Wpływ palenia na powstawanie zmarszczek

Czy nieprawdą jest, że największym marzeniem kobiet jest zachowanie młodego wyglądu przez lata? Ile z nas boi się starości i swojego odbicia w lustrze?

Wszyscy doskonale pamiętamy kreację filmowe Meryl Streep i Goldie Hawn w filmie „Ze śmiercią jej do twarzy”. Kobiety te były gotowe na wszystko, w celu zachowania wiecznej młodości. Czy nieprawdą jest, że największym marzeniem kobiet jest zachowanie młodego wyglądu przez lata? Ile z nas boi się starości i swojego odbicia w lustrze? Wydajemy niebagatelne sumy w drogeriach na rozmaite kremy do twarzy.

Palenie

Najnowsze badania obnażają dramatyczne fakty: co trzecia kobieta w przedziale wiekowym 30 – 45 lat pali papierosy, a aż 70% 15-latek przyznaje się, że wypala około jednej paczki dziennie(!). Przywykliśmy do powszechnie znanej nam informacji, że palenie powoduje raka i kosztuje majątek, ale czy zastanawiałaś się kiedyś jaki wpływ ma to bezpośrednio na Twoją cerę?

„Skóra palaczy starzeje się szybciej” – wszystkie znamy to zdanie, ale spróbujmy zgłębić ten temat.

Jak powstają zmarszczki?

Zmarszczki powstają na skutek zanikania w skórze włókien kolagenu, czyli białka tkanki łącznej odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Wpływ nikotyny na zanikanie kolagenu pokazują badania przeprowadzone przez University Medical School Nagoya. Doświadczenie przeprowadzone przez japońskich naukowców polegało na wstrzyknięciu roztworu zawierającego substancje, które zawarte są w dymie papierosowym do komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu. Wyniki potwierdziły ich przypuszczenia- komórki zawierające przygotowany roztwór, wytworzyły prawie o połowę mniej kolagenu,
niż komórki nie poddane działaniu tego roztworu. Wniosek jest taki, że palenie zaburza naturalny proces odnowy naskórka.

Czym jest „tytoniowa twarz”?

To określenie używane przez dermatologów na dolegliwości palaczy związane z problemami skóry twarzy. Dym papierosowy powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, skutkiem czego jest zmniejszona ilość krwi, która przez nie przepływa. Jest to główna przyczyna niedotlenienia i nieprawidłowego odżywienia skóry, czyli ziemistej barwy i wysuszenia naskórka. Zaburzony obieg krwi powoduje również problem z naczynkami, a także przebarwienia na skórze twarzy i dłoni. Odpowiedni dopływ krwi sprawia natomiast, że tkanki są zdrowe, dotlenione i gładkie.

Zmarszczki palaczy są głębsze i bardziej widoczne. Ponadto u palaczy widoczne są charakterystyczne zmarszczki mimiczne wokół ust, spowodowane długoletnim zaciąganiem się papierosem. Rzucenie palenia da nam o niebo lepszy efekt niż nie jeden krem i seria zabiegów kosmetycznych. Po sześciu tygodniach od zerwania z nałogiem skóra odzyska zdrowy koloryt, ponieważ uwolni się od toksyn, kremy i maseczki będą się lepiej wchłaniały i będą miały szanse zacząć działać tak jak obiecują nam modelki w reklamach. Za zaoszczędzone pieniądze możemy zafundować sobie kurację odżywczą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (201 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. chucky  3 lutego 2014 08:48

    Dobrze, że ja nie palę hah 🙂

    Odpowiedz
  2. martucha180  3 lutego 2014 13:54

    Szkoda, że w artykule nie ma informacji o tym, jak wielki wpływ ma dym papierosowy na osoby niepalące.

    Odpowiedz
  3. bbo  3 lutego 2014 21:09

    Papierosy szkodzą prawie na wszystko. Moi znajomi, którzy palą twierdzą, ze to dobre na nerwy, ale są takimi nerwusami, że raczej przeciwnie.

    Odpowiedz
  4. Hidari11  9 lutego 2016 05:52

    Oglądałam zdjęcia bliźniąt, z których jeden palił, a drugi nie. Było widać kolosalne różnice w cerze, zmarszczkach, przebarwieniach. Jeden bliźniak zawsze wyglądał na starszego, a drugi na młodszego.

    Odpowiedz
  5. efffciaa  21 marca 2016 15:17

    Dawno temu paliłam , jeszcze w szkole średniej potem udało mi się rzucić i już wcale mnie nie ciągnie – zdecydowanie dobrze wpłynęło to na moją cerę , włosy i ogólnie na ciało . Teraz mi przeszkadza , jak ktoś obok mnie pali , ponieważ to śmierdzi .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany