Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń? 8 symptomów

W dzieciństwie łatwo nawiązać bezinteresowną przyjaźń. To czas kiedy nie dzieli nas jeszcze miłość do tego samego mężczyzny, różnice klasowe, inne życiowe priorytety czy niespełniona potrzeba wsparcia. Kiedy dorastamy, relacje, które uważałyśmy za przyjaźnie, podlegają weryfikacji, a wszystkie nowe znajomości, które nawiązujemy, nie przebiegają już zwykle tak beztrosko, jak dawniej. Co gorsza, zdarza się, że trafiamy na osoby, które z różnych powodów jedynie podają się za naszych przyjaciół, nie życząc nam wcale niczego dobrego. Jak rozpoznać te „energetyczne wampiry”? Oto 8 symptomów, że przyjaźnisz się z niewłaściwą osobą!

przyjaźń

źródło: www.pixabay.com

Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń? 8 symptomów

Przeczytaj także: Jak powiedzieć przyjaciółce, że jej chłopak ją zdradza?

 

1. Twoja przyjaciółka pojawiła się kiedy miałaś swoje „5 minut”

To znamienne, że kiedy osiągamy zawodowy sukces, wokół nas pojawia się mnóstwo wesołych ludzi, deklarujących swoją sympatię i przywiązanie. Ale te osoby wcale nie są z nami z prawdziwej przyjaźni i gdybyśmy teraz zachorowały, miały wypadek albo zwyczajnie się „potknęły”, popełniając znaczący dla naszej kariery błąd, dosłownie by się zdematerializowały. Jeżeli więc odnosisz wrażenie, że Twoja przyjaciółka próbuje ogrzać się w blasku Twojego sukcesu, zastanów się, czy nie czujesz się przez nią wykorzystywana.

 

2. Zjawia się tylko wtedy, gdy Cię potrzebuje

Po 4 miesiącach milczenia między Tobą a „przyjaciółką” nagle odbierasz od niej telefon i dowiadujesz się, że rzucił ją kolejny chłopak, straciła pracę albo, że nie ma gdzie przechować rzeczy podczas przeprowadzki? Pomagasz jej, pocieszasz i przyjmujesz pod swój dach, a kiedy jej sprawy znów zaczynają się układać, przepada bez słowa? Jeżeli na te pytania odpowiedziałaś: „ta”, Wasza relacja nawet nie otarła się o przyjaźń!

 

3. Po każdym Waszym spotkaniu jesteś rozgoryczona

Na swojej drodze zdarza nam się spotykać osoby, które podają się za naszych przyjaciół, ale w rzeczywistości nieustannie złośliwie nam dogryzają, czepiając się naszej wagi, dużego nosa, stylu ubierania, naszych wyborów zawodowych czy miłosnych. Kolejne docinki tłumaczymy sobie rodzajem tej przyjaźni, nazywając ją np. „szorstką, ale zabawną”. A jednak po każdym takim spotkaniu czujemy się smutne, niedowartościowane i mamy podcięte skrzydła. Zapamiętajmy raz na zawsze: przyjaciel to osoba, dzięki której powinnyśmy się śmiać, relaksować i czuć pewniejsze siebie. Jeżeli tak nie jest, jak najszybciej zakończmy tę znajomość!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (73 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Aldona81
  Aldona81  27 maja 2017 15:21

  Z własnego doświadczenia wiem jak ciężko uwolnić się od takiej toksycznej przyjaciółki. Byłam dla niej ważna tylko wtedy gdy musiała się wypłakać. Moje problemy jej nie interesowały. Smutne ale prawdziwe 😞

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe agasam9
  agasam9  28 maja 2017 22:04

  zawsze mówię, że lepiej mieć jednego prawdziwego przyjaciela, niż wielu, którzy pojawiają się na chwilę…

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe Jaworka
  Jaworka  5 czerwca 2017 07:43

  Trudno o prawdziwą bezinteresowną przyjaźń mam dwie przyjaciółki które mieszkają daleko a reszta to tylko znajomi koleżanki najgorsza jest zazdrość dlatego wolę aby mniej o mnie wiedziały niż za dużo nie uzewnętrzniam się kiedyś byłam bardziej otwarta na ludzi ale zawiodłam sie wiele razy właśnie spotkałam te wszystkie 8 przypadków

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.