Przyczyny bólu brzucha – poznaj najważniejsze z nich!

Ból brzucha może być sygnałem bardzo wielu różnych dolegliwości, zarówno tych groźnych, jak i mniej poważnych. Warto wiedzieć, z czym może wiązać się ból poszczególnych partii brzucha, jak sobie z nim radzić i kiedy koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

 przyczyny bólu brzucha ból brzuch

Zatrucia i infekcje

 Ból brzucha może być objawem towarzyszącym wielu chorobom i dolegliwościom. Warto przyglądać się nie tylko lokalizacji bólu, ale także innym sygnałom, które wysyła nasz organizm. Jeśli oprócz bólu brzucha odczuwamy także skurcze, cierpimy na nudności i wymioty lub pojawia się biegunka, prawdopodobnie jest to zatrucie pokarmowe lub grypa żołądkowa, czyli wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Objawom tym towarzyszyć może także gorączka i ogólne osłabienie organizmu; często pojawiają się zawroty głowy. W przypadku takich właśnie dolegliwości należy pamiętać, aby dostarczać organizmowi dużą ilość płynów – dzięki temu unikniemy odwodnienia. Kiedy ustąpią wymioty, mimo braku apetytu należy zacząć spożywać delikatne, lekkostrawne posiłki. Sprawdzą się tutaj domowy rosół i ugotowany na miękko ryż. Zatrucia pokarmowe oraz grypa żołądkowa nie są groźnymi chorobami. Jeśli jednak pojawią się takie objawy jak podwójne widzenie, trudności w mówieniu oraz w przełykaniu, powinnyśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Mogą być to sygnały zatrucia jadem kiełbasianym, co jest poważnym zagrożeniem dla życia.

Ból w podbrzuszu

 Ból w podbrzuszu nie jest obcy żadnej kobiecie – bardzo często towarzyszy nam przed okresem lub podczas owulacji. Warto śledzić swój cykl menstruacyjny, dzięki czemu będziemy mogły określić relacje pomiędzy pojawiającym się bólem w dolnej części brzucha a fazą cyklu. Ostry lub kurczowy ból może pojawić się na kilka dni przed lub na początku miesiączki. Bywa połączony z bólami głowy, nudnościami, zaparciami bądź biegunką. Ból owulacyjny występuje w połowie cyklu menstruacyjnego – wiąże się z niewielkim podrażnieniem otrzewnej w procesie pękania pęcherzyka Graafa. Jeśli jednak ból w podbrzuszu nie wykazuje powiązań z opisanymi fazami cyklu, warto skonsultować się z lekarzem. Może być to sygnał rozwijającego się stanu zapalnego miednicy, pęknięcia torbieli jajnika czy skrętu przydatków. Warto obserwować swój organizm i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości, takie jak plamienie międzymiesiączkowe, obecność nietypowej wydzieliny lub bolesność podczas oddawania moczu.

Groźne stany zapalne

 Gdy odczuwamy wyjątkowo ostry ból brzucha, jego powodem mogą być stany zapalne narządów wewnętrznych, takich jak wyrostek robaczkowy, żołądek, jelito grube czy wątroba. Tych stanów nigdy nie wolno lekceważyć, gdyż mogą oznaczać nawet zagrożenie życia. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się ostrym bólem w dolnej części brzucha zlokalizowanym po prawej stronie. Zapalenie oraz owrzodzenie żołądka sygnalizuje ból w górnej części brzucha; z kolei zapaleniu jelita grubego towarzyszą krwiste stolce, gorączka i skurcze. W górnej prawej ćwiartce brzucha zlokalizowana jest wątroba, której zapalenie przejawia się dodatkowo gorączką, nudnościami, zażółceniem skóry i białek oczu.

Ból brzucha może wiązać się z wieloma dolegliwościami. Warto poznać objawy towarzyszące najczęstszym z nich, aby móc rozpoznać, kiedy sytuacja jest poważna.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...