Jak zaaranżować małą kuchnię?

Mała kuchnia to przede wszystkim zmora mieszkań w bloku. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, by uczynić pracę i przebywanie w niej bardziej komfortowymi. Co prawda w ten sposób nie przybędzie nam metrów kwadratowych, ale możemy uzyskać przynajmniej wrażenie większej powierzchni.

mała-kuchnia

Przyjazne kolory i oświetlenie

Małe kuchnie bez wątpienia lubią jasne barwy. Dotyczy to zarówno mebli, jak również ścian, kafelek czy podłogi. Przesadą nie okaże się nawet biały „total look”, choć jest to niewątpliwie rozwiązanie wymagające szczególnej troski o utrzymanie nienagannej czystości. Pożądany efekt większego metrażu osiągniemy również, malując jedną ze ścian w intensywniejszym kolorze. Nada to pomieszczeniu głębi. Innym skutecznym trikiem okaże się umieszczenie podłużnych pasów wzdłuż ścian czy zamontowanie na nich luster, co optycznie powiększy kuchnię, a przy okazji będzie stanowić niebanalną ozdobę.

mała-kuchnia-3

mała-kuchnia-4

mała-kuchnia-6

Sposób na meble

W przypadku bardzo wąskich kuchni najlepiej sprawdzą się meble umieszczone w ciągu na jednej ścianie. Wówczas przy drugiej ścianie możemy umieścić niewielki stolik z dwoma krzesłami. Tym bardziej, że na rynku jest już dostępnych coraz więcej składanych wersji tego typu akcesoriów. Z kolei dla niewielkich kuchni w kształcie kwadratu zaleca się zestawy meblowe o ustawieniu w literę L. Wrażenie bardziej przestrzennej kuchni spotęgują szafki z przeszkleniami czy o połyskliwych frontach.
mała-kuchnia-5

Najlepszym rozwiązaniem do małych kuchni okażą się nie tradycyjnie otwierane szafki, lecz wysuwane szuflady i kosze cargo, które pozwolą w łatwy sposób wyciągnąć potrzebne rzeczy. Jest to o tyle ważne, że w przypadku standardowych szafek i niewielkiej przestrzeni dostanie się do schowanego w głębi garnka może okazać się problematyczne zarówno dla nas, jak również dla pozostałych użytkowników kuchni. Warto również zadbać o to, aby każdy wolny kąt czy szpara między meblami została roztropnie wykorzystana. Może się bowiem okazać, że w ten sposób uzyskamy cenną przestrzeń na dodatkową mini-szafkę czy regał.

Przemyślana organizacja pracy

Układ kuchennych mebli czy sprzętów powinien być jak najlepiej przemyślany. To, że mamy małą kuchnię, wcale nie oznacza, że będziemy mieć wszędzie blisko – wręcz przeciwnie. Niefortunne rozmieszczenie jeszcze bardziej utrudni wykonywanie kuchennych obowiązków, dlatego warto chociażby zastosować regułę trójkąta roboczego, gdzie lodówka, zlewozmywak i kuchenka tworzą wierzchołki trójkąta. Jest to jednak najlepsze wyjście w przypadku mebli ustawionych na wzór litery L.

mała-kuchnia-układ-mebli

Sporą oszczędność miejsca zapewni także płyta grzewcza z dwoma palnikami zamiast tej z czterema. Jeżeli dodamy do tego dobrej jakości szybkowar, to w istocie taka modyfikacja stanowiska pracy okaże się nieodczuwalna. Podobnie można postąpić w przypadku zlewozmywaka i ograniczyć go do jednej komory. Dodatkowe miejsce na szafkę wiszącą uzyskamy również, decydując się na niższą, sięgającą blatu lodówkę, choć rozwiązanie to sprawdzi się w mieszkaniach czy domach zamieszkiwanych przez niedużą liczbę domowników.

JZ
Kuchnia to dla nas serce domu. Odwiedź nasz salon kuchni na Krakowskiej 31 we Wrocławiu.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (205 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...