Ruchy dziecka – na jakim etapie ciąży powinna zacząć je odczuwać przyszła mama

Na pewno czekasz na pierwsze ruchy Twojego maleństwa. Pamiętaj, że dziecko jest aktywne niemal od początku. Jednak na pewno nie od początku będziesz czuła jego ruchy.

wyczuwanie ruchów dziecka

fot. Freepik

 

Kiedy po raz pierwszy poczujesz ruchy dziecka?

Dziecko jest aktywne od 7. tygodnia – wtedy zaczyna ruszać rączkami, nóżkami i szyją. Jest ono jednak na tyle maleńkie, że jego ruchy są dla Ciebie niemal niewyczuwalne. Jego ruchy obserwować można jedynie na badaniu USG – Twój maluch ma zaledwie 2,5 cm. Ruchy możesz zacząć odczuwać między 18. a 24. tygodniem. Nie spodziewaj się jednak solidnych kopnięć, a raczej delikatnego falowania lub bulgotania. Jeśli to jest Twoja pierwsza ciąża, możesz wyczuć ruchy dziecka trochę później – nawet w 24. tygodniu – ze względu na to, że mamy, które już rodziły, wiedzą, czego się spodziewać oraz ich mięśnie pracują inaczej. Ruchy dziecka na tak wczesnym etapie łatwo pomylić z pracą jelit.

Kiedy pierwsze „kopniaki”?

Wraz z upływem czasu Twoje dziecko ciągle rośnie. Dlatego też jego ruchy są bardziej wyczuwalne. Dziecko rośnie i zaczyna mu się stopniowo robić coraz ciaśniej. Ok. 28. tygodnia ciąży możesz odczuwać pierwszy raz kopniaki. Ruchy dziecka mogą mieć różną intensywność – wiele zależy także od ułożenia malucha. Niektóre kopnięcia możesz odczuwać dotkliwie – np. gdy dziecko ułożone jest główką do dołu, może kopać Cię w żebra. Dziecko tak intensywnie porusza się do około 36. tygodnia. Potem zaczyna brakować mu miejsca, więc i jego ruchy mają nieco inny charakter.

Kiedy ruchy dziecka są najbardziej wyczuwalne?

Tu także nie ma reguły – jedne dzieci są bardziej aktywne w dzień, inne wieczorem. Najczęściej aktywność dziecka wzrasta zaraz po Twoim posiłku. Przygotuj się na to, że Twoja aktywność działa usypiająco na dziecko. Bywa tak, że ruchy Twojego ciała działają jak kołyska i dziecko usypia. Kiedy Ty chcesz odpocząć – wówczas dziecko może rozpocząć swoją aktywność. Niczym się nie przejmuj – to zupełnie naturalne.

Ruchy dziecka a prawidłowy przebieg ciąży

Po 28. tygodniu ciąży ruchy dziecka powinny stać się regularne. Wcześniej nie musiały być i w dodatku możesz je różnie odczuwać. Na tym etapie ciąży maluch powinien poruszać się nie mniej niż 10 razy w ciągu godziny. Regularne ruchy są wyznacznikiem tego, że dziecko czuje się dobrze i prawidłowo się rozwija. Jeśli coś Cię zaniepokoi lub po prostu chciałabyś o coś zapytać, zawsze możesz skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. kubiaczka  17 lutego 2017 18:28

    Ja obecnie już zdecydowanie czuję ruchy córki. Śmieje się, że chyba tańczy w brzuchu. Wnet będę miała sesję zdjęciową u pana Pawlaka w Łodzi w Multiarte, ponieważ chcę zapamiętać ten moment i zachować go na zdjęciach. Jest to świetna pamiątka.

    Odpowiedz
    • Kika07645  17 kwietnia 2017 12:29

      Super pomysł 🙂

      Odpowiedz
  2. Kika07645  17 kwietnia 2017 12:29

    Ciekawe uczucie gdy dziecko sie rusza w brzuchu, czkawka tez jest śmieszna. Niekiedy nagrywałam momenty gdy moje dziecko się poruszało w brzuszku 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany