Jaki makijaż postarza? Oto 10 wpadek, które dodają Ci 10 lat

Czy zastanawiałaś się nad tym, czy Twój makijaż odejmuje Ci lat, czy wręcz przeciwnie –  postarza Cię? Błędy w makijażu są niestety często zauważane u wielu z nas. Z upływem czasu malujemy się przeważnie coraz mniej, bowiem jak głosi ogólna zasada – makijaż postarza. Zwykle mniej znaczy lepiej – także w tym przypadku. Jednocześnie makijaż jest jednak nieodzowny, czujemy się bez niego jakby „nago” i nie chcemy pokazywać się sauté. Jak z wiekiem zmienić nasze makijażowe przyzwyczajenia?

postarzający makijaż

fot. freepik

 

Cała sztuka polega na tym, by makijaż był prawie niewidoczny, chyba że naszym celem jest osiągnięcie dramatycznego, mocnego looku. Ale ten typ makijażu pozostawiamy sobie na wieczór.  Jeśli mówimy o makijażu dziennym, to chcemy osiągnąć efekt świeżego, młodzieńczego blasku. Aby nasz makijaż faktycznie spełnił to zadanie,  pokazujemy poniżej częste błędy, które popełnia niejedna z nas, powodując sytuację, w której makijaż raczej postarza, niż odmładza.

Jaki makijaż postarza – wpadka nr 1: Użycie zbyt dużej ilości podkładu

Podkład, który jest zbyt grubo nałożony, ułoży się w drobne linie i przygasi naturalną jasność skóry. Należy używać podkładu, tylko tam,  gdzie jest to potrzebne – aby wyrównać przebarwienia a nie pokrywać nim każdy centymetr skóry twarzy. Przy zakupie podkładu unikajcie opisów w stylu „matowy”, „aksamitny” i „długo pozostający”. Poszukajcie raczej płynnych preparatów z pigmentami  rozpraszającymi światło. Jeśli masz suchą skórę, podkład może wyglądać niejednolicie na twarzy i podkreślać przebarwienia, więc używaj peelingu do twarzy systematycznie i zawsze stosuj po tym zabiegu balsam/krem nawilżający.

Jaki makijaż postarza – wpadka nr 2: Ukrywanie sińców pod oczami zbyt mocnym korektorem

Gęsty korektor, zwykle w sztyfcie wprawdzie zlikwiduje cienie pod oczami, ale również zwróci uwagę na suchość skóry pod oczami i i drobne zmarszczki, które zazwyczaj pojawiają się w tym obszarze jako pierwsze (ponieważ skóra jest tam cienka). Lepszym rozwiązaniem pod oczy są korektory o lekkich, płynnych konsystencjach (nakładamy je pędzelkiem lub palcami), które wykorzystują rozświetlające cząsteczki a nie matowy pigment w celu  zamaskowania cieni. Staraj się  stosować korektor tylko w pobliżu wewnętrznych kącików pod oczami, gdzie cienie są zazwyczaj najbardziej widoczne (a zmarszczek jest najmniej).

Jaki makijaż postarza – wpadka nr 3: Malowanie ust głębokimi, ciemnymi kolorami

Ciemny kolor powoduje, że każda powierzchnia sprawia wrażenie mniejszej, niż jest w rzeczywistości.  O ile chcesz osiągnąć takie złudzenie w okolicy bioder, to z pewnością nie na ustach. Aby Twoje usta wyglądały na pełniejsze (jedna z cech młodzieńczej twarzy), wybieraj raczej jasne szminki i błyszczyki (odcienie brzoskwini, różu, żywej czerwieni) niż te o głębokich kolorach (burgundy, wina, brązy). Makijażyści  używają innej sztuczki, aby stworzyć iluzję pełnych warg: przed nałożeniem koloru, narysuj konturówką kreskę wzdłuż górnej linii warg , a następnie rozetrzyj lekko tę linię palcem.

Jaki makijaż postarza – wpadka nr 4: Wykończenie makijażu matowym pudrem

Młodzieńcza skóra odbija światło. Puder matujący z zasady ma zapobiec odbijaniu światła, jednocześnie ma on tendencję do uwidaczniania zmarszczek i bruzd w skórze. Jeśli nakłanianie pudru kryjącego to ostatni etap swojej makijażowego rytuału od czasów liceum, to czas już to zmienić. Należy przejść na puder transparentny (takie pudry nie kryją, ale dobrze matują i utrwalają make-up) lub translucentny (te pudry zawierają więcej białych pigmentów niż transparentne pudry, dzięki czemu lepiej kryją posiadając także funkcję matowienia i stabilizacji makijażu).

 

Jaki makijaż postarza- wpadka nr 5: Użycie czarnego eyelinera

Nie porzucaj eyelinera na zawsze,  jest to bowiem świetny sposób, aby twoje oczy wyglądały na bardziej otwarte i większe, ale wybieraj raczej brązowy eyeliner niż czarny.  Malując kreskę staraj się osiągnąć na oczach efekt miękkości i mieszania, a nie surowych, ostrych linii. Gruba linia na górnej powiece może spowodować, ze oczy będą wyglądały na cięższe niż są. Najlepsza technika to roztarcie brązowej kredki do oczu wzdłuż górnej linii rzęs (rozcieramy w kierunku nasady rzęs), koncentrując się na zewnętrznych kącikach.

Jaki makijaż postarza – wpadka nr 6: Granica ust silnie narysowana konturówką

 

Konturówka do ust pomaga wymodelować Twoje usta  i zapobiec rozmazywaniu się koloru wokół ust. Używaj jednak konturówki bardzo ostrożnie. Jeśli podkreślisz linię warg zbyt silnie lub kolorem, który jest zbyt ciemny, usta będą wyglądały mocno i będą sprawiały efekt zaciśnięcia. Aby uzyskać jak najbardziej naturalny look, Twoja konturówka powinna być dopasowana do koloru  ust, a nie koloru szminki i używana z umiarem.

 

Błąd nr 7: Tuszowanie dolnych rzęs

Tuszując swoje dolne rzęsy możemy sprawić, że oczy będą wyglądały na opadające i jednocześnie zwrócimy  uwagę na cienie pod oczami. Zamiast tego, starajmy się powiększyć optycznie oko wywijając górne rzęsy. Używajmy tuszy zwiększających objętość (wolumizujących) nakładając je od nasady rzęs a także tuszy podkręcającego rzęsy, dzięki czemu uzyskamy efekt bardziej otwartego oka.

Błąd nr 8: Zapominasz o różu

Roż  na policzkach przynosi natychmiastowe ożywienie twarzy. Jeśli jest nałożony prawidłowo,  rumieniec może lekko odmłodzić twarz. Jest wiele technik poprawnego nakładania różu, zależy to głównie od kształtu twarzy (patrz powyższy rysunek).  Najważniejsza zasada-  nie uśmiechaj się nakładając róż czy nie rób przysłowiowej „rybki”. Możesz  lekko unieść policzki a następnie nałożyć róż od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Rozetrzyj róż, by uniknąć efektu paska koloru, który rozciąga się wzdłuż kości policzkowych.

Błąd nr 9: Stosowanie szminki na usta prosto z opakowania

Granice warg wraz z wiekiem zmiękczają się. W takiej sytuacji szminka łatwo się rozmazuje. Aby uniknąć rozmazania lub malowania szminką skóry powyżej ust,  użyj palca lub pędzelka do ust, dzięki czemu nie nałożysz zbyt dużo pigmentu. Nakładaj szminkę głównie w centralnej części  ust i rozprowadź  palcem w inne rejony. Najważniejsze to użycie na szminkę nawilżającego balsamu lub błyszczyka o lekkim połysku.

Błąd nr 10: Użycie zbyt ciemnej kredki do brwi

Twój kolor brwi zanika wraz z wiekiem, więc kredka do brwi, którą  używałaś, gdy miałaś 25 lat będzie wyglądać zbyt mocno w stosunku do Twojej cery – gdy masz lat 45.  Wybieraj taki odcień kredki,  który jest o jeden lub dwa tony jaśniejszy od naturalnego koloru brwi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (211 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...