Święta w Portugalii, czyli Wigilia bez śniegu

Dla Portugalczyków, podobnie jak dla Polaków, Boże Narodzenie i Wigilia to wyjątkowo rodzinne święta, podczas których celebruje się chrześcijańskie tradycje. Portugalczycy ubierają choinkę, budują szopki, obdarowują się prezentami, a o północy zgodnie zmierzają na pasterkę. A jednak Święta w Portugalii różnią się od tych obchodzonych w Polsce. Na czym polegają te różnice? Na pytanie odpowiadają blogerzy, którzy mieszkali w tym kraju kilka lat.

święta w portugalii

fot. Giant Crib VRSA, fot. Municipality of Vila Real de Santo António-Algarve

 

Święta w Portugalii, czyli Wigilia bez śniegu

Zobacz także: Tradycje świąteczne w Meksyku

 

Urok portugalskich szopek

 

święta w portugalii

fot. Presepio Tradicional Algarvio – Museu Municipal de Loule, fot. Fototeca CM Loulé

 

Typowa portugalska presépio (szopka) powstaje zwykle już na początku adwentu. Przygotowujący się do Świąt Portugalczycy budują ją z mchu, kory oraz ceramicznych figurek przedstawiających Świętą Rodzinę, Trzech Mędrców, pasterzy,a także postacie młynarza, tancerzy i muzyków w portugalskich strojach ludowych. Co ciekawe, przez dłuższy czas brakuje w niej najważniejszej osoby. Figurka Dzieciątka Jezus umieszczana jest bowiem w szopce dopiero w Wigilię, po powrocie z pasterki.

Jak zauważa Janusz Stanisław Andrasz: Tradycyjnie w pierwszych dniach Adwentu konstruuje się – zarówno w prywatnych domach, jak i w kościołach oraz innych publicznych miejscach – szopki, znane w Portugalii jako „Presépio Tradicional Português”. Wypełnia się je nie tylko tradycyjnymi figurkami Maryi i Józefa, Trzech Króli czy pasterzy, ale także postaciami nawiązującymi do portugalskiej historii, a nierzadko nawet do bieżących wydarzeń politycznych. Pierwsza, opisana w kronikach szopka w Portugalii zawierała aż 116 figurek, a zbudowano ją w 1567 r. na życzenie księżnej Amalfi. Obecnie w Bazylice Estrela w Lizbonie można podziwiać niezwykłą barokową szopkę z XVIII w., skonstruowaną przez wybitnego rzeźbiarza Joaquima Machado de Castro z terakoty i korka .

Interesującą ciekawostką jest konkurs na najpiękniejszą szopkę, który co roku odbywa się w Alenquer, nazywanym od tego wydarzenia „miastem szopek”. Powstają tam monumentalne konstrukcje pełne ruchomych postaci.

Jedną z największych i najbardziej znanych w Portugalii szopek jest wielka szopka w Vila Real de Santo António ,w regionie Algarve (blisko granicy z Hiszpanią). Zajmuje ona powierzchnię ponad 220 m2, a do jej zbudowania użyto w tym roku ponad 20 ton piasku, 4 tony żwiru, 2,5 tony korka, 160 m2 mchu i 4500 figurek. Szopka czternasty już raz ukazuje sceny biblijne i sytuacje z życia codziennego mieszkańców regionu Algarve. Można tam zobaczyć zarówno Maryję i Józefa zdążających do Betlejem, karawanę Trzech Mędrców, którzy wędrują przez pustynię, pałac Heroda oraz spis ludności, jak i ówczesny targ, port, kobiety zrywające pomarańcze, sprzedawcę ryb czy garncarza przy pracy. Niektóre budynki szopki są pięknie oświetlone, a postacie znajdują się w ciągłym ruchu, co nadaje całości dodatkowego uroku i przyciąga tysiące turystów, także z zagranicy. Szopka jest dostępna dla odwiedzających już od 3 grudnia br. aż do 8 stycznia 2017 r. Wstęp kosztuje zaledwie 50 centów, a zebrana kwota jest przekazywana na organizację non-profit, niosącą pomoc dzieciom i młodzieży.

Obejrzyj wideo przedstawiające ubiegłoroczną wersję tej szopki: 

 

Zaskoczeniem mogą być ponadto proste szopki z regionu Algarve, formą przypominające schody, które ozdabia się darami natury: zbożami, ziołami i pomarańczami. Sadzonki zbóż symbolizują urodzajne plony, a pomarańcze obfitość, a umieszczając je w szopce mieszkańcy Algarve mają nadzieję, że Dzieciątko Jezus pobłogosławi ich wysiłki i obdarzy pomyślnością.

Jak wyjaśnia Krzysztof Gierak: W Algarve kultywuje się tradycję tworzenia skromnych szopek bożonarodzeniowych, których podstawę stanowią zwężające się do góry schodki, przykryte serwetami. Na ich szczycie stawia się figurkę Dzieciątka Jezus, a na poszczególnych stopniach – kwiaty i sadzonki zbóż, zasiane 8 grudnia. Po święcie Trzech Króli mieszkańcy Algarve przesadzają owe sadzonki w inne miejsce lub wręczają je w prezencie rodzinie i znajomym, życząc sobie nawzajem udanych zbiorów w nadchodzącym roku.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (109 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Wusia
  Wusia  16 grudnia 2016 08:25

  Bardzo ciekawe i interesujące informację o świątecznych zwyczajach.Znamy Portugalię przez pryzmat letnich wakacji, plaż i slłońca , a tu takie bogactwo tradycji.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe AnnStyl
  AnnStyl  16 grudnia 2016 10:40

  Co kraj to obyczaj. Ja tam będę wierna naszej tradycji. Aczkolwiek wiedza na temat zwyczajów świątecznych w innych krajach jest ciekawa. Niektóre zwyczaje dziwią nas ale zapewne nasze zwyczaje z kolei dziwią mieszkańców innych krajów.

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  16 grudnia 2016 21:37

  A propos śniegu – w Polsce od kilku lat na Boże Narodzenie nie ma śniegu, za to jest na Wielkanoc.

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe nungal
  nungal  19 grudnia 2016 07:32

  Nigdy nie spędzałam świąt poza granicami kraju, ale przyznam szczerze, że coraz bardziej kusi mnie taka opcja, mimo że bardzo lubię nasze polskie biale święta, to fajnie byłoby spróbować czegoś nowego 🙂

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe Aneta
  Aneta  19 grudnia 2016 13:09

  Ciekawy artykuł, warto wiedzieć 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.