10 miejsc na majówkę w Polsce. Na uboczu i bez tłumów! Sprawdź, czy już tam byłaś
Majówka to wyjątkowy czas! To świetny moment, by wypocząć, zrelaksować się i poznać niezwykłe miejsca, które mimo małej popularności skrywają wiele skarbów przyrody oraz architektury. Z uwagi na szczególny czas, szukamy miejsc jak najbardziej ustronnych i zacisznych. Oto nasze podpowiedzi!
Spis treści:
10 miejsc na majówkę w Polsce – gdzie znaleźć zakątki bez tłumów?
Zakopane lub Sopot? Nie… Jeśli naprawdę chcesz zrelaksować się w długi majowy weekend, znajdź miejsce, gdzie wypoczniesz od tłumów i wielkomiejskiego zgiełku. W naszym kraju istnieje wiele malowniczych zakątków, gdzie można uciec od cywilizacji, cieszyć się piękną przyrodą, a także rozkoszować ciszą. Oto 10 miejsc na majówkę w Polsce, które sprawdzą się także na wycieczkę rowerową, krótki wyjazd, czy weekend we dwoje!
Przedstawiamy znane i mniej znane zakątki naszego kraju. Poznajcie 10 miejsc na majówkę w Polsce! Wśród nich są tereny dzikie, zapomniane oraz takie, które nie przyciągają tłumów. Zapraszamy w podróż przez Polskę!
1) Szwajcaria Kaszubska
Szwajcaria Kaszubska uznawana jest za jedną z najpiękniejszych krain w Polsce. To rejon Kartuz, Kościerzyny i Wdzydz. Zachwyca niezwykłą różnorodnością krajobrazu oraz atrakcji turystycznych. Szwajcaria Kaszubska to miejsce pełne lasów, jezior, rzek, dolin i wzgórz. Trasy piesze, rowerowe oraz kajakarskie zachęcają do wycieczek po okolicy. W tym regionie warto zobaczyć m.in. Kaszubski Olimp czyli Wieżycę, jezioro Wdzydze nazywane Kaszubskim Morzem, Jar Raduni, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, fermę strusi afrykańskich w Garczynie, polski Stonehenge w Odrach, Park Etnograficzny w miejscowości Wdzydze oraz klasztor w Peplinie.
2) Sokołowsko
Sokołowsko to wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, w kotlinie Gór Suchych. Malownicze położenie miejscowości sprawiło, że dawniej istniało tam sanatorium przeciwgruźlicze. Upadłe uzdrowisko kiedyś nazywane Śląskim Davos, dziś kusi tajemnicą, wspaniałym powietrzem i malowniczymi widokami. Co ciekawe w młodości mieszkał tu słynny reżyser – Krzysztof Kieślowski, dlatego miejscowość przyciąga nie tylko zwolenników górskiego mikroklimatu, ale też artystów oraz ludzi kultury.
3) Międzygórze
Międzygórze nazywane jest Perłą Sudetów. Spokojna, malownicza miejscowość jest schowana wśród gór oraz lasów Masywu Śnieżnika, w dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Miasteczko słynie z zabytkowej zabudowy. Drewniane budynki w stylu norweskim i tyrolskim pięknie komponują się z otaczającym je krajobrazem. Niezwykły mikroklimat, architektura miejscowości oraz liczne szlaki górskie to tylko część atrakcji okolicy! Będą w tym rejonie warto zobaczyć także Wodospad Wilczki, magiczny Ogród Bajek, Jaskinię Niedźwiedzia, zaporę wodną oraz tajemniczą Górę Igliczną z Sanktuarium Marii Śnieżnej.
4) Teleśnica Oszwarowa
Teleśnica Oszwarowa to wieś letniskowa położona w Bieszczadach, nad potokiem Daszówka. Malowniczą miejscowość otaczają łąki i lasy, a z miejsca roztacza się piękny widok na Jezioro Solińskie. Wieś ma bogatą historię polsko-ukraińską. Miejscowość jest położona na uboczu, dzięki temu to idealne miejsce dla osób, które szukają ciszy i spokoju oraz chcą odwiedzić Przemyśl.
