Wiosenne porządki w szafie – mniej znaczy więcej!

Wiosna skłania nas do organizowania porządków po zimie. W momencie, gdy już umyjemy okna, wysprzątamy kuchnię, łazienkę i zrobimy setkę innych rzeczy przychodzi czas na… szafę z ubraniami. Szafę, która często jest pełna ubrań, a mimo to, ciągle powtarzamy, że nie mamy się w co ubrać. Jak sprawić, by nie robiąc zakupów nagle mieć co na siebie włożyć? Zorganizuj wiosenne porządki w szafie!

clothes-hangers-582212_960_720

Porządki w szafie – – Pożegnanie zimy

Warto podzielić swoją szafę i wyznaczyć w niej miejsce na garderobę zimową i letnią. Przełóż wszystkie zimowe ubrania, grube swetry, wełniane spódnice w najmniej dostępne miejsce w swojej szafie. Jeśli ma to oznaczać pochowanie ubrań w kartony – nie krępuj się! To dobra metoda na schowanie zimowych czapek, szalików, puchowych kurtek, czy ciepłych butów. Zostaw jedynie cieńsze swetry i kardigany, które z powodzeniem możesz nosić wiosną i w chłodniejsze letnie dni i wieczory. W maju, czy sierpniu z pewnością nie będziesz potrzebować grubego, wełnianego golfu, za to kaszmirowy sweterek i marynarka, czy jeansowa kurtka będą bardziej odpowiednie.

Nie miej litości pakując zimową garderobę. Oddziel ją od letniej, przenieś, zabezpiecz, wypierz. To dobry moment również do tego, by zanieść do pralni płaszcze i kurtki. Jeśli zamierzasz się podjąć domowego prania pamiętaj o przestrzeganiu etykiet dotyczących prania, suszenia i prasowania. Weź też pod uwagę, że takie ubrania potrzebują czasu i dobrej pogody by wyschnąć.

Porządki w szafie – Powitanie lata

Pora wyciągnąć ulubione sukienki, szpilki, baleriny, sandały, koszule, koszulki, tunik, które czekały całą zimę. Pamiętaj, że niektóre tkaniny lepiej jest wieszać. Da Ci to łatwy dostęp do garderoby i wgląd w nią przy tworzeniu stylizacji na co dzień. Jak najwięcej rzeczy postaraj się więc powiesić – pamiętaj jednak, by po praniu zawsze je prasować. Prasowanie sprawi, że będą wyglądały atrakcyjnie, a dla Ciebie nie będzie to dodatkowy obowiązek rano.

Wyczyść wszystkie pary butów i zbadaj, czy nie musisz ich oddać do szewca. Warto takie rzeczy robić z wyprzedzeniem. Przy okazji możesz sprawdzić również obuwie reszty rodziny i oddać je do zbiorowo.

Pamiętaj by zaopatrzyć się również w dobre środki piorące odpowiednie do delikatnych, letnich tkanin!

Porządki w szafie – Mniej znaczy więcej!

To powinien być pierwszy punkt zawarty w tym tekście. Bez sentymentu, czy wyrzutów sumienia pozbądź się wszystkich ubrań w których nie chodziłaś od miesięcy. Coś ma plamę, rozprucie, jest za duże, albo za ciasne, zmechacone, sprane? Wyrzuć. Nie trzymaj ich z myślą, że będziesz w nich chodzić „po domu”. Nie będziesz, bo zginą w sporej ilości podobnych rzeczy, a z czasem okaże się, że większość Twojej szafy to właśnie takie rzeczy na „donoszenie”.

Bądź bezlitosna i pozbądź się wszelkich sentymentów. Nieudany prezent? Kosz. Spodnie, które zamierzasz założyć, jak już schudniesz? Kosz!

Jeśli jesteś przeciwniczką wyrzucania rzeczy, które jeszcze się nadają do chodzenia i są w dobrym stanie możesz zaprosić koleżanki i ubrania przekazać im. Możesz również oddać je dla potrzebujących. Warto zapytać w lokalnych grupach na facebooku, czy ktoś nie orientuje się, czy jakaś rodzina nie potrzebuje pomocy, czy któraś z organizacji charytatywnych nie organizuje zbiórki. Często ubrania przydają się np. w domach samotnej matki.

Jeśli nie chcesz swoich ubrań oddawać komuś lub uważasz, że są już zniszczone, możesz oddać je bezpłatnie do recyklingu. Niektóre sieciówki przyjmują stare tekstylia, a za ich oddanie można otrzymać zniżki na kolejne zakupy!

Porządki w szafie – Dokumentuj i fotografuj!

Jaki będzie efekt tych działań? Twoja szafa stanie się bardziej przejrzysta, a Tobie łatwiej będzie kompletować stylizacje. Możesz poćwiczyć, z tym co Ci zostanie i stworzyć kilka szablonów. Zapominasz o takich rozwiązaniach z czasem? Możesz je sfotografować!  Dzięki temu stworzysz swoją własną multimedialną garderobę i… znacznie ułatwisz życie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...