Sposób na niebezpieczne znamiona

Nie wszystkie znamiona pigmentowe należy usuwać. Jeśli jednak zauważymy niepokojące oznaki – pieprzyk zaczynie się powiększać lub zmieni się jego barwa i kształt, warto jak najszybciej zareagować. Nowoczesne techniki laserowego usuwania znamion zapewniają pełne bezpieczeństwo oraz skuteczność.

badanie znamion

fot. Freepik

Niepokojące zmiany

Najczęściej występujące rodzaje pieprzyków to włókniaki, znamiona płytkie- naskórkowe, pigmentowe oraz brodawki. Niektóre z nich są całkiem nieszkodliwe, inne mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Ich rozpoznanie nie jest łatwe, dlatego najlepiej, kiedy  zauważymy zmianę ich wyglądu, koloru lub kształtu, zgłosić się do lekarza specjalisty, który zbada je i oceni. Jeżeli zmiana okaże się niebezpieczna, należy ją bezzwłocznie usunąć, a następnie poddać badaniom histopatologicznym.

 

Laserowe usuwanie znamion

W przeszłości znamiona usuwano za pomocą skalpela lub wypalając je kauterem. Szczególnie drugi sposób był bardzo niekorzystny dla skóry, ponieważ powodował duże uszkodzenie tkanek sąsiadujących, a te z kolei długo się goiły. Obecnie, już od 10 lat zabiegi  wykonuje się nowoczesną metodą przy użyciu lasera CO2. To w pełni skuteczne narzędzie, którego działanie nie jest zależne od koloru tkanki i jej unaczynienia. Światło lasera zostaje silnie pochłonięte przez wodę, a dzięki temu, że każda tkanka zawiera dużą ilość tego płynu, efekt działania narzędzia jest płytki. – Laser stosuje się zarówno do zmian łagodnych, jak i nowotworowych. Technika polega na wycięciu lub odparowaniu tkanek – mówi Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w innowacyjnych technikach medycznych. – Dobranie odpowiednich parametrów zapewni trwałe usunięcie tkanki w całkowicie bezpieczny sposób. Dzięki zastosowaniu skanera laserowego umożliwiającego szybkie i kontrolowane odparowywanie tkanki uzyskuje się jednorodny efekt  nawet  na dużym obszarze, a więc ryzyko powstania blizny jest niewielkie – dodaje ekspert firmy SHAR-POL.

 

Bezpieczeństwo i skuteczność

Stosowanie lasera w dermatologii jest powszechne, ponieważ jego precyzyjność pozwala na szybkie i efektywne zabiegi. Niewątpliwą zaletą jest również zdolność do zamykania naczyń limfatycznych, co redukuje możliwość rozprzestrzenienia się nowotworu. Dzięki zamknięciu zakończeń nerwowych, minimalizuje on także ból pooperacyjny, a w niektórych przypadkach z pomocą znieczulenia, redukuje go całkowicie. Metoda ta nie niesie ze sobą powikłań i wszystko przebiega szybko, a często nie wymaga nawet zakładania opatrunku.

Okres rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 4 tygodni. W trakcie gojenia wytwarza się nowy naskórek. Ze względu na jego dużą wrażliwość, usuwanie znamion laserem zalecane jest w czasie, gdy skóra nie jest narażona na działanie silnych promieni słonecznych, w przeciwnym wypadku mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Znamiona – nietypowe czy groźne? Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Znamiona – nietypowe czy groźne? Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Dorosły człowiek ma na ciele ok. 20 znamion barwnikowych, czyli pieprzyków. Natomiast u ok. 60-90 proc. populacji występuje przynajmniej jedno znamię dysplastyczne, które często kwalifikowane jest do wycięcia. Znamiona to nieprawidłowości rozwojowe skóry. Mogą one być

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (68 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. xzua  21 lutego 2012 19:53

    Ja miałam znamiona usuwane chirurgicznie. Mało bolesne (tylko znieczulenie), szybkie i skuteczne. Dodatkowo znamiona można zbadać.

    Odpowiedz
  2. kasica1988  22 lutego 2012 21:03

    Świetny artykuł 🙂

    Odpowiedz
  3. efffciaa  4 października 2017 14:48

    Artykuł bardzo ciekawy , chociaż ja uważam , że nie ma się co martwić specjalnie na zapas . Znamiona ma każdy z nas – jakieś … i nie każde z nich są od razu niebezpieczne .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany