Prof. E. Stachowska odpowiada: Dlaczego tak ważne jest karmienie piersią po cesarskim cięciu. Zadbaj o prawidłową florę bakteryjną noworodka

Trochę „oberwało” mi się za ostatni tekst o cesarkach, np.  jedna z Pani zadała pytanie czy ja w ogóle wiem o czym piszę? Czyli czy w ogóle wiem na czym polega poród i jak to boli, traumatyzuje etc. Oczywiście mam ten przywilej i szczęście bycia matką. Jedno z moich dzieci nawet przyszło na świat poprzez CC. Czasem CC  jest jedyną, możliwą  drogą narodzin. Dlatego daleka jestem od oceny kogokolwiek. Niemniej jednak doniesienia naukowe są jednoznaczne i niepokojące w kontekście mody na CC na życzenie. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że  im bardziej uciekamy od natury, tym więcej powikłań możemy się spodziewać.

 

Przy porodzie jelito dziecka jest sterylne,  w trakcie porodu w drogach rodnych matki następuje pierwszy kontakt z bakteriami. Powinny to być bakterie jelitowe matki a nie bakterie z rąk personelu czy powłok skórnych matki (co jest typowe dla CC). Typową bakteria kolonizującą jelita dziecka jest Escherisia Coli  (pozyskana od matki). E coli ma w wbudowane w swoją strukturę charakterystyczną molekułę  lipopolisacharyd (LPS), który silnie stymuluje układ immunologiczny. przyczyniając się do pobudzenia   produkcji przeciwciał sekrecyjnych i krążących w krwi dziecka.

Następną bakterią jest Bifidobacterium, której promocja następuje przez mleko matki.

I tu mamy kolejny problem – powszechności i karmienia przez Polki.

Polska jest jednym z tych krajów gdzie długość karmienia piersią nie jest imponująca i zdecydowanie krótsza niż w takich krajach jak Niemcy, Szwecja. A tymczasem długość karmienia piersią ma fundamentalne znaczenia dla rozwoju flory jelitowej. Jeśli dziecko przyszło na świat poprzez CC tym bardziej trzeba skupić się na naturalnym, długim karmieniu PIERSIĄ.

Zakończone w tym roku badania pokazały, że bakterie jelitowe zasiedlające jelita dzieci  „wyglądały”  zupełnie inaczej w zależności od tego:

  1. czy dzieci przyszły na świat poprzez CC i po porodzie były karmione piersią
  2. przyszły na świat siłami natury i były karmione sztucznie
  3. przyszły a świat CC i były karmione sztucznie

Badając przez wiele miesięcy  florę jelitową rozwijająca się wraz z rozwojem dzieci zaobserwowano znaczące różnice między tymi trzema grupami „zasiedleń” . Czy to ma jakieś znaczenie dla dziecka? Wydaje się że kapitalne.

Bakterie jelitowe wytwarzają szereg substancji (witamin, aminokwasów) które determinują rozwój, prawidłowe funkcjonowanie wielu ważnych organów (np. mózgu). Ich nieprawidłowy wzór może być powiązany ze zwiększonym ryzkiem wielu chorób. U osób dorosłych są to choroby autoimmunologiczne, u dzieci-  alergie i nadwrażliwość na pokarmy a także zmiany zachowania.

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

 

 

Co jeść w ciąży i podczas karmienia piersią? Doskonała okazja, by zmienić nawyki żywieniowe

Co jeść w ciąży i podczas karmienia piersią? Doskonała okazja, by zmienić nawyki żywieniowe

Ciąża i czas karmienia piersią to dla kobiety prawdziwe wyzwanie i wywrócenie świata do góry nogami. Nowe obowiązki to również zmiana trybu życia i zmiana diety. Jak powinna wyglądać dieta kobiet w ciąży i mam

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (216 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  26 października 2015 14:42

    Wiadomo, że im dalej odchodzimy od natury tym gorzej. Dziecko, które nie jest gotowe na poród a jest wyciągane na siłę cesarską na życzenie na pewno nie odczuwa tego pozytywnie. Tylko realnia polskiej służby zdrowia, personelu na porodowkach i brak dostępu do znieczulenia same pchaja kobiety ku decyzji o cesarce na życzenie.

    Odpowiedz
  2. Anita  29 października 2015 18:20

    dużo o tym słyszałam, ale sama jeszcze w ciąży nie byłam 🙂

    Odpowiedz
  3. Patriszia  4 listopada 2015 18:52

    Nieznany mi temat, bo wszystko przede mną 🙂

    Odpowiedz
  4. Migea  31 marca 2016 13:42

    Ja niestety w pierwszej dobie po cc nie mogłam karmic, karmiłam dopiero w drugiej dobie. Lekarze jednak zadbali o skolonizowanie własciwej flory bakteryjnej u mojego maluszka, podano mu preparat FFbaby, pierwszą prawidłową flore bakteryjną, dzięki czemu maluch rozwijał w swoim układzie pokarmowym flore prawidłową, a nie szpitalną.

    Odpowiedz
  5. Anett13  28 lipca 2016 12:19

    Mnie czeka za chwilę CC. Nad czym troche ubolewam, mam nadzieję, ze uda mi sie przynajmniej karmić mojego malucha, zeby flore bakteryjną mu poprawić zaraz po przyjściu na swiat.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany