10 ciekawostek o całowaniu – poznaj je wszystkie na Dzień Pocałunku!

28 listopada przyda Dzień Pocałunku, a niejedno ma on oblicze. Niezależnie więc od tego czy buziak jest dawany przez rodziców swoim dzieciom, czy mamy do czynienia z całusem w policzek znak przywitania, w rękę na znak szacunku czy z tym namiętnym między partnerami w każdym przypadku znaczy on bardzo wiele. Wyraża emocje, świadczy o dobrych kontaktach międzyludzkich i jednocześnie ich jednoczy. Mało kto wie, że pocałunki są nie tylko przyjemne, ale także dobroczynnie działają na zdrowie i wiąże się z nimi wiele ciekawych faktów. Chcecie je poznać? Zatem zaczynamy!

Spis treści:

dzień pocałunku

Dzień Pocałunku – ile razy w roku przypada?

Wyjątkowe święta w kalendarzu np. dzień naleśnika, iluzjonistów, postaci z bajek, placków czy wegetarian są zwykle raz do roku. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku Święta Pocałunku. Mało kto wie, że okazja do jego celebrowania nadarza się aż trzykrotnie w ciągu roku. Międzynarodowy Dzień Całowania przypada na 6 lipca, Światowy – na 6 czerwca, a dwa pozostałe kolejno na 28 listopada i 28 grudnia.

Wyjątkowe fakty na Dzień Pocałunku – czy wiesz, że…?

Rekordowy całus

Czy wiecie, że para, która w 2013 roku pobiła rekord Guinnessa w całowaniu wytrzymała w nim ponad 2 dni. To zaskakujące, ale jak się okazuje możliwe. Para wykazała się nie lada wytrzymałością (na czas oddawania się przyjemności całowania nie spała ani nie jada), ale przede wszystkim wielką miłością i determinacją do pobicia rekordu. Wynik jednoznacznie świadczy o ich uczuciach. Ich czas to dokładnie 58 godzin, 35 minut i 58 sekund, a czynność okazywania sobie czułości zakończyli dokładnie w Walentynki. Ciekawe tylko, czy takie maratony całowania praktykują częściej?

Najstarszy pocałunek

Historycy są zdania, że początki powstania pocałunku datuje się na 2500 p.n.e. Dowody jego istnienia zaś pochodzą z terenów Mezopotamii.

Nauka o całowaniu

Podobno pierwszym badaczem pocałunków był Platon. Całowanie interesuje różnego rodzaju badaczy do tego stopnia, że powstała filematologia, czyli nauka o całowaniu. Bada ona nie tylko genezę buziaków, ale także emocjonalność jaka wiąże się z tą czynnością, a także jej wpływ na organizm człowieka.

zakochana para w pocałunku

Kierunek całowania

Choć zwykle się nad tym nie zastanawiamy okazuje się, że całując się większość z nas przekręca instynktownie głowę w prawą stronę. Potwierdziły to badania naukowców z niemieckiej uczelni publicznej, czyli z Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Ponoć ponad połowa z osób zaproszonych do ich eksperymentu podczas całowania przekręcała głowę właśnie z prawą stronę.

Czy całowanie jest zdrowe? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie TAK! Zobaczcie jak wpływa na nasz organizm:

Całowanie a hormony

Wiemy już, że całowanie dobroczynnie wpływa na zdrowie wzmacniając odporność, obniżając ciśnienie i poziom kortyzolu, działając jako naturalny antydepresant, recepta na migrenę czy poprawiając kondycję zębów i dziąseł oraz skóry i włosów. Jednak warto wiedzieć, że pozytywnie oddziałuje ono także na hormony. Podczas całowania wydzielają się nie tylko endorfiny, czyli hormony szczęścia, ale także oksytocyna zwana hormonami miłości oraz dopamina, która z kolei ponoć odpowiada za uczucie przywiązania.

Pocałunek w innych krajach

Choć w naszej szerokości geograficznej oddawanie się pocałunkom utożsamiamy z wyrażaniem sobie uczuć to w niektórych krajach czy kulturach wygląda to nieco inaczej. Eskimosi na znak miłości pocierają się nosami, podobnie zresztą jak Polinezyjczycy. Z kolei publiczne okazywanie uczuć pod postacią pocałunków jest zakazane w przestrzeni publicznej w Japonii, Indonezji, RPA czy na niektórych obszarach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Pocałunki jaskiniowców

Ponoć w czasach epoki kamienia łupanego jaskiniowcy całowali swoje kobiety w celu wybadania jej zdolności rozrodczych. Z zapachu i śliny wybranki mogli dowiedzieć się czy nadaje się na matkę i czy jest gotowa do wydania na świat potomstwa.

Całowanie a długość życia

Zaskakujący jest fakt, że ponoć przeciętny człowiek spędza w ciągu swojego życia aż 14 dni na całowaniu się. Wynik jest uśredniony, więc dla jednych może wydawać się to bardzo długo, a dla innych niekoniecznie. Jednak jeśli dodamy do tego fakt, że ponoć całując się zapewniamy sobie długowieczność – wniosek jest prosty. Podobno regularne całowanie przedłuża życie aż o 5 lat!

Całusy w symbolice tekstowej

Wiele osób bez większego zastanowienia się używa wielokrotności literki „x” na końcu swoich wiadomości tekstowych jako znaku pocałunku. Skąd akurat ta a nie inna literka zasłużyła na miano stania się symbolem buziaka. Do końca tego nie wiadomo, choć istnieje przekonanie, że dwie skrzyżowane po przekątnej linie przypominają usta złożone do pocałunku.

Całowanie jako sposób na szczupłą sylwetkę

Całowanie się z partnerem czy partnerką pozwala spalić od 3 do 90 kcal. Jeśli jest długotrwałe i namiętne wynik ten oczywiście rośnie. Jeśli więc zależy Ci na zachowaniu szczupłej figury – oddawaj się tej przyjemności jak najczęściej!

para całuje się w mieście

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...