10 ciekawych faktów na temat marki Burberry

Burberry to ekskluzywna marka o długiej tradycji. Znana jest najbardziej z płaszczy o kraciastym podbiciu. Czy wiesz, że był to pierwszy lekki, oddychający i jednocześnie nieprzemakalny płaszcz? Poznaj ciekawe fakty na temat jej historii.

10 ciekawych faktów na temat marki Burberry

 

Marka powstała w 1856 roku, więc może pochwalić się już ponad 160-letnią tradycją! Pierwszy butik z konfekcją mieścił się w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. Założył go Thomas Burberry, który szybko wsławił się ubraniami wysokiej jakości, które był tak porządnie wykonane, że potrafiły przetrwać pokolenia.

1. Wynalezienie gabardyny

Thomas Burberry wynalazł w 1880 roku mocno utkaną tkaninę wełnianą o ukośnym splocie. Była ona rewolucyjna jak na tamte czasy, ponieważ „oddychała”, a jednocześnie nie przepuszczała wody. Materiał został opatentowany w roku 1988 i nazwany gabardyną. Nazwa ta wywodzi się ze sztuki Szekspira i była neologizmem wymyślonym przez dramaturga – gabardyna miała chronić potwora w jednej ze sztuk przed wiatrem i deszczem.

 

2. Płaszcz Tielocken

Płaszcz Tielocken nosili brytyjscy żołnierze w czasie wojen w Ameryce Południowej. Od nich wziął się symbol rycerza – charakterystyczne logo widoczne na wielu produktach tej marki. Jego nazwa to Equestrian Knight.

3. Niezwykle wytrzymałe materiały

Rozgłos marce zapewnił kapitan norweskiej wyprawy na biegun południowy. W 1911 roku to był prawdziwy wyczyn! Uczestnicy wyprawy używali namiotów zrobionych z gabardyny. To podkreśliło wysokość jakość materiału – materiał był skuteczną ochroną przed wiatrem i deszczem.

4. Pół miliona płaszczy dla oficerów

Mniej chlubna dla marki jest jej działalność podczas I wojny światowej. Burberry dostało wówczas intratne zlecenie na wykonanie pół miliona płaszczy wojskowych. To wtedy narodził się klasyczny trencz, który jest dziś klasykiem mody.

5. Sprzączki przy trenczu

Pagony i sprzączki w trenczach Burberry są pozostałością po wojskowym sznycie. Żołnierze używali ich do mocowania ekwipunku, np. lornetki, maski gazowej, a nawet granatów.

6. Trench coat

Trench coat, czyli właśnie trencz, oznacza płaszcz do okopów – trend na tego typu płaszcze zapoczątkowała marka Burberry.

7. Trencze Burberry

Trencze Burberry pojawiły się w takich światowych przebojach kinowych, jak Casablanca czy Różowa Pantera. Dzięki temu moda na nie zaczęła ogarniać cały świat.

8. Krata Burberry

W podpince płaszczy Burberry widnieje klasyczny wzór. Kremowo-czarna krata z bordowym akcentem jest najbardziej popularnym motywem marki.

9. Perfumy Burberry

Marka znana jest również z ekskluzywnych kosmetyków. Co ciekawe, perfumy Burberry również są ozdobione charakterystyczną kratką. Zapachy dla kobiet i mężczyzn są uznawane za jedne z najbardziej eleganckich – są wyważone i doskonałe na każdą okazję.

 

10. Ponadczasowa moda Burberry

Trencz Burberry nigdy nie wychodzi z mody. Jest uznawany za ponadczasowy element garderoby, który jest wyznacznikiem elegancji. Natomiast marka Burberry to obecnie największa brytyjska marka ekskluzywnej odzieży dla kobiet i mężczyzn.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...