Skrzyp polny – niepozorna roślina, wyjątkowe właściwości

Skrzyp polny spotyka się w wielu miejscach – na łąkach, polach czy też skarpach. I choć roślina ta uważana jest powszechnie za jeden z chwastów, często nie zdajemy sobie sprawy, jakimi właściwościami może się ona pochwalić. Tymczasem wiedza na ten temat potrafi okazać się bardzo przydatna podczas walki z różnymi dolegliwościami. Kiedy i w jaki sposób warto zastosować skrzyp polny?

skrzyp polny

fot. freepik

 

Roślina z wyglądu przypomina jodełkę w wersji miniaturowej – z zielonymi pędami, potrafiącymi sięgać 40 cm wysokości. To właśnie one są tak bardzo pożądane w trakcie lipcowych i sierpniowych zbiorów. Zawierają bowiem składniki o szerokich właściwościach leczniczych, pomagających radzić sobie z niejednym problemem zdrowotnym.

Co takiego ma w sobie skrzyp polny?

W skrzypie polnym znajdziemy wiele cennych składników, takich jak sole mineralne – zwłaszcza magnez i potas – krzemionka, flawonoidy czy saponiny. W praktyce oznacza to, że roślina wykazuje właściwości regenerujące, wzmacniające oraz przeciwbakteryjne. Jej działanie moczopędne znakomicie wpływa na dolegliwości związane z układem moczowym. Ponadto, skrzyp polny hamuje siwienie, przeciwdziała zakażeniom bakteryjnym i grzybicy, a także uśmierza podrażnienia bądź stany zapalne skóry, dbając przy tym o jej kondycję oraz zwiększając szczelność naczyń krwionośnych.

Znajdująca się w roślinie krzemionka wpływa korzystnie na włosy i paznokcie. Oczywiste jest zatem, że sięga się po tę roślinę podczas czynności pielęgnacyjnych (tym bardziej w przypadku skóry dojrzałej oraz naczyniowej). Ale to nie wszystko. Przeciwkrwotoczne działanie skrzypu polnego może okazać się istotne w sytuacji obfitych miesiączek. Roślina odpowiada także za wzmocnienie kości, dlatego wskazane jest spożywanie herbatki z tego ziela po różnego rodzaju złamaniach.

 

Herbatki, kąpiele i płukanki, czyli kilka słów o zastosowaniu

Wspomniane już pędy skrzypu polnego poddawane są suszeniu – w zaciemnionym miejscu i temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Uzyskane w ten sposób ziele można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest dostarczanie cennych składników rośliny do organizmu pod postacią herbaty. Aby ją przyrządzić, wystarczy 1-2 łyżeczki suszonego skrzypu polnego zalać około 250 ml wrzącej wody, a następnie pozostawić na 10 minut. Po przecedzeniu napar jest gotowy do spożycia. Oczywiście, można również zaopatrzyć się w gotowe saszetki z tą rośliną, dostępne w aptekach czy też sklepach zielarskich i kosmetyczno-zdrowotnych.

Znowu kąpiel w wywarze ze skrzypu okaże się idealna w przypadku łamliwości paznokci. Do jej przygotowania potrzebna będzie szklanka wrzącej wody i 2 łyżeczki suszonej rośliny. Po zalaniu i odczekaniu 10 minut,  gdy substancja już ostygnie, należy moczyć w niej paznokcie przez około 20 minut. Czynność ta zauważalnie wpłynie na ich kondycję, jeśli tego typu kąpiele będziemy powtarzać 3-4 razy w tygodniu. Tymczasem większa ilość skrzypu polnego może okazać się dla nas zbawienna, jeśli odczuwamy bóle reumatyczne. Wtedy należy przygotować kąpiel w wannie z dodatkiem wywaru (otrzymanego ze 100 g ziela i 3 litrów wody), gotowanego wcześniej przez około 20 minut.

Napar z omawianej rośliny może być także wykorzystywany do uśmierzania zapaleń gardła lub dziąseł. Sposób przygotowania płynu jest taki sam, jak w przypadku kąpieli paznokciowych, jednak tutaj wystarczy 1 łyżeczka suszonego skrzypu polnego. Aby osiągnąć pożądane efekty, warto powstałą substancją płukać jamę ustną 3 razy dziennie.

Niepozorny skrzyp polny okazuje się być skarbnicą wielu wartościowych składników i źródłem różnych, korzystnych dla organizmu ludzkiego właściwości. Niemniej, warto pamiętać, że zbyt częste korzystanie z tego ziela może skutkować większą utratą witaminy B1. Dlatego gdy już decydujemy się na skrzyp polny, powinniśmy zadbać o jej uzupełnianie podczas stosowanej kuracji.

O Autorce:

Klaudia Tobiś – swoją główną pasję, czyli kosmetologię, realizuje poprzez pracę w salonie Qclinique. Wiedzę zdobytą podczas studiów w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie sukcesywnie poszerza, biorąc udział w szkoleniach i kursach. Jest osobą pełną entuzjazmu, z optymistycznym podejściem do życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (295 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...