Jak się pozbyć halluksów bez leczenia operacyjnego

Halluksy to  dolegliwość z którą walczy wiele osób i często myśli jak się pozbyć halluksów. Czas zacząć działać w tym kierunku. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Niestety na halluksy narzekają w większości kobiety, bowiem nie bez znaczenia jest tutaj wieloletnie noszenie butów na wysokim obcasie. Halluksy są szczególnie kłopotliwe w okresie wakacyjnym, gdy chodzimy w butach z odkrytymi palcami lub boso po plaży i chcielibyśmy pochwalić się pięknymi oraz zadbanymi stopami. Niestety, dla osób z halluksami sandały czy buty z wąskimi paskami stają się praktycznie nieosiągalne, bowiem stopa z halluksami wygląda w nich nieatrakcyjnie.

Co zatem robić, by przywitać lato bez zdeformowanego obszaru wokoł dużego palca – radzi fizjoterapeutka Karolina Hertman i lekarz Anna Żelechowska.

Jak się pozbyć halluksów

 

Jak się pozbyć halluksów? Co przyczynia się do ich powstawania?

Halluksy to dolegliwość, która w głównej mierze dotyczy kobiet. To zwyrodnienie, inaczej nazywane paluchem koślawym, jest deformacją stopy, która objawia się skierowaniem dużego palca w stronę pozostałych oraz ustawieniem pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym.

Główna przyczyna pojawienia się halluksów jest nieznana, naukowcy wysunęli teorię, że są one związane z genetyką. Niewątpliwie sprzyja im też nadwaga, brak ruchu lub źle dobrane obuwie. Wysokie buty, o ciasnych i spiczastych noskach naciskają na duży palec i łuk poprzeczny stopy, co może doprowadzić do zmian w kształcie stopy, rozwoju płaskostopia oraz związanych z tym dolegliwości bólowych. Przeniesienie ciężaru ciała do przodu zmienia sposób, w jaki pracują mięśnie stopy. Jeśli środek ciężkości nie jest rozkładany równomiernie, może dojść do osłabienia mięśni i struktur więzadeł, które mają za zadanie stabilizować stopę. Warto zatem uświadomić sobie, że styl życia wywiera duży wpływ na kondycję stóp. Jakie jeszcze czynniki, poza butami na obcasie, narażają nas na tę przykrą dolegliwość?

Walka z halluksami – od czego zacząć?

Przede wszystkim już od najmłodszych lat warto zadbać o odpowiednio dobrane i wyprofilowane obuwie (takie, które nie jest za ciasne ani za małe). Czasem dobrze jest pochodzić boso i zmieniać buty w ciągu dnia, unikając tych z zupełnie płaską podeszwą, (aby nie doszło do rozwoju płaskostopia). Optymalna wysokość obcasa to od 2 do 3 centymetrów. Na uwadze należy też mieć troskę o wagę ciała i nie doprowadzać do otyłości. Bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała – najlepiej działać już przy pierwszych zauważonych zmianach i nie zwlekać z wizytą u lekarza – ortopedy czy fizjoterapeuty. Pacjenci często przychodzą do specjalisty, gdy chodzenie w jakichkolwiek zakrytych butach sprawia im dotkliwy ból i przez to wpływa na codzienne funkcjonowanie. Wczesne zajęcie się problemem jest szansą na uniknięcie operacji i powrót do komfortowego chodzenia w krótszym czasie. Niekiedy zdarza się jednak tak, że do halluksów dochodzi zupełnie niezależnie od naszego stylu życia. Wtedy zmiany zwyrodnieniowe są związane z zaburzeniami metabolizmu kostnego, który jest spowolniony i nie przewodzi składników mineralnych w odpowiedni sposób, co prowadzi do powstawania zwyrodnień.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (68 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  7 czerwca 2017 17:34

  Bolesny problem.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe macierzanka
  macierzanka  7 czerwca 2017 19:44

  Bardzo zainteresował mnie ten artykuł.

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe marzenie2
  marzenie2  10 czerwca 2017 22:31

  Przeczytałam lecz z większością się nie zgadzam .Problem halluksów tyczy się także mężczyzn . Czy jest to problem genetyczny nie stery nie , czy jest to problem wysokich butów nie do końca także nie.Problemem rośnięcia, wytwarzania halluksów jest przeważnie płaskostopie poprzeczne .I tu jest problem jeśli będziemy nosić wkładki w obuwie możemy zapobiec wzrostowi haluksów lecz na pewno nie metoda rezonansu czy innych metod naprawczych .Jedyną metodą przed operacją odciążającą faktycznie ból i ustawienie stopy jest aparat Marcin I noc i Marcin II który to kupimy w sklepie medycznym i zakładamy je na nic lepsze ma rezultaty .Z mego doświadczenia wiem iż nie obejdzie się bez operacji na nic masaże i inne metody .Operację należy wybrać najlepszą aby halluksy nie odrastały .Ja wybrałam obcinanie narośli kości i złamanie w literkę Z i dodatkowo operację korekcje płaskostopia poprzecznego i spokój.Dodam iż Korektory Marciny I noc są potrzebne jako przygotowawcze do operacji jaki po operacji a by utrwalić efekty .Dziewczyny nie ma środka ani masażu ani innego na haluksy tylko operacja .Zanim zdecydowałam się na zabieg zaczerpnęłam wiedzy i za i przeciw efekt jest zawsze operacja .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.