5) Wolin
Wolin to niezwykła wyspa, która znajduje się w województwie zachodniopomorskim blisko Zalewu Szczecińskiego. Miejscowość jest pełna niespodzianek i tajemnic. Mówi się, że okolica wyspy to jedno z najciekawszych miejsc północnej Polski. W tym rejonie warto zobaczyć Skansen Słowian i Wikingów, Muzeum Regionalne, wiatrak holenderski, punkt widokowy Lubin, Wzgórze Zielonka, Kwaczą Górę, Wzgórze Wisielców oraz Jezioro Turkusowe. Można wybrać się także na pływanie kajakiem w delcie Świny, obserwację ptaków, spacer po Wolińskim Parku Narodowym lub odwiedzić nadmorskie miejscowości (np. Świnoujście) i wybrać się na przechadzkę wybrzeżem Bałtyku. Jeśli macie więcej czasu zawitajcie także do pięknego Szczecina.
6) Krynica-Zdrój
Krynica-Zdrój położona jest w województwie małopolskim, pośród beskidzkich szczytów, a jej wizytówką są pijalnie leczniczych wód. Dawniej miejsce chętnie odwiedzali książęta oraz prezydenci, dziś coraz częściej przybywają do miejscowości rodziny z dziećmi. W Krynicy warto się przyjrzeć zabytkowym willom w stylu szwajcarskim, jak również odwiedzić Muzeum Nikofora oraz Muzeum Zabawek. Osobom ceniącym bardziej aktywny wypoczynek przypaść do gustu mogą także park linowy, basen, spływy pontonowe oraz 20 szlaków trekkingowych.
7) Gniezno
Gniezno to miasto pojezierza wielkopolskiego i dawna stolica Polski. To miejsce, gdzie na każdym kroku czuć historię! Będąc w mieście koniecznie trzeba odwiedzić Matkę Polskich Katedr, czyli gnieźnieńską świątynię i relikwiarz Św. Wojciecha, a także Muzeum Początków Państwa Polskiego. Okolica pozwala na odpoczynek na łonie natury połączony ze zwiedzaniem zamków i pałaców. Dlatego też będąc w tym rejonie warto m.in. wejść na Wzgórze Lecha, zobaczyć legendarne Jezioro Gopło lub zamek w Kórniku.
8) Tykocin
Tykocin to piękna miejscowość w województwie podlaskim, położona na zachód od Białegostoku. Miejsce nazywane jest Wrotami Podlasia i Perłą Baroku. W okolicy zobaczyć można m.in. Zamek Królewski, późnobarokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej, Duży Rynek, Klasztor Bernardynów, Wielką Synagogę czy Dworek Pentowo z wsią bocianią. Inne atrakcje rejonu to malownicza Dolina Narwi, Kiermusy oraz liczne szlaki rowerowe i piesze.
9) Olsztynek
Olsztynek to ciekawe miasteczko położone pośród malowniczych jezior, w województwie warmińsko-mazurskim. Miejscowość może się poszczycić ciekawymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi – średniowiecznym zamkiem, kościółkiem ewangelickim, Domem Mrongowiusza czy parkiem etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego. Olsztynek to świetny punkt wypadowy na Mazury. Jego okolice słyną z pięknych krajobrazów, które pełne są miejsc dla miłośników wędkarstwa oraz wycieczek pieszych, rowerowych.
10) Szczawnica
Szczawnica jest jednym z najpiękniejszych uzdrowisk w Polsce. Miejscowość położona jest w dolinie Grajcarka, pomiędzy łańcuchem Pienin a Beskidem Sądeckim. Miejsce słynie z czystego powietrza i leczniczych wód mineralnych. Szczawnica otoczona jest przez wspaniałe rezerwaty przyrody. To prawdziwy raj dla miłośników górskich wycieczek i sportów wodnych. W jej okolicy warto wybrać się na rowerową przejażdżkę przełomem Dunajca lub odwiedzić okoliczne zamki.
Jakie macie plany na majówkę? Znacie inne, podobne miejsca godne polecenia?