Sposoby na bezsenność – 10 niezwykłych sposobów na zasypianie z całego świata

Jak w przypadku wielu aspektów zdrowia i dobrego samopoczucia, podróżując dookoła świata można zauważyć, że metody i przekonania są bardzo zróżnicowane, dotyczy to również tematyki snu. Sposoby na bezsenność to problem, który trapi wszystkie nacje – niezależnie od szerokości geograficznej. Jednym ze sposobów na tę przypadłość są najzdrowsze rośliny do sypialni – wstawione celowo, by pomóc nam zasnąć.  Co jeszcze? Może łapacz snów  prosto z indiańskiego wigwamu…. Jak sobie z tym radzą mieszkańcy z różnych krajów na całym świecie?   Poznajcie niektóre sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność

Sposoby na bezsenność: Lawenda (Europa i Afryka)

Lawenda jest prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych środków zaradczych na sen. Ma działanie uspokajające w aromaterapii. Istnieje wiele badań, które sugerują, że lawenda może pomóc się zrelaksować, a nawet wywoływać uczucie senności. Umieszczenie zapachu lawendy w sypialni może pomóc zasnąć w nocy.

Waleriana (Niemcy)

Waleriana jest rośliną kwitnącą w wielu częściach świata, w tym w Europie, Azji i obu Amerykach, a jest główne stosowana jako forma uspokajająca, co czyni ją popularnym lekarstwem na sen. To korzeń rośliny jest stosowany, co jest rzeczywiście zatwierdzone w Niemczech przez agencję regulacyjną i jest łatwo dostępna w suplementach. Nawiasem mówiąc, suszony korzeń podobno pachnie jak brudne skarpetki!

Dzika Sałata (Anglia)

Dziką sałatę można znaleźć we wschodniej i południowo-wschodniej Anglii, rzadko gdzie indziej w kraju (również rośnie w Australii). Dzika sałata może pomóc złagodzić ból stawów i niepokój, a także może pomóc w zwalczaniu zespołu niespokojnych nóg. Jednakże, powoduje łagodne skutki psychotropowe, które są ponoć podobne do opium.

Suszone Jujube – daktyle(Chiny)

Niewielkie drzewo jujuba nosi owalne owoce, które po wysuszeniu można spożywać. Ich sucha postać jest najbardziej skuteczna, chociaż niektórzy uważają, że to nasiona mogą pomóc promować lepszy sen. Słodki zapach unoszący się z drzewa daktylowego ponoć sprzyja zakochaniu!

Voodoo (Haiti)

Ci, którzy wyznają voodoo tworzą tkaninę wykonaną z różnych specjalnych składników i owijają ją wokół głowy do spania. Wierzą, że będzie to odpędzić złe sny i zachęcać te dobre.

Rumianek (Europa Wschodnia)

Rumianek to kolejny bardzo popularny środek na sen, szczególnie w postaci herbaty. Działa jako środek uspokajający i stał się powszechny w wielu krajach na całym świecie. Możesz kupić rumianek w supermarketach lub zrobić własną herbatkę przy użyciu kwiatów rośliny. Możesz również dodać mleka, miodu i cytryny do smaku.

Ciepłe mleko (Rwanda)

Szklanka ciepłego mleka przed snem to rutyna stosowana na całym świecie, ale w rzeczywistości szczególnie popularna w krajach afrykańskich, takich jak Rwanda, gdzie mleko jest podstawą, a inne zasoby są ograniczone. Mleko zawiera tryptofan, który może powodować senność, ale niektórzy uważają, że jest to bardziej efekt psychologiczny, który może pomóc uspokoić Cię przed snem.

Wiersze (Chiny)

Jeśli dziecko ma problemy ze snem, w zależności od zwyczaju w Chinach, rodzice napiszą wiersz, który następnie jest przywiązany do lampy. Uważa się, że każda osoba, która czyta przekazuje poemat i modlitwę do Boga, aby pomóc dziecku zasnąć.

Lalki zmartwienia (Gwatemala)

Jest to zwyczaj w Gwatemali gdzie dzieci robią własną „lalkę zmartwień”. Przekazują lalce wszystkie swoje obawy przed pójściem do łóżka i kładą ją na swojej poduszce. Do rana lalka zabierze wszystkie obawy. Oczywiście nie ma podstaw naukowych do tego, ale równie dobrze może mieć to efekt psychologiczny, dzięki czemu dzieci czują się bardziej zrelaksowane przed snem.

Męczennica kwiat (Ameryka Północna i Ameryka Południowa)

Liście i korzenie kwiatu męczennicy były wykorzystywane w medycynie już przez rdzennych Amerykanów, którymi leczono bezsenność. Mówi się, że uwalniają GABA – związek chemiczny, neuroprzekaźnik w mózgu, który sprzyja relaksowi. Kwiat spożywany jest w różnych formach, jak susz czy herbata.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (250 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  10 grudnia 2015 15:07

  Co kraj to inny zwyczaj.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  10 grudnia 2015 15:08

  Warto znać takie sposoy, bo chyba każdego nieraz dopada bezsenność.

  Odpowiedz
 3. martucha180  10 grudnia 2015 16:20

  Temat w sam raz dla mnie, bo od 10 nocy nie śpię do 2-3.

  Odpowiedz
 4. Żanett  10 grudnia 2015 23:00

  Faktycznie, lawenda działa 🙂 I do tego bardzo ładnie pachnie.

  Odpowiedz
 5. Margaretkaw  11 grudnia 2015 09:09

  Lubię poznawać takie ciekawostki 🙂

  Odpowiedz
 6. mama_kazala  11 grudnia 2015 10:04

  ciekawe czy te chińskie wiersze pomagają 😉

  Odpowiedz
 7. Wusia  15 grudnia 2015 12:24

  Niektóre sposoby są zabawne i nigdy o nich nie słyszałam.Ja stosuje zapach lawendy.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  15 grudnia 2015 21:23

  Nie mam problemów ze snem. Mimo wszystko fajne ciekawostki 🙂

  Odpowiedz
 9. Aneta  16 grudnia 2015 13:53

  O niektórych sposobach nigdy bym nie pomyślała 😉

  Odpowiedz
 10. ava  19 grudnia 2015 20:11

  Trochę poćwiczyć można przed pójściem spać 🙂 U mnie działa 🙂

  Odpowiedz
 11. BlackMary  30 grudnia 2015 14:30

  Ciekawostki

  Odpowiedz
 12. marcia7  11 stycznia 2016 15:55

  samo zdrowie

  Odpowiedz
 13. princess2585  13 stycznia 2016 14:31

  Od kiedy moja mała tańczy sobie w moim brzuchu zrozumiałam co to bezsenne noce :-/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany