Sport na lato – jaką aktywność fizyczną wybrać?

Sport na lato – jak zachować formę, gdy urlop rozleniwia, a pogoda nie sprzyja aktywności? Gorąc lub ulewne deszcze nie sprzyjają podejmowaniu aktywności fizycznej, a w czasie wolnym zazwyczaj planujemy oddawać się błogiemu lenistwu i zajadać przysmakami. Czy warto rezygnować ze sportu w upalne lub deszczowe dni? Jak wtedy ćwiczyć i jaką formę aktywności wybrać? Podpowiadamy!

Sport na lato – jak zachować formę, gdy urlop rozleniwia, a pogoda nie sprzyja aktywności?

zdjęcie: mat.pras.

Zobacz także: Sposoby gwiazd na szczupłą sylwetkę

Sport na lato – trening w upalny dzień

Zrezygnujmy z forsownego wysiłku w godzinach, w których upał doskwiera najmocniej czyli między godziną 11 a 18. Lepiej ćwiczyć z samego rana – mamy wtedy najwięcej energii, poza tym poranna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie oraz wydolność w ciągu dnia. Drugą opcją jest wieczorny trening, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami, ponieważ wówczas stężenie pyłków jest mniejsze, a więc mniej uciążliwe organizmu.

Zadbajmy o dobre nawodnienie, i to jeszcze przed ćwiczeniami. Pozwoli to być bardziej wydajnym i zmniejsza ryzyko odwodnienia w trakcie uprawiania sportu – na godzinę lub dwie przed planowaną aktywnością warto wypić ok. 0,5-1 litra niegazowanej, najlepiej lekko schłodzonej wody. Podczas treningu zawsze pijmy małymi łykami, nigdy zachłannie. Można też sięgnąć po napój izotoniczny, który pomoże uzupełnić stracone z potem elektrolity, zwłaszcza magnez, sód i potas. Zwróćmy jednak uwagę na jego skład – większość z tego rodzaju napojów jest niestety dosładzana.

Pamiętajmy o odpowiednim stroju w trakcie ćwiczeń. Bawełniany T-shirt i spodenki to najgorszy wybór na czas upałów – bawełniane ubrania nie tylko wchłaniają wilgoć, ale również zatrzymują ją na skórze. Efekt? Będziemy zgrzani i zalani potem. Lepiej zadbać o strój dostosowany do uprawiania sportu, który umożliwi odprowadzanie wilgoci i pozwoli skórze oddychać, a do tego zapewni swobodę ruchów. Jeśli planujemy uprawiać sport na świeżym powietrzu, obowiązkowym elementem stroju są: czapka, najlepiej z daszkiem oraz dobre okulary przeciwsłoneczne.

 

sport na lato

zdjęcie: mat. pras.

Jeśli w upalny dzień nie jesteśmy w stanie biegać – wybierzmy nordic walking albo jazdę na rowerze. Z pracy, do pracy, w weekend – jeżdżąc na stylowym rowerze (np. Le Grand) poczujemy wiatr we włosach, przyjemną ochłodę, a jednocześnie spalimy trochę kalorii i zadbamy o swoje zdrowie. Wśród sportów, które można uprawiać na świeżym powietrzu warto wymienić też kajakarstwo.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (53 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
  1. Zdjęcie profilowe nilkaa3
    nilkaa3  31 lipca 2017 19:04

    Rower, rolki, rower, rolki ! W pracy czasem się nachodzę, ale spacerów nigdy dość ! Wieczorem krótki, spokojny bieg i proszę bardzo – wiele nie trzeba ! Na upalny dzień akwen z chłodną wodą, trochę popływać 🙂 Uwielbiam lato !!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.