Zdrowe stawy na dłużej – jak o nie dbać?

 

O tym, jak ważne są w naszym życiu sprawne stawy zazwyczaj dowiadujemy się, gdy zaczynamy mieć z nimi problemy. A te dotyczą zarówno osób starszych jak i młodych. Co zrobić, aby zachować zdrowe stawy na dłużej ? Jak o nie dbać? Jakie błędu popełniamy? Jak radzić sobie z dolegliwościami? Na te pytania odpowiada lek. med. Rafał Mikusek, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Zobacz także: Jak to się dzieje, że mamy w sobie bakterie chorobotwórcze i nie chorujemy na rozstrój jelit?

Rola stawów jest ogromna, umożliwiają one wykonywanie wielu codziennych czynności, jak pisanie na klawiaturze, gotowanie, bieganie czy chodzenie. Dzięki swojej budowie amortyzują ruch, a receptory czuciowe, odpowiedzialne za tzw. czucie głębokie, informują mózg o położeniu kończyn. Zaburzenie pracy stawów w wyraźny sposób zmniejsza sprawność człowieka.

bolące-stawy-co-robić

Zdrowe stawy na dłużej –  Źródło problemów

„Powierzchnia stawowa jest pokryta chrząstką szklistą, która może się ścierać przy nadmiernych przeciążeniach w trakcie ruchu. Im większe jest obciążenie, tym szybciej stawy ulegają zużyciu. Szczególnie narażone na powstawanie schorzeń z tego powodu są osoby otyłe, gdyż w ich przypadku obciążenie przenoszone przez stawy pomiędzy kośćmi jest bardzo duże” – wyjaśnia lek. med. Rafał Mikusek. Czynników, które powodują choroby stawów, jest jednak znacznie więcej. Istotną rolę odgrywa w tym wypadku genetyka, jak i niektóre choroby, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne. Przyjmuje się, że do zmian zwyrodnieniowych predysponuje płeć żeńska, wiek, czynniki etniczne, zawód lub nieprawidłowa dieta.

„Do najczęściej występujących schorzeń stawów zalicza się chorobę zwyrodnieniową czyli artrozę, która jest chorobą cywilizacyjną. W grupie 18-25 lat cierpi na nią około 4% populacji, z wiekiem zagrożenie wzrasta, osiągając poziom 80% wśród osób po 80. roku życia. O ile na artrozę pierwotną nie mamy wpływu, to wtórną można zatrzymać. Powstaje ona bowiem w wyniku urazów, zmian zapalnych, bądź przeciążeniowych. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa diagnostyka” – mówi lek. med. Rafał Mikusek, specjalista ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Zdrowe stawy na dłużej – Najczęstsze błędy

Niestety, bardzo często ignorujemy objawy, które zapowiadają choroby stawów. Wizytę u lekarza zastępujemy lekami przeciwbólowymi zakupionymi w aptece, które uśmierzają ból na jakiś czas, ale nie likwidują źródła problemu. Kolejnym grzechem, który nagminnie popełnia wiele osób, jest dźwiganie ciężarów, dotyczy to zakupów, mebli, ale również ćwiczeń siłowych, w których brak odpowiedniej techniki przyczynia się do powstania poważnych schorzeń. Amatorzy sportów z kolei nierzadko zapominają o prawidłowej rozgrzewce, tym samym narażając układ kostno-stawowy na urazy. Błędy te zazwyczaj wynikają z nieuwagi, braku czasu czy pośpiechu, jednak wszystkie w konsekwencji prowadzą do jednego, czyli bolesnych schorzeń stawów. Częstym błędem jest również nieprawidłowa dieta, czyli nieregularne posiłki czy spożywanie w nadmiarze węglowodanów, co może powodować otyłość. A nadwaga to większe obciążenie dla stawów.

Zdrowe stawy na dłużej – Ważne wskazówki

Każdego dnia narażamy stawy na urazy oraz większe lub mniejsze obciążenia. Wszystko to wpływa na ich ogólny stan, a tym samym naszą sprawność. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim obciążeniem jest np. chodzenie – jeśli waży się ok. 70 kg i idzie się z prędkością 5 km/h, to staw biodrowy podlega obciążeniu równemu 320 kg przy każdym kroku, a podczas biegu z prędkością 10 km/h wzrasta ono do 410 kg w obrębie stawu biodrowego i aż 700 kg stawu kolanowego. Nie znaczy to jednak, że ruch szkodzi stawom, wręcz przeciwnie. Prawidłowy sprawia, że składniki odżywcze trafiają do chrząstki i wzmacniają ją. We wszystkim potrzebny jest jednak umiar i rozwaga. Warto zadbać także o dietę, wzbogacić codzienne posiłki w produkty z witaminą A, C, E, selenem czy kwasami Omega-3. Zaleca się także okresowe badania profilaktyczne, np. USG stawów biodrowych oraz kolanowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i młodzieży.

