Jak zaszczepić w dziecku miłość do sportu?

Sport pełni istotną rolę w procesie dorastania dziecka, gdyż ma pozytywny wpływ nie tylko na sferę fizyczną, ale także psychiczną oraz społeczną. Okres dojrzewania to czas, kiedy młode osoby budują swoją tożsamość, a sport może im w tym znacznie pomóc. Rozwija samodzielność, pewność siebie, odwagę, odporność na stres, otwartość na innych oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z rówieśnikami. Sport, a dokładniej nauka gry fair play, wpływa także na zrozumienie, jak ważne jest w życiu przestrzeganie zasad moralnych.

sport-i-dzieci

O pozytywnym wpływie sportu na dzieci wie każdy rodzić. Problemem staje się zachęcenie dziecka do uprawiania jakiejś dyscypliny i zaszczepienie w nim miłości do sportu na dłużej. Dzieci są bardzo ruchliwe i uwielbiają aktywność fizyczną, jednak rozumieją ją jako zabawę. Warto jednak zainteresować dziecko profesjonalnym sportem, gdyż będzie to miało dobroczynny wpływ na jego rozwój oraz zapunktuje w dorosłym życiu. Podstawowym pytaniem, które zadają sobie wszyscy rodzice, jest 'jak’. Jak zaszczepić w dziecku miłość do sportu? Istnieje wiele sposobów, aby tego dokonać. Ważne jest, by robić to subtelnie i wsłuchiwać się w potrzeby dziecka.

Sport ma być przyjemnością nie karą

Dziecko powinno uczęszczać na zajęcia sportowe z uśmiechem na ustach i czerpać z tego przyjemność. Należy pamiętać, aby do niczego go nie zmuszać. Niektórzy rodzice próbują przelewać swoje niespełnione ambicje na dzieci. Zapisują je na różnorodne zajęcia sportowe czy muzyczne, nawet jeśli dziecko tego nie chce, bo uważają, że to dla niego dobre. Nie jest to odpowiednie postępowanie, bowiem dziecko może mieć kompletnie inne zainteresowania. Zanim zatem zapadnie jakakolwiek decyzja w sprawie dodatkowych zajęć sportowych, należy porozmawiać z dzieckiem i pozwolić mu samemu wybrać dyscyplinę, w którą pragnie się zaangażować. Trzeba obdarzyć je zaufaniem i pozwolić na samodzielny, świadomy wybór, zaakceptować go, a następnie wspierać ze wszystkich sił. Ważne jest to, aby dziecko odczuwało przyjemność z treningów i z niecierpliwością na nie czekało. Jeżeli widzimy, że syn lub córka są zniechęceni, trzeba sprawdzić, co jest tego powodem. Może się okazać, że problemem jest trener, który nie potrafi motywować i zbyt wiele wymaga, lub koledzy, którzy dokuczają dziecku. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zmiana klubu, bo mały sportowiec może być zainteresowany dyscypliną, ale po prostu nie odnalazł się w nowym środowisku.

Dziecko potrzebuje odpowiedniego wzorca

Ciężko jest zachęcić dziecko do sportu, jeżeli rodzic nie daje mu odpowiedniego wzorca. Mama i tata są pierwszymi autorytetami, z których dzieci mogą brać przykład, dlatego na wczesnym etapie dorastania naśladują bezwiednie ich zachowania. Dziecko nie zrozumie tego, że powinno uprawiać sport, bo jest on dobry dla zdrowia, jeśli widzi rodzica spędzającego czas na kanapie przed telewizorem. Zamiłowanie do sportu powinni przekazać dzieciom rodzice poprzez organizowanie rodzinnych zabaw w aktywnej formie. Wspólne wycieczki rowerowe, górskie wyprawy, wyścigi na basenie czy rajdy na rolkach to świetne sposoby na budowanie rodzinnej więzi oraz nauka zdrowego trybu życia.

Wszystko to, co rodzice przekazują swoim dzieciom, jest niezwykle ważne. My, trenerzy, z czasem przejmujemy rolę rodziców, ale to oni są ze swoimi dziećmi 24 godziny na dobę i to oni powinni cały czas inspirować, motywować i wspierać dzieci w wysiłku i w doskonaleniu tego, co sprawia im najwięcej przyjemności – podkreśla Michał Zioło, szkoleniowiec szkółki piłkarskiej Borussii Dortmund.

Sport to nie tylko przyjemność ruchowa, ale także przełamywanie barier fizycznych. Dzieci często się zniechęcają, jeżeli wymaga się od nich zbyt dużego wysiłku . Należy więc dostosowywać formę ruchową odpowiednio do wieku. Trzeba także pamiętać o tym, że młode osoby często zmieniają swoje zdanie. W jednym dniu marzą o karierze piłkarskiej, a w następnym o zdobyciu tytułu mistrza świata w pływaniu. Rodzice muszą więc uzbroić się w cierpliwość i być gotowi na zmiany.

sport-i-dzieci-2

Obóz sportowy to dobry sposób na sam początek

Zachęcanie dziecka do sportu powinno odbywać się w taki sposób, aby dziecko nie odczuwało żadnej presji. Dobrym pomysłem jest wysłanie go na wakacyjny obóz sportowy, prowadzony przez profesjonalnych trenerów doświadczonych w pracy z dziećmi, którzy wiedzą, jak w odpowiedni sposób do nich dotrzeć i zachęcić do uprawiania sportu. Wakacje to czas odpoczynku, dlatego taki wyjazd będzie miał dla dziecka pozytywne skojarzenia. To także czas na zabawę z rówieśnikami i wspólne odkrywanie pasji.

Obozy letnie to miejsca, w których dzieci mogą się nie tylko wiele nauczyć pod okiem doświadczonych trenerów, ale także zawiązać nowe przyjaźnie i odpocząć od codzienności w malowniczym miejscu. Trenowanie w grupie uczy je dyscypliny, wytrwałości, mobilizacji oraz motywacji. Takie wyjazdy są bardzo inspirujące dla dzieci i kształtują ich dojrzałość. Do tego dają możliwość poznania fantastycznych sportowców, prawdziwych mistrzów i ich szkoleniowców. Warto wysłać dziecko na taki obóz – tłumaczy Karolina Kosyna, Manager ds. komunikacji w firmie OSHEE, która organizuje wraz ze szkółką piłkarską Borussii Dortmund obozy OSHEE Camp.

Nauczenie dziecka prowadzenia zdrowego trybu życia i zarażenie go pasją do sportu jest bardzo ważne. Pomoże mu w utrzymaniu zdrowia i wysportowanej sylwetki. Aktywność ruchowa to także świetna odskocznia od codzienności, która pomaga radzić sobie ze stresem. Wakacje to doskonały moment, by spróbować zachęcić dziecko do ruchu, a obóz sportowy to dużo lepszy sposób na spędzanie wolnego czasu niż siedzenie przed ekranem komputera.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (152 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...