Soja i produkty sojowe w diecie odchudzającej

Decyzja o rozpoczęciu odchudzania zwykle wiąże się z rezygnacją z ulubionych dań i wykluczeniu pewnych grup produktów. Często jednak zapominamy, że prawidłowa dieta przede wszystkim powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zdrowe tłuszcze, białko, witaminy i mikroelementy, to nasi sprzymierzeńcy. A one wszystkie kryją się w niepozornej soi.

Soja i produkty sojowe w diecie odchudzającej

Wraz z pierwszymi promieniami słońca i cieplejszymi podmuchami wiatru nachodzi nas myśl o obowiązkowym zgubieniu kilku zimowych kilogramów. Wśród osób odchudzających się coraz większym uznaniem cieszy się soja i jej produkty. Ziarna soi są szczególnie popularne wśród wegetarian, bo zawierają duże ilości białka roślinnego (około 40%), ale pojawia się też w menu osób odżywiających się w tradycyjny sposób. Dzięki wysokiej zawartości białka produkty sojowe doskonale urozmaicają dietę niskoenergetyczną, jednocześnie uzupełniając ją w pełnowartościowe proteiny o podobnym składzie aminokwasowym do białka zwierzęcego. Pamiętajmy też, że białko jest podstawowym budulcem mięśni, a im ich więcej – tym lepszy metabolizm i szybciej zgubimy niechciane fałdki.

Soja idealnie zbilansuje dietę. Jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem prawidłowej diety. Jako produkt roślinny nie zawiera cholesterolu, który przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Kolejnym atutem soi jest duża zawartość błonnika pokarmowego (15,7g/100g), witamin i składników mineralnych. Wśród nich warto wymienić fosfor, magnez, wapń (składniki kości i zębów), potas (regulator czynności mięśni i nerwów) a wśród mikroelementów żelazo (składnik hemoglobiny), cynk, miedź, molibden, kobalt, mangan.

Soja i jej produkty ze względu na bogactwo składników odżywczych, jak i walory smakowe może stanowić doskonałe uzupełnienie diety odchudzającej. Dodatkowym atutem tego typu produktów jest łatwa dostępność, niska cena oraz możliwość przygotowania szybkiego i zdrowego posiłku. Obecnie na rynku oprócz gotowych sojowych dań można znaleźć również napoje sojowe. W naturalnym wariancie smakowym lub waniliowym można nimi zastąpić mleko i używać do kawy, herbaty, kakao czy mieszać z muesli. Smak waniliowy lub cappucino świetnie zatrzyma ochotę na słodkie przekąski. Istnieją również smaki owocowe, przykładowo, marka ViveSoy Pascual proponuje smak papai z mango, ananas, brzoskwini i pomarańczy, które oprócz witamin z owoców zawierają dobroczynne właściwości soi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (207 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Alqium  18 marca 2013 12:48

    No tak, idzie wiosna więc pewnie każda z nas myśli o drobnych wałeczkach, które pozostały Nam po zimie ;). Tym bardziej, że media wręcz Nas napastują ciągłymi reklamami „cud tabletek” na zbędne kilogramy. Uważam, że artykuł jest na prawdę dobry i przydatny – krótko, zwięźle i na temat. Do tej pory nie wiedziałam, że soja jest aż tak bogata 🙂 Powiem krótko – czas na zmiany ! A przeczytany tekst mnie zainspirował 🙂

    Odpowiedz
    • Ewa  18 marca 2013 15:54

      Ja też! choć nie mam problemu z zbędnymi kilogramami też coś zmienię w swojej diecie… 😉

      Odpowiedz
      • Alqium  18 marca 2013 16:30

        W końcu im zdrowiej się odżywiamy tym lepiej się czujemy 🙂

        Odpowiedz
  2. maja  18 marca 2013 16:50

    no tak tylko musi byc GMO free….genetycznie nie zmodyfikowana… CZYLI TA DROZSZA….BO TE ZWYKLE OGOLNIE DSTEPNE -NIESTETY PRZEWAZNIE SA MODYFIKOWANE….czyli ogolnie super;)

    Odpowiedz
  3. scrabble  14 kwietnia 2015 11:25

    Lubię mleko sojowe przygotowane w domu. Z dodatkiem cynamonu albo cukru waniliowego jest bardzo smaczne i jak widać zdrowe.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany