Skandynawsko w Polsce

Prosta forma połączona z funkcjonalnością – oto główne wyznaczniki stylu skandynawskiego, który w Polsce bije ostatnio rekordy popularności. Zobacz nasze porady dotyczące wystroju!

Prosta forma połączona z funkcjonalnością – oto główne wyznaczniki stylu skandynawskiego, który w Polsce bije ostatnio rekordy popularności. Styl skandynawski narodził się w latach 30 -tych dwudziestego wieku. Jak sama nazwa wskazuje – wywodzi się ze Skandynawii, głównie Szwecji i Danii. Wiele pomysłów wzorniczych autorstwa Bruno Mathssona, Josefa Franka, Arne Jacobsena czy Alvara Aalto stanowi dziś prawdziwe ikony designu.

Światło

W związku z tym, że na północy Europy mniej jest słońca, wnętrza są jasne. Królują w nich biele i delikatne szarości z dodatkiem błękitu, czyli barwy, które dobrze odbijają światło. Ożywiająco wpływają natomiast mocne akcenty kolorystyczne, które pojawiają się w nowoczesnej odsłonie skandynawskich wnętrz. Niezwykle ważne są w nich także lampy. Urządzanie światłem to domena Skandynawów, którzy uwielbiają proste, nieco industrialne modele, nadające wnętrzom osobliwego charakteru. W każdym mieszkaniu obowiązkowo znajdują się także lampiony i latarenki, które poza tym, że świecą, tworzą ciepły i domowy klimat.

Podłogi

Skandynawskie podłogi są jasne. Najlepiej białe. Deski pomalowane w tym kolorze sprawiają, że przestrzeń automatycznie wydaje się większa. Bardziej praktyczne, a zachowujące klimat, są posadzki w kolorze dębu bielonego. Dzięki widocznemu usłojeniu zabrudzenia są na nich mniej widoczne. Jeszcze łatwiejsze w codziennym utrzymaniu są deski w kolorze naturalnego drewna – buku, dębu lub jesionu. W duecie z parkietem dobrze czują się małe, filcowe lub wełniane dywaniki, dzięki którym robi się przytulniej i cieplej. Całości dopełniają charakterystyczne listwy przypodłogowe. – Kolekcja Skandynawska to nasza propozycja dla osób, które chcą urządzić swój dom w takim właśnie stylu. Białe, wysokie, ozdobnie frezowane  lub – do wnętrz nowoczesnych – bardziej geometryczne profile, spójnie dopełnią całości – mówi Adam Hucz z firmy Invado, produkującej drzwi wewnętrzne i listwy przypodłogowe.

Meble

Meble w stylu skandynawskim są proste, jasne i funkcjonalne, a także ekologiczne. Troska o środowisko naturalne jest bowiem bliska sercom Skandynawów i mocno widoczna w codziennych wyborach. Właściwie nie funkcjonują u nich meblościanki. W ich miejsce pojawiają się komody, witryny, ciekawie zaaranżowane półki. Nieważne są komplety, spójny charakter nie oznacza, że poszczególne meble powinny być jednakowe.

W skandynawskie wnętrza dobrze wpisują się białe drzwi wewnętrzne – Atos lub Aramis z kolekcji Invado. Łączy je proste wzornictwo, które idzie w parze z dbałością o komfort codziennego życia, czyli to, co najważniejsze w urządzanych wnętrzach.

Dodatki

Prosto ze Skandynawii przybył do nas trend pokazujący w dodatkach graficzne motywy zwierzęce – głównie niedźwiedzie, sarny czy lisy. Designerskim elementem wystroju, stanowiącym hit ostatnich sezonów, jest poroże. Absolutnie nie chodzi jednak o to, którego myśliwi pozbawiają upolowane zwierzęta. Na topie są rogi wykonane z masy papierowej, plastiku czy drewna, w rozmaitych, najlepiej intensywnych kolorach. Motyw jelenia pojawia się także na poduszkach, grafikach, kubkach oraz poduszkach i jak każda moda zapewne w końcu przeminie, albo się znudzi. Nie trzeba się tym jednak przejmować, bo dodatki to w końcu element wystroju, który najłatwiej wymienić. Dzięki temu stwarzają tak duże pole do popisu i powalają poszaleć.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  18 grudnia 2013 21:41

    Jasne wnętrza mają swój urok. Styl bardzo mi się podoba i niewielkie pomieszczenia ciekawie zagospodarowane.

    Odpowiedz
  2. efffciaa  8 marca 2016 17:19

    We wszystkich tych wnętrzach króluje niepodzielnie Ikea 🙂 Lubię Szwecję i niektóre meble z Ikei też są fajne , czego w nich nie lubię to zakupów w „magazynie” i samodzielnego składania , które jest bardzo czasochłonne .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany