Projektantka Anna Orska przedstawia: naszyjniki z 1000- letniego drewna

Projektantka biżuterii Anna Orska została zaproszona do współpracy przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Fragmenty tysiącletnich dębów, będących materiałem budulcowym średniowiecznego Poznania, stały się materiałem z którego artystka stworzyła unikatowe naszyjniki, wyjątkową biżuterię z zamkniętym w niej okruchem historii miasta. Od 9 do 19 października te nietypowe eksponaty muzealne wchodzące w skład wystawy „1000 lat w naszyjnikach”, będzie można oglądać podczas Łódź Design Festival, następnie ekspozycja dostępna będzie w Państwowym  Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Anna Orska dla Poznanskiego Rezerwatu Archeologicznego (5)

Wystawa  „1000 lat w naszyjnikach”, stworzona przez archeologów z Rezerwatu Genius loci, to pierwsza tego typu propozycja aby połączyć  spojrzenie na ten sam materiał dwóch – pozornie odległych światów: nauki i sztuki. Poznańska artystka Anna Orska, zaproszona do tego projektu, nadała zabytkowym fragmentom dębów współczesną oprawę,  wydobyła z nich piękno, prowokując do refleksji nad poszukiwaniem różnorodnych wartości poznania historycznego. Projektantka znana jest z zamiłowania do specyficznych materiałów, z których tworzy swoje kolekcje: papier,  tekstylia, liny, czy metale szlachetne służące komponowaniu pięknych, organicznych form i futurystycznych kształtów. Surowiec, jakim jest ponad tysiącletnie drewno było jednak zupełnie nowym, ogromnym wyzwaniem.

 – Niewielu ma okazję pracować z tak wyjątkowym materiałem. To duże wyzwanie. W związku z tym, że drewno to znajdowało się w różnych warunkach glebowych, czasem było wilgotne, a innym razem rozsypywało mi się w dłoniach jak pył – opowiada Anna Orska. Wystawę można oglądać od 9.10- wernisaż o godz. 18.00 podczas Łódź Design Festival (Centrum Festiwalowe 1, budynek C, ul. Tymienieckiego 3, 10.10 – 19.10. w godz. 10:00 – 19:00)  Zaraz po zakończeniu tego wydarzenia zostanie przewieziona do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (ul. Długa 52, 9:00 – 16:00). Wystawa ukazuje design w nieco innym świetle i udowadnia, że wzornictwo sprawdza się także podczas przetwarzania i interpretowania dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Anna Orska dla Poznanskiego Rezerwatu Archeologicznego (2)

Anna Orska dla Poznanskiego Rezerwatu Archeologicznego (3)

Nowe życie po tysiącu latach

Do tej pory dębowe pnie pozwoliły archeologom na uzyskanie cennych informacji na temat historii miasta. Artystka natomiast w ten sam fragment drewna potrafiła tchnąć „nowe życie”, wypełniając go współczesną treścią. – Anna Orska od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości materiałów. Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały naszyjniki, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia – mówi prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Tysiącletni surowiec połączył naukowców i artystów udowadniając, że piękna w przeszłości można poszukiwać na różne sposoby. Archeologom dębowe pnie pozwoliły na uzyskanie cennych informacji rozświetlających zapomniane rejony najdawniejszych dziejów. Anna Orska w ten sam fragment drewna potrafiła tchnąć „nowe życie”, wypełniając go współczesną treścią i nadając sens symbolicznemu spotkaniu przeszłości ze współczesnym designem.

Anna Orska dla Poznanskiego Rezerwatu Archeologicznego (4)

Tu wszystko się zaczęło

Rezerwat Archeologiczny Genius loci otwarto w 2012 r. jako filię poznańskiego Muzeum Archeologicznego, a jego wystawa już została uhonorowana trzema prestiżowymi nagrodami (ogólnopolską – „Sybilla 2012” oraz wielkopolskimi muzealnymi Oskarami „Izabella 2012″ i „Izabella 2013”). Prezentowana tu ekspozycja jest fascynującą podróżą w głąb ziemi umożliwiającą zwiedzającym oglądanie tysiącletnich fortyfikacji z perspektywy badań naukowych, dotknięcie niezwykłych reliktów i poznanie ich tak jak dokonuje tego archeolog. Nowoczesna forma architektoniczna budynku oraz  efektowne środki multimedialne (hologramy, kioski z prezentacjami i film 3D) zapewniają wysoki poziom przekazu i komfort przebywania w obiekcie.

Anna Orska dla Poznanskiego Rezerwatu Archeologicznego (1)

Rezerwat mieści się na Ostrowie Tumskim, który otoczony jest rozlewiskami Warty i Cybiny. Ta wyspa katedralna jest jedną z bardziej urokliwych części Poznania. W ponad tysiącletnie dzieje Ostrowa Tumskiego wpisane są najważniejsze momenty historii Polski, stał się on „relikwiarzem” pamiątek narodowych i nekropolą pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Powstanie Rezerwatu Genius loci stało się początkiem rewitalizacji tej historycznej dzielnicy Poznania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  9 października 2014 08:43

    Dobry pomysł. Nie w moim stylu, ale doceniam oryginalność.

    Odpowiedz
  2. martucha180  9 października 2014 10:57

    Oryginalna biżuteria, ale nie dla mnie.

    Odpowiedz
  3. lilkawodna  9 października 2014 13:59

    Bardzo oryginalna. Mi by nie pasowała, ale jest bardzo ładna.

    Odpowiedz
  4. dakotka  17 marca 2015 12:10

    genialne….

    Odpowiedz
  5. efffciaa  11 maja 2016 11:34

    Zupełnie mi si,ę nie podoba . Jak już noszę biżuterię to przede wszystkim złotą i z bardzo delikatnymi dodatkami . Nie wyobrażam sobie siebie z takim klockiem na szyi .

    Odpowiedz
  6. passa  21 maja 2016 08:17

    Plus za pomysł. Chciałabym zobaczyć pełną stylizację, której dopełnieniem byłaby ta biżuteria.

    Odpowiedz
  7. monicitia  6 lipca 2016 06:21

    Podobno wszystko już było…a jednak można wymyśleć cos nowego:)

    Odpowiedz
    • Anett13  25 stycznia 2017 17:12

      Coraz ciężej mam wrazenie z tym wymyślaniem i coraz gorzej. Ale cóż jakie czasy taka sztuka, a jaka sztuka, taka bizuteria 😉

      Odpowiedz
  8. ab  1 listopada 2021 15:09

    Warto jednak najpierw przeczytać artykuł zanim się skomentuje. Ta bizuteria nie jest do noszenia – to eksponat muzealny aby zwrócić uwagę na piekno i wartość surowca – tysiącletniego drewna. Pomysł muzeum – wykonanie Artystki – taki „diament” oprawiony w nowoczesny sposób.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany