Wstydliwy problem: Grzybica paznokci jak rozpoznać, jak leczyć?

Grzybica paznokci jest nieestetyczną i problematyczną infekcją. Nieleczona może być przyczyną bólu i trwałego uszkodzenia płytki paznokcia. Objaśniamy problem: Grzybica paznokci jak rozpoznać ? Doradzamy jak skutecznie leczyć  grzybicę dzięki zabiegom medycyny estetycznej a nie obciążającym organizm antybiotykom. Osoby, które zmagają się z taką dolegliwością, wiedzą jak trudno się jej pozbyć za pomocą leków i maści.

grzybica-paznokci-objawy

Paznokcie są częścią stóp i dłoni, które, obok twarzy i torsu czy biustu, przyciągają największą uwagę osób płci przeciwnej. Chronią końcówki palców i zwiększają ich możliwości sensoryczne, które uznaje się za równie istotne jak wzrok. Ich stan wpływa na nasz wizerunek, ponieważ świadczy o tym jak o siebie dbamy, czy mamy nawyki (np. obgryzanie) i tiki (naciskanie rąbka paznokcia paznokciem palca drugiej dłoni, odsuwanie wału paznokciowego w celu uzyskania wyglądu nieco smuklejszej płytki). Dbałość o piękno paznokci, ich kształt, strukturę i połysk, powinna stać się cyklicznym rytuałem. Co jednak, jeśli z przyczyn obniżonej odporności bądź wizyty na saunie, basenie czy siłowni, zaraziliśmy się grzybicą?

 

Objawy grzybicy

Infekcja paznokci to powszechny problem – według danych dotyczy 10-20% Polaków. Z racji korzystnych warunków do rozwoju grzyba częściej pojawia się na paznokciach stóp, niż dłoni. Najczęściej poprzedza ją zakażenie skóry między palcami stóp i przy piętach. Naskórek staje się wtedy wilgotny i pomarszczony, tworzą się na nim rowki, pęcherzyki i złuszczenia. Naszą uwagę powinny przykuć plamki na krawędzi płytki paznokcia oraz wszelkie rozwarstwienia. Jeżeli to zbagatelizujemy, na paznokciu mogą pojawić się nieestetyczne narośla lub odkształcenia, którym towarzyszy brzydki zapach. W efekcie infekcja może przenieść się na pozostałe paznokcie i inne części ciała. Możliwa jest nawet nieodwracalna strata części lub całości płytki. Gdy zauważymy takie zmiany, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do dermatologa lub podologa w celu zdiagnozowania problemu.

Grzybica-paznokcia-w-niezaawansowanym-stadium

Grzybica paznokcia w niezaawansowanym stadium

Leczenie

Leczenie grzybicy paznokci przysparza choremu sporo trudności. Osoba musi chronić zainfekowane miejsce przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, jak i zapobiegać rozsiewowi choroby, unikając nadmiernej bliskości z innymi osobami. Ponadto chory musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ grzyb, który atakuje paznokcie, umiejscawia się pod ich płytką i jest przez nią chroniony. Co gorsze, skuteczność wielu preparatów czy leków jest niska – na efekty trzeba czekać nawet latami, a odbudowa płytki trwa przynajmniej kilka miesięcy. Na rynku dostępna jest niezliczona liczba preparatów na grzybicę paznokci. Niestety ich skuteczność, także tych na receptę, jest niska i wynosi 10-40%, a w najlepszych przypadkach 80%. Leczenie trwa zwykle od pół roku do ponad roku i może być powodem skutków ubocznych, np. zaburzeń czynności wątroby, żołądka i biegunki. Inaczej jest w przypadku leczenia grzybicy paznokci za pomocą zabiegów laserowych tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. – Nowy laser S30 PODYLASTM leczy grzybicę paznokci szybko i skutecznie. Nie tworzy, jak maść bariery ułatwiającej chorobie rozwój i nie obciąża organizmu jak antybiotyki. Podczas zabiegu światło lasera o długości fali 1064nm i mocy 40W-70W jest skierowane na miejsce zakażone grzybicą, dzięki czemu poddana leczeniu jest także tkanka głęboko pod paznokciem. Skuteczność zabiegu to 92% uzupełnia Urszula Sztwiertnia.

Zabieg wykonany przy pomocy aparatu S30 PODYLASTM jest bezpieczny, wygodny, bezbolesny i szybki. Na obydwu stopach trwa 15 minut. Dla trwałego efektu poleca się wykonać 4 sesje co 15 dni. Zabieg nie wymaga dodatkowego leczenia farmakologicznego. Można go wykonywać u diabetyków i pacjentów obciążonych innymi chorobami.

Podczas leczenia należy myć stopy mydłem przeciwbakteryjnym dwa razy dziennie i osuszać je przy pomocy jednorazowych ręczników np. papierowych, aby nie rozsiewać zarodników.

Paznokiec z grzybica przed i po zabiegu S30 Podylas fot. Shar-pol

Paznokieć z grzybicą przed i po zabiegu S30 Podylas fot. Shar-pol

W trakcie zabiegu fot. Shar-pol

W trakcie zabiegu fot. Shar-pol

Profilaktyka

W celu zapobiegania infekcji należy unikać chodzenia boso w miejscach o podwyższonym ryzyku złapania grzyba (łaźnie, kąpieliska, sauny, baseny, przebieralnie). Zaleca się używanie obuwia ochronnego, np. klapek, a także dokładne osuszanie stóp i stosowanie dezodorantów i kremów przeciwgrzybiczych. Na co dzień warto używać skarpetki i buty z tworzyw naturalnych, które gwarantują wygodę i komfort.

 

Dzięki dzisiejszym możliwościom medycyny estetycznej i kosmetologii wszyscy mogą mieć piękne i zdrowe paznokcie. Zabieg laserowy jest skuteczny i bez efektów ubocznych.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (94 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  27 października 2014 09:09

    Okropnie to wygląda, dobrze,że da się wyleczyć!

    Odpowiedz
  2. bbo  27 października 2014 10:39

    No nie przesadzajmy, tu naprawdę nie ma powodu do wstydy.

    Odpowiedz
  3. martucha180  27 października 2014 14:04

    Jak to w chorobie… i wstyd jest obecny.

    Odpowiedz
  4. Nina  22 sierpnia 2015 20:48

    Powodem do wstydu jest nieleczenie tego… Podstawa to konsultacja lekarska, dobrana terapia, odrobina cierpliwości i problem mamy z głowy.

    Odpowiedz
  5. Nikol  27 sierpnia 2015 22:32

    jeśli człowiek zwleka to choroba tylko się rozwija i później ciężko się jej pozbyć. Ja próbowałam preparatami miejscowym a ostatecznie skończyło się na terapii pulsowej. Proponuję znaleźć dobrego lekarza i zdecydowanie się nie wstydzić. Poza tym to jest grzybica a nie krostka…nie ma żartów.

    Odpowiedz
  6. Olgson  31 sierpnia 2015 22:50

    Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbanie o siebie, wygodne i przewiewne buty. Ręczniki czy przyrządy kosmetyczne tylko do osobistego użytku. Bawełniane ciuchy, kąpiel po każdej wizycie na basenie. Kilka prostych trików, o których najczęściej się zapomina, a potem wyskakują takie…. kwiatki.

    Odpowiedz
  7. neonka  31 maja 2016 15:37

    ej, przecież to najtrudniejsze do zapamiętania triki 😀 a tak na serio, jak można się wstydzić przed lekarzem. zapewne widział wiele i zmiana grzybicza nie zrobiłaby na nim wrażenia. jak ktoś faktycznie się boi pogadać face to face, zawsze może skorzystać z rad eksperta np. z serwisu leczpaznokcie. myślę jednak, że i tak zaleci jak najszybszą kontrolę u dermatologa 😉

    Odpowiedz
  8. Klara  11 lipca 2016 21:38

    Neonka ma rację, jeśli coś podejrzewamy to naprawdę nie ma na co czekać. Im szybciej człowiek pójdzie do lekarza tym lepiej dla niego. Leczenie będzie naprawdę dużo krótsze. Co do strony o leczeniu paznokci, to mam ściągniętą apkę, która przypomina o prawidłowym braniu leków doustnych w pulach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany