Ząbkowanie – jak pomóc maluchowi przejść ten bolesny okres ?

Ząbkowanie to ciężki okres i dla dziecka i dla mamy. Zły nastrój, marudzenie i wkładanie do buzi wszystkiego w zasięgu ręki. Jak pomóc dziecku przejść ząbkowanie? Jakie sposoby ułatwią mu ten okres? Jak przebiega proces ząbkowania? Jakie są jego objawy?

Proces kształtowania się uzębienia dziecka odbywa się stopniowo.Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces kształtowania się mlecznych zębów trwa do 3. roku życia. Jako pierwsze wychodzą zazwyczaj dolne, a następnie górne jedynki. Wyżynają się parami, bądź samodzielnie. Następnie, między 8. a 10. miesiącem życia pojawiają się dwójki. Najbardziej bolesny proces to wyżynanie się trójek i czwórek –  od 1. do 2. roku życia. Po 2. roku życia pojawiają się cztery piątki – zazwyczaj bezobjawowo. Łącznie dziecko będzie miało 20 mlecznych ząbków, które zaczną wypadać po siódmym roku życia.

Zwiastuny pierwszego ząbka  

Pocieranie dziąseł piąstkami, obfite ślinienie się, niechęć do twardszych pokarmów (np. uwielbianych przez maluchów chrupek kukurydzianych) – są to pierwsze, zewnętrzne objawy ząbkowania. Dziąsła stają się zaczerwienione i rozpulchnione, a dziecko marudne i rozdrażnione. Nierzadko pojawia się biegunka albo stan podgorączkowy. Objawy ustępują w momencie, gdy ząbek przebije się przez dziąsło. Będzie on nadal wychodził, ale już nie w tak uciążliwy i bolesny sposób.

 

Ząbkowanie bez bólu

Proces ząbkowania daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale też jego rodzicom. Maluch jest płaczliwy, a zatroskani rodzice uciekają się do wielu sposobów aby mu pomóc.

Co skutecznie pomoże uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem?

  • Stosowanie żelowych gryzaków z wypustkami masującymi dziąsła. Należy je jednak myć kilka razy dziennie ciepłą wodą, by nie doszło do powstawania pleśniawek w buzi dziecka. Należy podawać je schłodzone wcześniej w lodówce, aby skutecznie łagodziły ból.
  • Podawanie dziecku obranych, umytych, twardych warzyw i owoców, którymi może masować sobie dziąsła.
  • Masowanie dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką albo gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub szałwii.
  • Stosowanie żeli znieczulających, specjalnie przeznaczonych dla maluszków. Można je kupić w aptece bez recepty. Mają też działanie przeciwzapalne, jednak nie powinno się stosować ich częściej niż wskazują zalecenia producenta.
  • Podawanie pokarmów o półpłynnej konsystencji, chłodniejszych niż zwykle.

Domowych sposobów na uśmierzenie bolesnego ząbkowania jest wiele, jednak najpopularniejszym z nich jest stosowanie gryzaczków, których wybór na rynku jest ogromny – mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl . – Przed wyborem odpowiedniego gryzaczka należy zwrócić uwagę na to, jak zbudowane są jego rączki i czy nasz maluch łatwo je uchwyci. Ważne jest również sprawdzenie czy gryzak nie jest zbyt ciężki, aby dziecko mogło go swobodnie unieść. A co najważniejsze – należy się upewnić, czy gryzak nie został wykonany ze szkodliwych materiałów, a jego powłoki nie są toksyczne dla zdrowia – dodaje Martin Molčan.

Poniżej prezentujemy różne rodzaje gryzaczków, dostępnych w sklepie internetowym Feedo.pl w promocyjnych cenach:

CANAPOL Gryzak z kieszonką

Bolesne mleczaki-3

Gryzak wykonano z niezawodnego, miękkiego, higienicznego materiału o najwyższej jakości. Gryzak jest wypełniony wodą zbadaną pod kątem czystości mikrobiologicznej. Woda zawdzięcza swój kolor naturalnym barwnikom, wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. Dzięki kieszonce gryzaczek nie traci temperatury. Wkładanie do kieszonki i wyjmowanie z niej gryzaczka stymuluje rozwój zdolności motorycznych dziecka.

Cena Feedo.pl: 7,19 zł

NUK Szczoteczka do zębów + Szczoteczka do masowania dziąseł

Bolesne mleczaki-4

Edukacyjna szczoteczka do czyszczenia i masażu (dla dzieci w wieku ok. 6–12 miesięcy) masuje bolesne miejsca dziąseł i podniebienia, łagodząc ból powodowany ząbkowaniem. Szczoteczka do nauki mycia zębów delikatnie czyści pierwsze ząbki za pomocą miękkich, choć odpornych na przegryzienie gumowych wypustek. W zestawie ze szczoteczkami znajduje się pierścień zabezpieczający, który zapobiega włożeniu szczoteczki do buzi za daleko oraz może być również używany jako stojak.

Cena Feedo.pl: 22,90 zł

MUNCHKIN Gryzak obrotowy jeżyk

Bolesne mleczaki-5

Niezwykle miękki gryzak o unikatowej teksturze zapewniającej komfort dla delikatnych dziąseł niemowlęcia. Sprzyjają ona stymulacji warg i języka, co zachęca dziecko do przejścia od karmienia piersią do żucia. Potrząsaj, przekręcaj i  turlaj gryzak, aby usłyszeć ciekawe dźwięki. Powierzchnia o 10 różnych teksturach stymuluje dziecko rozwijając zdolności manualne i czuciowe.

Cena Feedo.pl: 16 zł

MAM Gryzak dla niemowląt Bite and Play

Bolesne mleczaki-6

Gryzak Bite and Play pozwala dziecku zapomnieć o ząbkowaniu. Różne rodzaje powierzchni i materiału przyciągają uwagę dziecka. Część napełniona wodą ma specjalny półkolisty kształt, co ułatwia dotarcie także do zębów trzonowych. W środkowej części gryzak jest wysklepiony do góry, dzięki czemu jest łatwy do trzymania. Przyspiesza rozwój dziecka. Produkt nie zawiera Bisfenolu A.

Cena Feedo.pl: 21,90 zł

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martus2833  26 września 2015 09:49

    U nas nie było tak źle. Na szczęście obyło się bez gorączkowania. Ulgę przynosiły gryzaki 🙂 Żele na dziąsła nie sprawdziły się u nas w ogóle.

    Odpowiedz
  2. AnnaKwasniak  26 września 2015 12:35

    U nas już po ząbkowaniu i przechodziliśmy bez problemów

    Odpowiedz
  3. marcia7  26 września 2015 19:13

    ważna sprawa

    Odpowiedz
  4. bbo  26 września 2015 20:58

    Z żeli polecam Dentonox, ale on również nie jest lekiem na całe zło. Warto jednak nieco złagodzić ból.

    Odpowiedz
  5. lilkawodna  27 września 2015 04:17

    Oj u Nas było ciężko. A jeszcze tyle zębów przed nami!

    Odpowiedz
  6. Żanett  27 września 2015 11:39

    A u mnie, jak sięgnę pamięcią, obeszło się bezboleśnie i jedyną rzeczą, która wskazywała na ząbkowanie, było to, że wszystko lądowało w buzi mojego syna 🙂

    Odpowiedz
  7. sylwiawes  28 września 2015 09:51

    Mój synek ma dwa pierwsze ząbki teraz czekamy na kolejne. Troszkę nam gorączkował ,ale daliśmy rade. Również polecam żel Dentinox jest bardzo dobry i szybko uśmierza ból,lecz sama maść nie wystarcza.

    Odpowiedz
  8. kalza  28 września 2015 10:17

    Synek bardzo źle przechodzi ząbkowanie. Ślini się, płacze cały czas, do tego też gorączkuje. W końcu zdecydowałam się podać mu ibufen, bo to i ból łagodzi i gorączkę zbija. Dziś jest już znacznie lepiej dzięki temu. Nawet tak dużo nie płakał

    Odpowiedz
  9. Gocha  28 września 2015 16:33

    Moja mała przy każdym ząbku gorączkowała, to był dla mnie i dla niej bardzo trudny temat. Twardych owocków, warzyw nie chciała jeść, bo kto chce jeść jak go dziąsło bądź ząb boli, a przy gorączce to już w ogóle… Smarowanie bobodentem może i chwilowo przynosiło ulgę. Masowanie palcem dziąsełek

    Odpowiedz
  10. martucha180  28 września 2015 17:20

    Fajne te gryzaki obrotowe. Ból istnienia już nie jest taki groźny.

    Odpowiedz
  11. Patriszia  28 września 2015 23:09

    Nie mam doświadczenia w tym temacie. Biedne dzieciaczki.

    Odpowiedz
  12. Anita  29 września 2015 18:27

    biedne te dzieciątka 🙁

    Odpowiedz
  13. Julia  10 października 2015 12:49

    To jesteście szczęściary, mój synek bardzo źle przechodził ząbkowanie, trwało to nie raz 2 tygodnie i pojawiał się jeden ząbek. Najgorsza była gorączka nawet do 40 st, podawałam wtedy na zmianę milifen – ibuprofen w syropku z paracetamolem. Ciągle byliśmy u pediatry bo nie mogłam uwierzyć że to znowu przez zęby tak gorączkuje a jednak to one były przyczyną tak wysokiej temperatury.

    Odpowiedz
  14. olga  10 listopada 2015 13:03

    Antek nie gorączkował przy ząbkowaniu ale miał okropne biegunki. Na dziąsła pomagał dentinox i schłodzone gryzaki, na noc podawałam mu syrop przeciwbólowy. Dodatkowo żeby go wzmocnić i uchronić przed odwodnieniem rozpuszczałam mu orsalit nutris.

    Odpowiedz
  15. tekla  28 grudnia 2015 18:26

    Ja poza gryzakami schłodzonymi dawałam synkowi ibufen w żelu, bo był skuteczny w uśmierzaniu bólu, a do tego też obniżał gorączkę, bo synek trochę gorączkował przy ząbkowaniu.

    Odpowiedz
  16. princess2585  7 czerwca 2016 22:54

    Mnie to dopiero czeka..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany