia i kłopoty z trawieniem mogą być wynikiem niedoborów wody. Odwodnienie sprawia, że błony śluzowe żołądka są wysuszone, przez co kwasy mogą nie spełniać swojej roli. Woda wspomaga układ trawienny, sprawiając, że przewód pokarmowy staje się bardziej elastyczny oraz czystszy.
8) Rzadko chodzisz do łazienki
Zdrowy, nawodniony organizm powinien się opróżniać mniej więcej co 2-3 godziny. Według specjalistów przeciętnie każdy człowiek powinien oddawać mocz 5-7 razy dziennie. Jeśli oddajesz mocz 2-3 razy dziennie to sygnał, że organizm otrzymuje zbyt małą ilość wody. Jej brak może powodować kłopoty z nerkami i oczyszczaniem organizmu z toksyn!
9) Szybko się starzejesz
Problemy ze skórą mogą być skutkiem picia zbyt małych ilości wody. Twoja cera jest sucha, masz popękane usta, zadarte skórki, łuszczycę lub wypryski? Pij więcej wody, dzięki temu skóra będzie gładka, lśniąca i elastyczna.
10) Często się przeziębiasz
Picie wody pozwala pozbyć się toksyn i bakterii obecnych w organizmie. Dobrze jest dużo pić w trakcie choroby, bo dzięki temu można szybciej wrócić do formy. Dzięki odpowiedniej ilości wody w organizmie lepiej się wysypiasz i masz więcej energii, dzięki czemu zmniejsza się twoja podatność na choroby.
Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.