10 doznań, które powinnaś doświadczyć przed 30-tką

Czy myśląc o sobie,  zdarza Ci się jeszcze dodać frazę … „nigdy nie jest za późno” ? Nigdy nie jest za późno, by przenieść się do nowego miasta…. nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoją karierę…. nigdy nie jest za późno na naukę hiszpańskiego…. Niektórzy mogą nazwać takie myślenie złudzeniem, ale nam bardziej pasuje słowo „optymizm”.

Istnieje wiele możliwości zasmakowania nowych doświadczeń na które nigdy nie jest za późno, ale gdy jesteś młoda, to wyjątkowo często pojawiają się okazje, które należy wykorzystać. Dzięki temu Twoja lista „nigdy nie jest za późno” w późniejszych latach będzie znacznie krótsza.

Im jesteś starsza, tym życie staje się bardziej skomplikowane. Z wiekiem zwykle tworzysz związek, a to czasami nie pomaga realizować własnych marzeń czy planów.  Fizycznie także (niestety) organizm starzeje się, nie wspominając o tym, że nasza pamięć po 30-tym roku życia także ulega powoli degradacji.

Stworzyliśmy zatem naszą subiektywną listę doświadczeń, które warto przezyć przed 30-tką. Oczywiście można większość rzeczy zrobić później, ale wydaje się nam, że im szybciej ich zaznamy – tym lepiej.

Co sądzicie o tej liście?

1.Wypróbuj nowy sport

surfing, katesurfing
Odkrywanie nowych możliwości, przełamywanie własnych barier jest jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń.  Jednocześnie zwiększasz zaufanie do samej siebie, bowiem okazuje się, że jesteś w stanie zrobić pewne rzeczy – rozpędzić się na nartach, podskoczyć na kajcie. Dodatkowo można odkryć nowy sport i prawdopodobnie otworzyć się na zupełnie nowych ludzi – drużyny, trenerów lub takich jak Ty – próbujących swych sił w czymś zupełnie nowym.

2. Zrób coś, co cię przeraża

manta, płaszczka

źródło zdjęcia: http://www.tuulavintage.com/2014/08/stingray-city-antigua/

Bez względu na to ile masz lat, należy zrobić coś, co cię przeraża każdego dnia. TAK, TAK!  Czy oznacza to zwykły telefon czy ekstremalny sport dostarczający adrenaliny – poziom lęku będzie podobny.  Dlaczego jest to dobre? Ponieważ starzejemy się fizycznie każdego dnia i coraz trudniej będzie nam przełamać strach. Jeżeli przeraża cię spadochroniarstwo, zrób to. Zrób to teraz, ponieważ Cię to wzmocni. Gdy jesteś starsza i nie tak zwinna, proste czynności mogą stać się wyzwaniem. Wtedy pamięć o Twoim spadochroniarskim wyczynie może ci pomóc w codziennej walce!

3. Podróżuj sama

joga, ćwiczenia

Podróżowanie samotnie może być trudne na początku, ale jest to jedno z najlepszych doświadczeń, które można doznać. Podróżując sama możesz robić co chcesz, kiedy chcesz, na własnych warunkach. Spotkasz wiele inspirujących ludzi. I będziesz miała więcej zaufania do samej siebie, niż kiedykolwiek wcześniej. Im jesteś młodsza, tym mniej odpowiedzialności spoczywa na Tobie i to najlepszy czas, aby podróżować samodzielnie.

4. Wyjeżdżaj z przyjaciółkami

przyjaciółki

Nie wszystkie przyjaźnie trwają wiecznie. Ale wiele z nich należy pielęgnować. Staraj się wkładać wysiłek, aby wspierać swoje przyjaźnie z przeszłości, czy to ze szkoły czy uczelni. Zaplanuj weekendowy wypad. Spotykaj się z osobą, która jest spoza Twojego miasta w połowie drogi. Wspólne doświadczenia z młodości procentują w późniejszym wieku

5. Naucz się grać na instrumencie

granie na gitarze

Nie wszyscy mają idealny słuch i mogą być muzykami. W pewnym momencie swego życia prawdopodobnie próbowałaś grać na instrumencie – ale to zarzuciłaś. Może to nie był ten „właściwy”? Może fortepian jest zbyt zaawansowany dla Ciebie, ale na pewno można spróbować na przykład tamburynu czy kilka chwytów gitarowych. Granie muzyki na instrumencie wykorzystuje zupełnie inne rejony naszego mózgu i poprawia nastrój. Plus, – będziesz w późniejszym życiu zaskakiwać ludzi na przykład umiejętnością gry na harmonijce.

6. Poszerz swoją wiedzę o winie

jak-dobrac-wino-do-potrawy

Jeśli jesteś poszukiwaczką nowych doznań kulinarnych, to jedną z najdłuższych relacji w swoim życiu możesz nawiązać  z winem. Nie chodzi tutaj o uzyskanie szumu w głowie spowodowanego alkocholem (do tego służą inne drinki), ale o docenienie wszystkich smaków, o jakie wzbogaca potrawy właśnie wino. Warto poznać przynajmniej podstawy wiedzy o winie. Dlaczego przed 30-tką? Im szybciej to zrobisz, tym więcej poznasz fascynujących smaków. Nie warto zwlekać, bo tyle jest pysznych potraw do spróbowania, a do każdej pasuje jakieś wyjątkowe wino….

7. Poznaj historię swojej rodziny

rodzinny album

Słowo genealogia może brzmieć pretensjonalnie, ale jest to bardzo fajne, by podczas rodzinnych rozmów poznać historię swojego „klanu”. Co ważniejsze, Twoi dziadkowie, ciotki, wujowie i nie będą wokół Ciebie wiecznie, więc teraz jest czas, aby zadać im wszystkie pytania na temat historii rodzinnej. Nagrywaj rozmowy i rób notatki i zdjęcia.

8. Pracuj dla kogoś, kogo podziwiasz

biuro, pracownicy

Życie nie zawsze układa się na Twoją korzyść, zwłaszcza, gdy starasz się o pracę z małym doświadczeniem. Ale w pewnym momencie, gdy masz 20 lat, możesz pracować dla kogoś, kogo podziwiasz – nawet jako stażysta czy wolontariusz. To nie musi być Twój bezpośredni przełożony. Ale być w pobliżu osoby, którą podziwiasz i dowiedzieć się wiele rzeczy od niej – to bezcenny kapitał na przyszłość.

9. Podróżuj na kraj świata

Indie

Podróżowanie jest kosztowne i czasochłonne, ale jest to jedno z najlepszych doświadczeń, jakie można mieć. Gdy jesteś przed 30-tką, spakuj plecak i wyjedź w takie miejsca, które nie przypominają Twojego otoczenia. Mieszkasz w dużym mieście – zapomnij o wielkich  metropoliach takich jak Londyn czy Paryż. Wyjedź do mniej cywilizowanych rejonów świata. Poszerzysz swoje horyzonty o nowe zwyczaje, języki i krajobrazy.

10. Portretuj się często

girl-775349_1280

Zawsze będziesz piękna, ale nigdy nie będziesz tak młoda jak ty teraz. Uchwyć swoją młodość, gdy ją masz. Umówiona sesja portretowa nie jest konieczna. Wystarczy być sobą i pozwolić komuś pstryknąć Ci zdjęcie w ruchu, akcji. Będziesz miała, co wspominać, nawet gdy w obecnej chwili to zdjęcie Ci się nie podoba.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  29 sierpnia 2016 15:59

  Nie rozumiem punktu szóstego…

  Odpowiedz
 2. kasia87g  29 sierpnia 2016 20:22

  ja wole spokojniejsze aktywności fizyczne

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  30 sierpnia 2016 15:07

  Ciekawa lista 😉

  Odpowiedz
 4. ewalub  2 września 2016 11:50

  I to wszystko przed 30? A później co?
  Zostawmy sobie coś na dojrzalsze lata 🙂

  Odpowiedz
 5. Jaworka  4 września 2016 13:12

  Bardzo ciekawe propozycje al to granie na instrumencie nie każdemu się uda zrealizować a wyjazdy z przyjaciółkami jak ja tęsknię za nimi

  Odpowiedz
 6. kasiadrozdz  5 września 2016 13:31

  Muszę przyznać, że to bardzo ciekawy artykuł. Przecież my kobiety to ta mocniejsza i silniejsza płeć (oczywiście każda z nas pod spodem, od środka jest delikatną i kruchą istotką, która potrzebuje tego jedynego), powinnyśmy wydzielić sobie w życiu taki okres, czas tylko dla nas, na rozwijanie się, na doskonalenie się, na dawanie sobie pozwolenia na nowe wyzwania i nowe przygody. W końcu żyje się tylko raz!

  Odpowiedz
 7. Kate007  5 września 2016 14:11

  Ciekawa lista. Powiem szczerze, że zrobiłam sobie kiedys taką super listę rzeczy, które powinnam zrobić 🙂 A niektóre z rzeczy tutaj myślę ,że już wypróbowałam! 🙂

  Odpowiedz
 8. Aneta  3 października 2016 15:02

  Do 30-tki jeszcze 6 lat – trochę czasu mam, żeby zrealizować choćby część z tej listy 🙂 A tak w ogóle to chyba stworzę sobie taką do zrealizowania przed śmiercią 😉

  Odpowiedz
 9. stokrotkapolna  23 października 2016 07:26

  Bardzo ciekawy artykuł. Większość tych rzeczy mam za sobą. A tych , których nie spróbowałam , to raczej trudno byłoby mi jeszcze zakosztować. Właśnie ze względu na wiek. dlatego młodzi do dzieła,korzystajcie puki, zdrowie, i siła w Was drzemie.

  Odpowiedz
 10. Justyna  27 października 2016 17:13

  Punkt 10 z tej listy bardzo do mnie przemówił. Zdałam sobie sprawę, jak niewiele mam zdjęć na których jestem sama, o portretowych już nie wspominając. Zazwyczaj to ja robię zdjęcia wszystkim dookoła, może najwyższy czas zrobić sobie sesję zdjęciową, właśnie póki jestem młoda?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany