Zdrowy tryb życia również dla serca

Czy wiesz, że zdrowe serce dorosłego człowieka przez całą dobę kurczy się ponad 100 tysięcy razy oraz przepompowuje ponad 6 tysięcy litrów krwi? Nasze serce więc bardzo ciężko pracuje i dlatego powinniśmy o nie dbać codziennie. Najprościej mówiąc, by utrzymać serce w zdrowiu, potrzebny jest mu zdrowy tryb życia. Jak powinien on wyglądać, by móc cieszyć się mocnym sercem?

jedzenie na wiosnę

fot. freepik

 

Lepiej zapobiegać

Odpowiedni, zdrowy styl życia może nas ustrzec przed wieloma chorobami i schorzeniami. Ilu z nas pomyślało kiedyś, że gdyby nie nadwaga, na pewno nie miałbym nadciśnienia lub nie cierpiałbym na żylaki? O wiele łatwiej jest jednak stosować profilaktykę niż później leczyć skutki naszych błędów żywieniowych oraz braku ruchu.

30 minut aktywności dziennie

Chodzi oczywiście o aktywność fizyczną. Prowadząc zdrowy tryb życia warto wprowadzić do codziennego planu dnia przynajmniej 30 minut ruchu. Nie musi to być sport wyczynowy. Czasem wystarczy nawet pół godziny dziennie szybkiego marszu lub po prostu długi spacer, by już zasłużyć się swojemu sercu. Można także poważnie zastanowić się nad zamianą samochodu na rower lub nogi. Ruch fizyczny warto wplatać w codzienne zajęcia, jak zabawa z dziećmi, droga do sklepu czy pracy.

Jesteś tym, co jesz

I to właśnie jest cała prawda. To proste, że jeśli jemy same tłuszcze, nasz organizm będzie cierpiał na jego nadmiar, a serce to odczuje. Główną zasadą zdrowego odżywiania jest świadome wybieranie produktów wartościowych. Podstawą jest śniadanie, bez którego nie powinno się wychodzić w ogóle z domu. Jednak ważne jest także spożywanie regularnych zbilansowanych posiłków przez resztę dnia. Najlepiej jeśli będzie to pięć posiłków co około trzy godziny. Zdrowa dieta powinna zawierać białka, tłuszcze i węglowodany, błonnik oraz witaminy i sole mineralne. Produkty, z których przygotowujemy posiłki powinny być jak najmniej przetworzone, a także nie zawierające szkodliwych dodatków do żywności, jak konserwanty, przeciwutleniacze, słodziki. Należy zrezygnować z żywności bogatej w ukryty tłuszcz oraz smażenia i nadmiaru soli na rzecz gotowania na parze, pieczenia oraz przypraw w postaci ziół. W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso i dużo niegazowanej wody mineralnej. Oczywiście serce nie znosi jakichkolwiek używek. Dlatego prowadząc zdrowy tryb życia należy wykluczyć palenie papierosów oraz  większe ilości alkoholu lub wybierać te, które korzystnie wpływają na zdrowie, jak czerwone wino, będące źródłem polifenoli, które chronią przed zawałem i miażdżycą.

Ze specjalną dedykacją dla serca

Dieta dla serca powinna być bogata w składniki, które wspomagają jego pracę, zwalczają „zły” cholesterol oraz sprzyjają wzrostowi tego „dobrego”. Doskonale radzą sobie z tym kwasy Omega 3, które jednak przez nasz organizm nie są produkowane i należy je dostarczać w diecie. Zamiana masła i tłuszczów zwierzęcych na oliwę z oliwek, tłuste ryby morskie oraz inne produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe sprzyja uniknięciu miażdżycy i zawału serca. Jeśli jednak nasza dieta, choć zbilansowana nie zawiera odpowiedniej ilości kwasów tłuszczowych Omega 3, warto stosować odpowiednie suplementy diety zawierające je, np. MegaRed Omega 3 Krill Oil, które zawierają w pełni przyswajalne nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z kryla antarktycznego, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie serca oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  1 listopada 2014 11:16

    Tak jak w reklamie.Nasze serce bije nie tyko dla nas.

    Odpowiedz
  2. gusia.  1 listopada 2014 21:52

    Mi trudno zamienić masło na margarynę.Właściwie kiedyś ludzie smażyli tylko na smalcu,ale wszystko widać się zmienia 🙂

    Odpowiedz
  3. Anna Nugaj  9 kwietnia 2015 15:52

    Dieta to podstawa, zwłaszcza przy konieczności utrzymania niskiego cholesterolu. Ja zmieniłam stare nawyki, pomógł mi serwis gramozycie.pl. Któraś z Was korzystała? Świetne porady, odpowiednie dla osób z problemami kardiologicznymi!

    Odpowiedz
  4. AnnStyl  20 października 2015 10:44

    Jak się chce, to się może ot tyle w temacie. Jasne, że można zmienić nawyki żywieniowe, tylko trzeba to zrobić, a nie gadać. A czy chcecie być piękne, młode i sprawne psychofizycznie, aż do późnej starości? To pomóżcie swemu organizmowi, a i serduszko na tym zyska.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany