Samobadanie piersi – bądź zdrowa!

Samobadanie piersi – ta profilaktyka antynowotworowa -to podstawowe badanie, które wykonuje się w celu wykluczenia albo rozpoznania choroby nowotworowej piersi.

 

Kobiety powinny regularnie wykonywać takie badanie już od okresu dojrzewania. Zaleca się, by samobadanie odbywało się raz w miesiącu. Najlepiej pomiędzy 6 a 9 dniem cyklu.

Okazuje się, że samobadanie piersi ratuje niejedną kobietę od zgonu. Jeśli badanie przeprowadzane jest właściwie, można wyczuć nawet niewielki guzek nowotworowy, będący we wczesnej fazie rozwoju raka. Dzięki temu kobieta zgłasza się do specjalisty, gdzie wykonywane jest usg piersi. Warszawa dysponuje szeregiem placówek państwowych oraz prywatnych, w których badanie ultrasonograficzne da się wykonać. Jest to całkowicie nieinwazyjne badanie, które można bezpiecznie wykonywać bez ograniczeń. Podobnie zresztą jak samobadanie piersi. Jeśli usg wykaże jakieś nieprawidłowości, a lekarz zdiagnozuje zmianę w piersi bądź obu piersiach, najczęściej zalecana jest dodatkowo biopsja cienkoigłowa. Warszawa również dysponuje takimi badaniami bez najmniejszego problemu. Polega ono na pobraniu próbki tkanek guzka, które następnie poddawane są wnikliwym badaniom. To najprostsza dogra, by wykryć raka we wczesnym stadium i uratować życie.

Samodzielne badanie piersi może odbywać się w pozycji stojącej lub leżącej. Można wykonywać je na przykład przed lustrem. Najpierw należy podnieść obie ręce i porównać piersi. Ważny jest ich kształt, rozmiar oraz położenie – powinno być symetryczne. Okazuje się, że znaczenie ma nawet to czy skóra jest gładka bądź pomarszczona, a brodawki wypukłe czy wklęśnięte. Same brodawki można delikatnie ścisnąć, by sprawdzić, czy nie wydziela się z nich jakiś płyn – nie musi on oczywiście świadczyć o nowotworze, może być wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Badanie piersi może odbywać się też pod prysznicem. Uznaje się, że mokra i namydlona dłonią można lepiej wykryć ewentualne zmiany. Badanie odbywa się na przemian – lewa ręka bada prawą pierś i odwrotnie. Ta druga, która jest wolna, powinna zostać uniesiona ku górze i położona na głowie. Zgrubienia czy guzki wykryjemy wtedy, gdy będziemy zataczać delikatne okręgi na każdej piersi, najlepiej trzema środkowymi palcami. Badanie można przeprowadzić też na leżąco, leżąc na plecach. Zasada jest podobna, ale w tej pozycji można dodatkowo zbada partie pod pachami.

Pamiętajmy, że wraz z wiekiem ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie. Nie zawsze mamy świadomość możliwości wykonania profilaktycznego badania usg tej części ciała. Badajmy się więc samodzielnie, a raz w roku pójdźmy na badanie ultrasonograficzne. USG jest dostępne zresztą, jeśli chodzi o każdy narząd – do lekarza możemy wybrać się na usg jamy brzusznej. Warszawa oferuje też usg nerek, tarczycy i innych narządów. Warto z tej opcji korzystać, by móc reagować odpowiednio wcześnie. Mając na uwadze częstotliwość występowania nowotworów piersi, to jednak samobadanie i usg w tym przypadku powinno być priorytetem. Samobadanie trwa dosłownie kilka minut, a może uratować niejedno życie.

Artykuł poruszający temat usg piersi, raka piersi jak i biopsji cienkoigłowej – a także sposobów jak przeprowadzać skuteczną samokontrolę, został przygotowany na podstawie informacji na stronie Centrum Medycznego Krajmed.pl w Warszawie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...