Prace w ogrodzie na wiosnę. Obudź go z zimowego snu!

Wiosna tuż, tuż … , warto zadbać oto by w Twój ogród zalała powódź zieleni i pachnących kwiatów i kwitnących krzewów – jak choćby forsycja. Jeżeli odpowiednio o niego zadbasz, latem odwdzięczy Ci się z prawdziwą nawiązką. Oto prace na wiosnę w ogrodzie, które warto wykonać tak szybko, jak tylko pozwoli nam na to pogoda.  Przecież ogród jest miejscem w którym możemy odpocząć, zrelaksować się, pokontemplować. Jeżeli sadzimy rośliny wybierajmy takie, którym będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki. Nie będzie nas to wymagało dużo wysiłku, a efekty będą wspanialsze. Sprawdź prace w ogrodzie na wiosnę, które warto wykonać. 

Prace w ogrodzie na wiosnę

 

Prace w ogrodzie na wiosnę – co należy sprawdzić 

Dobierajmy rośliny ze względu na rodzaj światła i ilość jaka jest potrzebna, rodzaj gleby i jej odczyn pH. Ocena nasłonecznienia jest dosyć prosta, wystarczy określić czy w danym miejscu będzie pełne słońce, cień czy może półcień. Jeśli chodzi o rodzaj gleby, możemy sprawdzić go biorąc wilgotną ziemię do ręki. Gdy da się z niej uformować wałek i skrzypi nam w palcach to znak, że mamy glebę gliniastą. Jeśli w ogóle nie da się ugnieść wałka to ziemia piaszczysta, a z ziemi ilastej ulepimy wałek a gdy do przełamiemy ziemia będzie błyszczeć. Jeśli chodzi o poziom pH, zmierzymy go za pomocą specjalnego preparatu, znajdziemy go w sklepie ogrodniczym.

Przeczytaj także, co zasadzić wiosną na balkonie:

Prace w ogrodzie na wiosnę – wykaz czynności

  • Pierwszym krokiem jest robienie sadzonek, takich roślin jak jaśminowiec, forsycja czy ligustry. Robimy to obcinając około 7-8 cm pędy. Końce po nacięciu wsadzamy na 2-3 cm głębokości do użyźnionej gleby w doniczki lub na rozsadniku. Należy je obficie podlać i przykryć folią. Pod koniec kwietnia ukorzenione rośliny można przenieść do gruntu w dowolne miejsce, ponieważ mają one niewielkie wymagania.
  • Sadzimy zimozielone krzewy. Należy wybrać do tego półcieniste miejsca. Najlepiej rosną na glebach o odczynie 5,5 – 7 pH, czyli od lekko kwaśnego do obojętnego. Jeżeli gleba jest zasadowa możemy położyć korę sosnowa która zakwasi podłoże.
  • Rozsady. Warto je przygotować. Rośliny takie jak : werbena, gazania, celozja czy heliotrop wysiewamy do skrzynek, ustawiając je w południowej części domu. Siewkom należy zapewnić ciepło i regularne podlewanie. Pod koniec kwietnia przenosimy je do gruntu.
  • Ożywiamy zimujące w donicach rośliny (oleandry, datury, agapanty). Z ciemnych piwnic warto przenieść je w jaśniejsze miejsce. Podlewamy a po kilku tygodniach nawozimy. Gdy się rozrosną warto je przesadzić by zapewnić im odpowiednie miejsce. Możemy też skrócić pędy i korzenie.
  • Zasadzamy wiosenne cebulki. Sprawiają najwięcej radości, zawilce, frezje, jaskry, lilie. Cebulki sadzimy w nawożonej ziemi.
  • Dbamy o jesienne cebulki. Rośliny takie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty zasilamy specjalnym nawozem. Pamiętajmy też o tym że potrzebują dużo wody, ale nie moczymy liści i kwiatów.
  • Pora na rozmnażanie bylin. Goździki, floksy i barwinki najlepiej jak najwcześniej wykopać, jak tylko rozmarznie i lekko przeschnie ziemia. Rośliny przecinamy na mniejsze części i zasadzamy w nowych miejscach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...