Jak wygląda cesarskie cięcie i ile to kosztuje?

Każda kobieta, która urodziła dziecko, bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że poród jest ogromnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym, powodującym wyczerpanie i zmęczenie. Chociaż najczęściej poród przebiega naturalnie, to zdarza się również potrzeba cesarskiego cięcia, które jest poważną operacją. Jak wygląda cesarskie cięcie i ile kosztuje taka operacja w szpitalu państwowym i prywatnym?

kobieta w ciąży

fot. Yuri Arcurs Peopleimages, freepik

 

Ile kosztuje cesarskie cięcie?

W publicznych szpitalach kobieta nie może zażyczyć sobie cesarskiego cięcia według własnego „widzimisię”. Tego typu operacja jest bowiem uznawana za procedury medyczne, których celem jest ratowanie życia i tylko wówczas cesarskie cięcie może zostać przeprowadzone legalnie. Jednak już samo zdobycie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę czy też specjalisty, wiąże się z poniesieniem wydatków rzędu dwóch czy trzech tysięcy złotych.

Jeśli zaś chodzi o prywatne szpitale, to w tego typu placówkach zabiegi cesarskiego cięcia są przeprowadzane bez większych przeszkód. Wykonanie zabiegu cięcia cesarskiego oraz pobyt w klinice, który trwa zwykle trzy dni, wiąże się z koniecznością wydania od trzech do nawet ośmiu tysięcy złotych. Należy zaznaczyć, że kwota zależy od miasta oraz renomy placówki, na którą kobieta się zdecyduje. Ekskluzywne kliniki pobierają znacznie większe opłaty, ale młoda mam może z całą pewnością liczyć na profesjonalną i kompleksową opiekę również po zakończeniu operacji.

Przebieg cesarskiego cięcia

Przygotowania do cesarskiego cięcia rozpoczynają się od powstrzymania się od jedzenia na minimum sześć godzin przed operacją. Najczęściej zabiegi są wykonywane rano, więc wystarczy przestać jeść od czasu lekkiej kolacji dzień przed. Jeśli chodzi o podstawowe przygotowania do porodu, to wyglądają one tak samo w przypadku naturalnego porodu jak również cesarskiego cięcia.

Przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala ze swoimi rzeczami oraz niezbędną wyprawką dla dziecka. Trzeba zabrać ze sobą również dokumenty i komplet wyników badań. Przed operacją położna podłącza pacjentkę do aparatu KTG, mierzy jej ciśnienie i temperaturę, a także goli owłosienie łonowe i zakłada wenflon. O znieczulenie dba anestezjolog i w przypadku cesarki planowanej jest to zwykle znieczulenie przewodowe. Jeśli zaś w czasie naturalnego porodu nastąpi konieczność cesarskiego cięcia, to pacjentce podaje się znieczulenie ogólne. Znieczulenie podaje się przez cienki cewnik, który zakładany jest do przestrzeni między oponami rdzenia kręgowego. Chociaż nie jest to bolesna czynność, to niektóre kobiety skarżą się na nieprzyjemne odczucia. W celu precyzyjnego wkłucia, należy położyć się na boku lub usiąść z podciągniętymi nogami oraz wygiąć kręgosłup. Kobieta nie czuje bólu, ale pozostaje przytomna.

Z kolei do pęcherza zakłada się cewnik, do którego podczas operacji będzie odprowadzany mocz. Na wysokości brzucha rozkładany jest parawan, po czym lekarz wykonuje 10-centymetrowe nakłucie poziome, przez  które wkrótce zostanie wydobyte dziecko. Następnie nacięcie zostanie zszyte, a po zabiegu pacjentce podaje się leki przeciwzakrzepowe oraz antybiotyki. Cała operacja trwa najczęściej ok. 50 min.

Warto wiedzieć, że na sali wielu szpitali może przebywać ojciec, chociaż nie jest to regułą, ponieważ niektóre placówki tego zabraniają. Jeśli chodzi zaś o możliwość przytulenia swojej pociechy zaraz po urodzeniu przez ojca i matkę, to najczęściej nie ma z tym problemu. Natomiast po przywiezieniu dziecka na salę operacyjną, gdy przestanie już działać znieczulenie, matka może nakarmić swojego noworodka.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  16 września 2016 21:07

    „Widzimisię”… normalnie brak słów.

    Odpowiedz
  2. Hidari11  18 grudnia 2016 09:02

    Cesarskie cięcie kosztuje ? To jest niedorzeczne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany