Eko sposoby dbania o urodę

Spis treści:

Kosmetyki ekologiczne to takie, które produkowane są z naturalnych składników. Czym naturalne kosmetyki się różnią się od „zwykłych”, ekologicznych czy organicznych?

Eko sposoby dbania o urodę

Wiele z nas stawia na proste rozwiązania – po prostu kupuje gotowy kosmetyk. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie eko-kosmetyków, które równie dobrze pielęgnują urodęPoznaj kilka eko-receptur dla urody.

Dłonie i paznokcie

Zniszczone dłonie dobrze jest okładać papką ze świeżego rabarbaru. Podobny efekt daje okład sporządzony z gotowanego ziemniaka zmieszanego z łyżką mleka. 

Połysk na paznokciach uzyskach dzięki maseczce ze startego ogórka, soku z połowy cytryny i 2 łyżek startego jabłka. Dłonie wystarczy zanurzyć w maseczce na 15-20 minut.

 

Eko receptury dla włosów

Cebula zmielona w maszynce, wymieszana z kawałkiem chrzanu, wcierane we włosy, zapobiega ich przetłuszczaniu.

Włosom suchym i zniszczonym pomoże stosowanie okładów z roztopionego masła i posiekanej sałaty; nałożoną maseczkę na czuprynę należy zmyć po 15 minutach.

Włosom przetłuszczającym się pomoże kuracja z kiwi; obrany owoc miażdżymy i wcieramy w skórę głowy, a następnie po kilku minutach zmywamy.

Włosy jasne rozjaśnimy płucząc je w naparze z rumianku.

Czuprynę wzmocnimy stosując maseczkę otrzymaną ze zmieszania żółtka z łyżką oleju i kulku kropel cytryny.

Miodowa odżywka na włosy. Wymieszać 100 gram miodu z oliwą z oliwek (1-3 łyżki w zależności od suchości włosów i skóry głowy). Zwilżyć mieszanką włosy, nałożyć czepek i pozostawić na 30 minut. Umyć głowę szamponem i spłukać jak zwykle. Włosy będą błyszczące, jedwabiste.

 

Eko-kąpiele

Kąpiel w wodzie z rumiankiem i szałwią działa relaksująco; w tym celu garść ziół zalewamy szklanką gorącej wody i po zaparzeniu napar wlewamy do wody.

Kąpiele z otrębami pszennymi usuwają zanieczyszczenia skóry.

Kąpiel miodowo-sosnowa wzmacniająca. Kilkanaście młodych pędów sosny zalać 2-3 litrami wody, gotować przez 10 min pod przykryciem. Po 15 min przecedzić do wanny wypełnionej do ½ wodą o temp. 37 °C, dodać 200 gram miodu. Czas kąpieli 10-20 minut. Kąpiel działa pobudzająco na krążenie krwi, uspokajająco, moczopędnie, zmiejsza bóle reumatyczne.

 

Eko-pielęgnacja twarzy – czyli domowe maseczki 

Miodowa maseczka oczyszczająca. Wymieszać jedną łyżkę miodu z ½ łyżeczki soku cytrynowego i dwoma łyżeczkami mielonych migdałów. Mieszanką pocierać delikatnie skórę twarzy. Spłukać letnią wodą.

Płyn przeciw wągrom. Rozdrobnić jeden średni ogórek, zalać wrzątkiem, odstawić pod przykryciem na trzy godziny. Następnie napar wycisnąć i dodać łyżeczkę miodu, wymieszać. Za pomocą tamponu przemywać twarz, poczekać do wyschnięcia skóry, przemyć letnią wodą.
Cerę zmęczoną i zszarzałą rozjaśni maseczka z gruszki, która jest polecana zwłaszcza osobom o tłustej cerze.

Cerę wrażliwą i delikatną pielęgnuje maseczka morelowa; utarty owoc na papkę nakładamy na twarz i zmywamy po 15 minutach.

Cerę oszyści maseczka z jabłka: starty owoc nakładamy równomienie na twarz, a nastęnie zmywamy po 10 minutach.

Miodowy płyn oczyszczający. Do ¼ l maślanki dodać łyżkę płynnego miodu. Dobrze wymieszać. Nanieść na twarz, szyję i pozostawić na 15 minut. Spłukać letnią wodą. Zmiękcza i odżywia skórę.

Na koniec coś dla ust: Rozsmarować niewielką ilość miodu na usta. Miód tworzy na ustach warstwę chroniącą przed drobnoustrojami, przyspiesza gojenie się małych ranek. To stary sposób stosowany przez nasze babcie.

 

Wypróbuj te EKO-sposoby i naturalnie pielęgnuj swoją urodę!

Autorka: Madziulka444

Więcej porad kosmetycznych typu DIY znajdziesz w naszych innych artykułach:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...