Zbyt wysoki poziom cukru – jak go obniżyć?

Wysoki poziom cukru w organizmie dotyczy sporej grupy naszego społeczeństwa. Wynika to z bardzo wielu czynników, między innymi z nieodpowiedniego trybu życia, braku czasu albo braku świadomości. Główną przyczyną tego stanu jest niewłaściwa gospodarka węglowodanowa w organizmie, spowodowana nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej. Zwykle obok problemów z wysokim poziomem cukru pojawia się również nadwaga albo otyłość. Kłopoty wynikające z wysokiego poziomu cukru doprowadzają do wielu szkód w organizmie człowieka, związanych między innymi z systemem nerwowym i krwionośnym.

cukrzyca

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym poziom cukru nigdy nie dojdzie do niebezpiecznej, górnej granicy. Jakie metody sprawią, że już nigdy nie będzie trzeba się martwić poziomem cukru w organizmie?

Ruch to zdrowie

Oklepane powiedzenie, z którego aż bije oczywista mądrość. Faktem jest, że człowiek, który codziennie ćwiczy, albo chociaż dużo spaceruje i nie siedzi godzinami bezczynnie przed telewizorem, jest mniej zagrożony wysokim poziomem cukru. Badania pokazują, iż regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na tolerowanie glukozy przez organizm, czyli po prostu obniżają poziom cukru. Do tego nie potrzeba treningów sportu wyczynowego, a systematyczny wysiłek fizyczny, na przykład zumba, przejażdżka na rowerze, czy choćby długi spacer.

Odpowiednia dieta to podstawa

Drugim składnikiem, który pomoże obniżyć poziom cukru jest odpowiednia dieta, na którą składa się wiele elementów. Zwykle wysoki poziom cukru występuje u osób z nadwagą, więc podstawą jest sprawdzenie wskaźnika masy ciała, czyli BMI, jeśli przekracza on 25, to znaczy, że dana osoba ma nadwagę. Zrzucenie zbędnych kilogramów ma olbrzymi wpływ na regulację poziomu cukru i zaburzenia węglowodanowe. Należy przede wszystkim wprowadzić w życie zasady dobrego odżywiania. Zmiany w diecie trzeba zacząć od zwiększenia liczby posiłków (zwykle do czterech lub pięciu), a kolację zjeść maksymalnie 3 godziny przed pójściem spać.

Co na talerzu?

Przy diecie opartej na obniżeniu poziomu cukru podstawą jest ograniczenie cukrów prostych z codziennych posiłków. Ich dzienna porcja wynosi 10 g i bardzo łatwo można ją przekroczyć. Słodycze, chipsy i inne „zapychacze” również nie są wskazane, tak samo jak tłuste potrawy czy majonez. Wysokotłuszczowe produkty wystarczy zamienić na Benecol Max. Z kolei węglowodany powinny być rozłożone proporcjonalnie w ciągu całego dnia, dzięki czemu poziom cukru będzie wyrównany i bez skoków. Ostrożnie należy spożywać owoce, które zawierają cukry proste. Ich dzienna porcja to maksymalnie 400g.

Błonnik pomoże!

Błonnik jest jedynym składnikiem diety, który można stosować praktycznie bez ograniczeń. Pomaga w trawieniu i przyswajaniu węglowodanów, jednocześnie redukuje wchłanianie glukozy przez organizm. Dużo błonnika można znaleźć w produktach zbożowych, kaszach, roślinach strączkowych, a także w owocach i warzywach.

Przy obniżeniu poziomu cukru w organizmie najistotniejsze są dwie kwestie – ruch oraz dieta. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w produkty, które obniżają poziom cukru, dzięki czemu uniknie się poważnych schorzeń, np. cukrzycy. To, co się je, jest podstawą przy ograniczeniu skoków cukru. Dobrze zbilansowana dieta przyczyni się do lepszego samopoczucia i zredukowania problemów zdrowotnych wynikających z wysokiego poziomu glukozy w organizmie. Wystarczy jeść mniej, lecz częściej (4-5 posiłków dziennie), zacząć uprawiać nawet mało wymagający sport i odpowiednio zbilansować swoją dietę, a oprócz obniżenia poziomu cukru wróci wspomniane dobre samopoczucie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...