Zdrowe stawy na dłużej – Sposoby na dolegliwości

Problemy ze stawami objawiają się obrzękiem, zaczerwienieniem lub uczuciem bólu w trakcie ruchu. W przypadku małej bolesności można zastosować okłady chłodzące i czasowe unieruchomienie kończyny. Kuracja lekami przeciwbólowymi lub przeciwzapalnymi nie powinna trwać długo, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia śluzówki układu pokarmowego.

„Przy długo utrzymującym się bólu, powinno się skonsultować ze specjalistą ortopedą. Lekarz zaleca na początku leki niesteroidowe lub iniekcje kwasu hialuronowego, który jest naturalnym składnikiem mazi stawowej. Czasami wykonuje się tzw. blokady, czyli podanie leków steroidowych do wnętrza stawu. Tego rozwiązania nie powinno stosować się zbyt często, gdyż może ono przyczynić się do uszkodzenia powierzchni stawowej” – mówi specjalista ze Szpitala Centrum ENEL-MED. W przypadku chorób stawów stosuje się również kinezyterapię i fizykoterapię. W tym celu warto skontaktować się z profesjonalnym rehabilitantem. Jeżeli tzw. leczenie zachowawcze nie przyniesie zamierzonych skutków, pozostaje jedynie zabieg chirurgiczny.

 

Konsultacja eksperta:

lek. med. Rafał Mikusek – specjalista ortopedii i traumatologii ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Ekspert medycyny sportowej, członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Artroskopowej. Swoje kwalifikacje podnosi podczas licznych polskich oraz zagranicznych szkoleń i konferencji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (139 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  16 listopada 2015 07:50

    Widzę po swoich rodzicach, że w starszym wieku dolegliwości związane ze stawami są bardzo uciążliwe.

    Odpowiedz
  2. AnnStyl  16 listopada 2015 09:31

    Przydatne wskazówki. Niestety nie zawsze udaje się nam uniknąć nieprzewidzianych kontuzji. Na dziedziczne choroby nie mamy zbytnio dużego wpływu oprócz leków i rehabilitacji. Siedzący tryb pracy też nie sprzyja naszym stawom. Są jak to się mówi zastane. Potem większość na siłę wykonuje zbyt obciążające ćwiczenia lub czynności i następuje przesilenie oraz uszkodzenie stawów. Aby służyły nam sprawnie jak najdłużej trzeba ostrożnie podchodzić do wszelkich obciążeń.

    Odpowiedz
  3. martucha180  16 listopada 2015 11:27

    Osoby szczupłe też chorują na zwyrodnienie stawów. A wtedy nie ortopeda, a reumatolog.

    Odpowiedz
    • bbo  16 listopada 2015 11:51

      Czyli wszystkich może dopaść.

      Odpowiedz
  4. Ewcia  16 listopada 2015 18:46

    Byłam u ortopedy i stwierdził, że zwyrodnienie kolan zaczyna się od 35 roku życia ! Może dotknąć każdego 🙁

    Odpowiedz
  5. lilkawodna  16 listopada 2015 18:53

    Nie wiedziałam,że to aż taka skala zachorowań jest!

    Odpowiedz
  6. Jaworka  16 listopada 2015 20:01

    Niestety skala zachorowań jest duża szczególnie w starszym wieku ale ja zauważyłam że dzieci także mają z tym sporo problemu i mimo ćwiczeń i dobrego odżywiania .

    Odpowiedz
  7. Wusia  17 listopada 2015 09:34

    Uważam, że najskuteczniejszym sposobem na minimalizowanie chorób stawów jest umiarkowany ruch w każdym wieku i utrzymywaniu prawidłowej wagi.

    Odpowiedz
  8. Ewelina  18 listopada 2015 07:06

    ważne by działać za wczasu i dbać o swoje stawy!

    Odpowiedz
  9. Aneta  19 listopada 2015 11:22

    Warto dbać o stawy.

    Odpowiedz
  10. Insonia  19 listopada 2015 12:40

    Popieram każdy artykuł poruszający problem stawów, profilaktyki stawów i leczenia oraz ich wspomagania. Sama coś o tym doskonale wiem. W wieku nastu lat zachorowałam na reumatoidalne zapalenie stawów, dziś mecze sie z rozmiękaniem rzepki…od zawsze kochałam sport uprawiać i oglądać, a dziś walczę by móc choć trochę biegać czy wykonywać proste ćwiczenia co zawsze jest okupione bólem. Mam 26 lat i żałuje, ze wcześniej uważałam sie za boginie młodości i sprawności, mało interesowała mnie profilaktyka, a to by,ł najgorszy błąd za jaki idzie mi płacić do dzis.

    Odpowiedz
  11. na stawy  30 listopada 2022 19:49

    Dieta jest najważniejsza, ale czasem należy wspomagać się naturalnymi preparatami. Mnie bardzo pomogła suplementacja wysoką dawką omegi 3 oraz zażywanie roślinnego preparatu Reumpapai.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany