Składy kosmetyków – jak je czytać?

Codzienna pielęgnacja skóry to podstawa pięknego wyglądu na dłużej. Wiele z nas poświęca sporo czasu i pieniędzy na zakup najlepszych kosmetyków. Często jednak zapominamy sprawdzić skład! Malwina Zasada, kosmetolog i ekspert marki Institut Esthederm, podpowiada, na co zwrócić uwagę, przy wyborze produktów pielęgnacyjnych i jak analizować składy kosmetyków. 

Składy kosmetyków

pixabay.com

Przeczytaj także: Polskie mało znane marki kosmetyczne

Jakie składniki powinny być w kosmetykach?

– Czytając składy kosmetyków, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy obecne są w nich składniki aktywne mające normalizować pracę naszej skóry – mówi Malwina Zasada – To dzięki nim kosmetyk ma określone działanie.

Uwaga ta dotyczy to tak kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów, maseczek, jak i kosmetyków kolorowych – jak bazy pod makijaż, fluidy a nawet korektory.

Składniki czynne działają na powierzchni skóry i włosów lub docierają do głębszych warstw naskórka. Stosowane w kosmetykach składniki aktywne to m.in. substancje czynne pochodzenia roślinnego, a więc ekstrakty roślinne, fitohormony, fitosterole, aktywne peptydy czy substancje hamujące działanie wolnych rodników, np. witamina E, C oraz substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, łagodzącym, np. mannitol, wyciągi z alg przeciwzapalnym, np. kwas 18-beta-glicyretynowy, złuszczający, alfa i beta-hydroksykwasy.

Jaka woda powinna być w produktach?

Bazą kosmetyków jest woda bądź substancje tłuszczowe. Pod względem ilości to woda stanowi najczęściej główny składnik formuły, około 70%, jej jakość ma zasadnicze znaczenie dla właściwości nawilżających produktu.

Woda to substancja bazowa, podobnie jak alkohol, oleje i inne rozpuszczalniki, niezbędne do wykonania kosmetyku. Pozwala na utworzenie odpowiedniej formy preparatu, np. żelu, emulsji, a także wprowadzeniu do preparatu substancji czynnych. Środki powierzchniowo czynne, emulgatory, składniki konsystencjotwórcze, stabilizujące, barwniki i kompozycje zapachowe, konserwanty, to składowe, najczęściej występujące w tej kolejności w kosmetyku, z których składa się produkt pielęgnacyjny stąd obecność ich w składzie INCI nie powinna nikogo dziwić – tłumaczy Malwina Zasada.

Są formuły kosmetyków, które w swoim składzie zawierają wodę, która działania prawdziwie pielęgnacyjnie, a nie jest tylko wodą destylowaną – W kosmetykach Institut Esthederm stosowana jest Woda Komórkowa – Cellular Water. To innowacyjna formuła inspirowana wodą naturalnie występującą̨ w naszej skórze, która zapewnia jej młody i zdrowy wygląd. Cellular Water nawilża, dodaje cerze blasku, poprawia jej jakość i strukturę, odświeża, nasila metabolizm komórek, spowalnia procesy starzenia i zwiększa skuteczność substancji aktywnych w preparatach kosmetycznych – wyjaśnia ekspert marki Institut Esthederm. Woda Komórkowa to innowacyjna, opatentowana formuła od Esthederm, jest ona wysoko przyswajalna przez skórę, przez co wzmacnia działanie kosmetyku.

Składy kosmetyków – jak je czytać? 

składy kosmetyków

mat. prasowe

Czego unikać – silikony, SLS, parafiny?

Kosmetyki, które wybieramy, nie powinny zawierać substancji wpływających nieprawidłowo na funkcjonowanie naszej skóry – Parabeny jako jedne z najlepiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa konserwantów są dobrze tolerowane przez skórę, hamują rozwój drobnoustrojów pochodzących między innymi ze środowiska czy naszej skóry. Chronią kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów – również tych chorobotwórczych, ale w składzie kosmetyków nie powinny jednak się znaleźć niektóre z nich – radzi Malwina Zasada.

Top kosmetyczny: najlepsze szampony bez chemii

Top kosmetyczny: najlepsze szampony bez chemii

Szampon to jeden z najczęściej używanych przez nas kosmetyków, dlatego powinnyśmy zatroszczyć się o to, by był on wolny od niebezpiecznych substancji i delikatnie czyścił skórę głowy oraz włosy. Sprawdź, czego nie powinien zawierać dobry kosmetyk do mycia włosów i poznaj najlepsze szampony bez chemii na rynku!

W przypadku cery tłustej czy łojotokowej należy unikać parafin, które mogą mieć działanie komedogennie, czyli mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników. Podobnie w przypadku silikonów, które owiane złą sławą uważane są za składniki komedogoenne, obciążające skórę. Nie ma regulacji mówiących o maksymalnym ich stężeniu w kosmetyku, zaś potwierdzone jest, że są bezpieczne i mogą być stosowane w środkach pielęgnacyjnych. Silikony nie przenikają przez skórę, stąd poszukując składników, które np. mają działać sebo-regulująco niewłaściwa będzie rekomendacja preparatów z silikonami. Inaczej, w przypadku kiedy poszukujemy produktów rozświetlających i wygładzających nierówną powierzchnię naskórka, które stanowić będą idealną bazę pod makijaż – wyjaśnia kosmetolog.

– Złą opinię mają również tzw. substancje powierzchniowo czynne, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), o właściwościach myjących, pianotwórczych i emulgujących, które przy długotrwałym kontakcie mają działanie drażniące skórę. Jednak efekt ten występuje w przypadku stosowania wysokich stężeń i czystego SLS, bez obecności innych substancji, a w kosmetykach nie stosuje się takich układów. SLS nie jest jednak stosowany w produktach przeznaczonych dla skóry wrażliwej – podkreśla ekspert.

Co to znaczy, że krem jest bogaty?

– Bogaty krem to produkt, w którym znajdziemy witaminy A, B1, B3, B5, B6, B8, C, E, czyli składniki odżywcze wzmacniające mechanizmy obrony przed szkodliwym wpływem środowiska i starzenia się oraz przywracające optymalny metabolizm skóry. Składy kosmetyków powinny też zawierać mikroelementy, takie jak wapń, magnez, cynk, miedź, krzem, to zasadnicze substancje aktywne w zwalczaniu starzenia się skóry. Działając za pomocą mechanizmów bezpośrednich i pośrednich, pierwiastki śladowe chronią skórę przed wolnymi rodnikami, stymulują jej mikrokrążenie, poprawiają wygląd, nawadniają, stymulują syntezę kolagenu i zwiększają elastyczność skóry – wymienia Malwina Zasada –  Bogaty produkt kosmetyczny to także w innym ujęciu tego słowa produkt, który w swoim składzie zawiera przede wszystkim składniki aktywnie oddziałujące na skórę.

Składy kosmetyków – jak je czytać? 

składy produktów

pixaba.com

Jak wybrać produkt profesjonalny?

– To produkt, o udowodnionej skuteczności, posiadający patenty i technologie świadczące o zaawansowanym podejściu do tworzenia formulacji kosmetycznej, a także o zapleczu badawczym danej marki, która ustala synergistyczne działanie najbardziej innowacyjnych substancji aktywnych i nowe cele farmakologiczne – mówi ekspert.

W tym przypadku warto wziąć pod uwagę markę i doświadczenie producenta. Tylko niektóre firmy specjalizujące się w produkcji kosmetyków mają naukowo-badawczy charakter, jak Institut Esthederm. Produkty tego typu zwykle nie goszczą na półkach w sklepach drogeryjnych, warto szukać ich w aptekach, salonach kosmetycznych czy centrach dermatologii estetycznej.

Warto też pamiętać o tym, że każdy rodzaj cery wymaga innego produktu, dlatego najważniejszą rzeczą jest zdiagnozowanie stanu skóry i jej potrzeb, a dopiero później dobranie odpowiedniego kremu. Składy kosmetyków należy sprawdzać z rozwagą i myślą, o tym, czy dana substancja na pewno nam odpowiada.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kika07645  14 lipca 2017 06:29

    Już kiedyś zagłębiałam się w temat składu kosmetyków, niedawno do opalania. Jak widać, trzeba dokładnie czytać etykiety, bo jest dużo składników niepożądanych dla naszej skóry.

    Odpowiedz
  2. JoannaJoank  16 lipca 2017 09:46

    Skład jest ważny, ale też działanie. Jeśli jakiś konserwant czy parafina w kosmetyku mi nie szkodzi i preparat działa to go stosuję. Kiedyś skusiłam się na szampon bez parabenów i bez wszystkiego co niby miało być szkodliwe i podrażnił mi skórę głowy. Najlepiej po prostu zachować rozsądek i nie bać się wszystkich z pozoru groźnych substancji.

    Odpowiedz
    • Jaworka  19 lipca 2017 18:15

      Zgadzam się z tym koleżanka ma skórę alergiczna więc kupiła sobie krem przeznaczony do skóry skłonnej do alergii i jeszcze bardziej ją uczulił niż poprzednie

      Odpowiedz
  3. Tara  29 listopada 2017 12:36

    Warto wiedzieć, że składniki podawane są malejąco, czyli te, których jest najwięcej znajdują się na początku. Na końcu są konserwanty i kompozycja zapachową.
    Skład lepiej żeby był krótszy niż dłuższy: daje nam to gwarancję, że kosmetyk nie jest nafaszerowany niepotrzebnymi polepszaczami.
    Warto unikać tych mocno barwionych i silnie pachnących.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany